Aktualności Bonifraterskiego Centrum Medycznego nr 18

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Z radością przedstawiamy najnowsze aktualności z Bonifraterskiego Centrum Medycznego. Nasze placówki medyczne stale się rozwijają i doskonalą, aby zapewnić opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Zapraszamy do lektury.

XI Bonifraterskie spotkanie z rehabilitacją

W dniu 31 maja 2023 r. Bonifraterskie Centrum Medyczne sp. z o.o. wraz z Konwentem Bonifratrów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa organizuje w Piaskach już po raz jedenasty konferencję pn. „Bonifraterskie Spotkania z Rehabilitacją”. Tematem tegorocznej edycji będą „Nowe Technologie w Rehabilitacji Chorych – Cybernetyka, robotyka, informatyka w służbie lekarza, terapeuty i pacjenta”, zagadnienia bardzo aktualne. Podczas konferencji prezentować swoje produkty będą również firmy z rynku sprzętu rehabilitacyjnego.
Poprzednie lata pokazały, że inicjatywa ta cieszy się znacznym zainteresowaniem środowiska lekarzy oraz fizjoterapeutów, co wyraża się ich obecnością oraz czynnym udziałem w poszczególnych wykładach i panelach dyskusyjnych, do czego zachęca bogaty program. Patronat nad Konferencją objęli m.in.: Prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Szpitalnego św. Jana Bożego Ojciec Franciszek Salezy Chmiel, Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, Fizjoterapia Polska, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Wielkopolska Izba Lekarska, Starosta Gostyński, Krajowa Izba Domów Opieki, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lesznie, Czasopismo „Rehabilitacja w praktyce” czy Physiotherapy QV. /K. Marciniak/
Zachęcamy do zapoznania się z programem Konferencji

Spotkanie wielkanocne

Wielki Tydzień to najważniejszy okres w roku liturgicznym dla chrześcijan. W tym czasie skupiamy się na przygotowaniu duchowym do najważniejszego święta, jakim jest Wielkanoc. To także dobry czas, aby spotkać się z najbliższymi współpracownikami, by zacieśnić relację. W takie właśnie spotkania obfitował przedświąteczny tydzień w jednostkach Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

Piaski

5 kwietnia miało miejsce spotkanie przy wielkanocnym stole pracowników, zaproszonych gości i braci z Konwentu w Piaskach. Po wspólnej modlitwie, Dyrektor Kompleksowych Ośrodków Rehabilitacji zaprosił zgromadzonych na poczęstunek obfitujący w tradycyjne potrawy wielkanocne. Spotkanie było świetną okazją do integracji między pracownikami i złożenia sobie życzeń na zbliżające się Święta. /K. Marciniak/

Warszawa

W świetlicy terapeutycznej 4 kwietnia w godzinach popołudniowych, odbyło się spotkanie wielkanocne dla wszystkich pracowników i współpracowników. Licznie zebranym osobom złożył życzenia świąteczne Przeor brat Paweł Kulka oraz Paweł Stopczyński – Członek Zarządu BCM.
Brat Tymoteusz odczytał list z życzeniami od Ojca Prowincjała brata Franciszka Salezy Chmiel. Potem pokarmy przygotowane przez naszych wspaniałych kucharzy pobłogosławił ks. kapelan. /A. Kościesza, ks. Robert/

Katowice

Ostatni tydzień był wyjątkowy dla pacjentów Oddziału Medycyny Paliatywnej, trwały intensywne przygotowania do Świąt, w ramach zajęć terapii grupowej pacjenci tworzyli ozdoby wielkanocne- wełniane kurczaczki, papierowe koszyczki, dekorowali jajeczka. W piątek wszyscy wspólnie uczestniczyliśmy w drodze krzyżowej, a w sobotę po święceniu koszyczków wspólnie zjedliśmy śniadanie Wielkanocne. /M. Kalemba/

Hospicjum Wrocław

Święta w hospicjum są czasem szczególnym dla pacjentów, ich rodzin oraz personelu medycznego i wolontariuszy. W Wielki Piątek odbyła się droga krzyżowa z udziałem wolontariuszy, której celem było przeżycie wydarzeń sprzed 2 tysięcy lat w sposób bardziej realny i intensywny.

W sobotę odbyła się tradycyjna święconka, podczas której pacjenci, ich rodziny oraz personel hospicjum przynieśli przygotowane przez siebie koszyczki, które poświęcił Kapelan. To ważny moment jedności i wspólnoty w hospicjum.

Niedziela to dzień Zmartwychwstania Pańskiego i najważniejszy dzień świąt Wielkanocnych. W hospicjum, po Eucharystii, odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne, które zgromadziło pacjentów, ich rodziny, personel medyczny, Bonifratrów i wolontariuszy. To była okazja do wspólnego świętowania i dzielenia się radością ze Zmartwychwstania, a także do spotkania z bliskimi
Święta w hospicjum mają szczególny wymiar, ponieważ są to chwile, które pacjenci często spędzają z dala od swoich domów i bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby w tym czasie otoczyć ich troską, zrozumieniem i wsparciem- dziękujemy całemu personelowi, Braciom Bonifratrom, którzy byli z nami przez całe Święta, a także wolontariuszom i rodzinom za wspólne spędzanie tego ważnego czasu. /A. Wołk/

Otwarcie Poradni Endokrynologicznej w Provita Wroclaw

Z przyjemnością informujemy, że Bonifraterskie Centrum Medyczne poszerza swoją ofertę o poradnię endokrynologiczną we Wrocławiu. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistyczną opiekę medyczną w zakresie chorób endokrynologicznych.

Od 18 kwietnia 2023 roku Pacjenci będą mieli możliwość skorzystania z poradni, gdzie specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i endokrynologii, lek. med. Magdalena Matczak-Giemza, udzielać będzie porad i konsultacji.

Wizyty lekarskie będą odpłatne i odbywać się będą we wtorki. To doskonała okazja dla osób potrzebujących fachowej pomocy w zakresie chorób tarczycy, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych oraz innych schorzeń związanych z układem hormonalnym. /A. Wołk/

Leczymy małe dziewczynki

12 kwietnia br. w katowickim szpitalu została przeprowadzona operacja rzadkiej wady narządu rodnego przez prof. dr n. med. Agnieszkę Drosdzol-Cop.

Polegała ona na udrożnieniu zamkniętej pochwy ze zdiagnozowaną rzadką wadą wrodzoną – zespołem OHWIRA, czyli zdwojonym narządem rodnym. U dziewczynki występuje zdwojenie narządu rodnego, czyli podwójna macica, szyjka macicy i pochwa, przy czym jedna z podwójnych pochw jest zamknięta i ślepo połączona z pochwą drożną.

Dzięki prawidłowo postawionej diagnozie i przeprowadzonemu zabiegowi dziewczynka wróci do zdrowia, a w przyszłości będzie mogła zostać mamą!

Pododdział Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej funkcjonuje w katowickim szpitalu od dwóch lat i jest to jedyny w Polsce oddział, który łączy kompetencje ginekologii i chirurgii dziecięcej. Przyjmujemy pacjentki z całej Polski, a leczone są wszelkie wady narządów rodnych o młodych dziewczynej, m.in.: endometrioza, niedrożność lub całkowite zarośniecie pochwy, przewlekłe infekcje dróg rodnych, przedwczesne lub późne dojrzewanie, nieregularne miesiączki.

Jeśli wasze dziecko cierpi na taką przypadłość, warto zgłosić się do poradni ginekologicznej. /M. Zawalska/

Zobaczcie relację w mediach!

Zespół Ohvira – wady układu rozrodczego leczone w katowickim szpitalu Bonifratrów (tvp.pl)
Katowice. W szpitalu bonifratrów pomagają dziewczynkom z problemami ginekologicznymi. To jedyny taki oddział w Polsce | Dziennik Zachodni
W Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Katowicach leczą wady rozwojowe narządów rodnych u małych pacjentek (fakt.pl)
Cowzdrowiu – Jedna na milion – operacja rzadkiej wady u 13-latki

Koncert pasyjny

W dniu 28.03.2023 r. w naszej Kaplicy DGR odbył się Koncert Pasyjny w wykonaniu Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”. Dyrygentem był Łukasz Hermanowicz a Konferansjerem Paweł Bekanowski. /A. Kościesza, ks. Robert/

Warsztaty wielkanocne

W dniu 29.03.2023 r. Pensjonariusze DGR odpowiedzieliśmy na zaproszenie pani Aleksandry Bagrowskiej i pod nadzorem pani Agaty Oleszczuk (terapeuta zajęciowy). Pensjonariusze, Brat Braulio i pani Ania odwiedzili Dom Matki Bożej Serdecznej prowadzony przez s. Małgorzatę Chmielewską.

Dla osób bezdomnych zostały poprowadzone warsztaty wielkanocne. Nasi Pensjonariusze byli instruktorami w wykonywaniu palm wielkanocnych i kurczaków. /A. Kościesza, ks. Robert/

Odwiedziny „Misiów”

W dniu 30.03.2023 r. Pensjonariuszy DGR odwiedziły dzieci z Przedszkola Nr 11. Grupa „Misie” przyszła pod opieką wychowawcy pani Marleny i licznych Opiekunów.
Pani Agata (nasz terapeuta zajęciowy) przygotowała materiały do zrobienia bukietów wielkanocnych i podstawek pod jajka wielkanocne. Jednakże dzieci zachwyciły się naszymi kurczakami z wełny i ta dekoracja cieszyła się największym powodzeniem.

Dzięki zaangażowaniu naszych Pensjonariuszy, którzy instruowali i pomagali dzieciom każdy „Miś” wyszedł zadowolony ze swoim kurczakiem lub zajączkiem z wełenki.

Był to bardzo dobrze spędzony czas, niektórzy Seniorzy tylko przyglądali się i odpowiadali uśmiechem na radość dzieci. /A. Kościesza, ks. Robert/

Fundacja Bonifraterska

Przed nami czas rozliczeń podatkowych.
W tym okresie Fundacja Bonifraterska zbiera darowizny w postaci przekazania 1,5% podatku dochodowego na organizację pożytku publicznego. Jest to niewątpliwie okazja, aby każdy mógł bezinteresownie wesprzeć to bonifraterskie dzieło. To nic nie kosztuje, a może przynieść ogromne korzyści.

Numer KRS: 0000134759

Na co przekażemy Twoją darowiznę ?

Z przychodów otrzymanych z darowizn Fundacja może pomóc innym dziełom apostolskim prowadzonym przez Zakon Bonifratrów np. szpitalom, hospicjum stacjonarnemu we Wrocławiu, jadłodajniom w Warszawie i Łodzi, a także Domom Pomocy Społecznej gdzie potrzeb jest bardzo dużo. Zakup sprzętu medycznego, sprzętu do rehabilitacji, kocy, prześcieradeł i innych środków trwałych niezbędnych do niesienia pomocy to cele, które jako Fundacja chcemy zrealizować.

Dzielenie się dobrem przynosi korzyść! Zachęcamy do wspólnego niesienia pomocy na rzecz bonifraterskich dzieł. Każdy może stać się członkiem rodziny szpitalnej św. Jana Bożego. Żeby to poczuć, wspólnie możemy okazać solidarność i wesprzeć Fundację Bonifraterską poprzez przekazanie naszego 1,5% podatku.

Światowy Dzień Zdrowia i Światowy Dzień Pracowników Służby Zdrowia

7 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia i Światowy Dzień Pracowników Służby Zdrowia.

Z tej okazji wszystkim pracownikom Bonifraterskiego Centrum Medycznego chcieliśmy bardzo podziękować, za Waszą ciężką pracę, poświęcenie i oddanie w służbie dla innych. Wasza praca jest nieoceniona i niesamowicie ważna dla całego społeczeństwa.

Życzymy Wam, abyście nadal mogli cieszyć się swoją pracą i żebyście zawsze czuli się docenieni i zauważeni za to, co robicie dla innych. Niech każdy dzień przynosi Wam radość i satysfakcję z wykonywanej pracy oraz niech zdrowie i szczęście nigdy Was nie opuszczają. Dziękujemy, że jesteście dla nas, dla Naszych Pacjentów, a szczególnie w trudnych chwilach, kiedy potrzebujemy Waszej pomocy i wsparcia.

Wszystkiego najlepszego!

Pozdrawiamy i do kolejnego wydania na początku maja!

Redagują: Małgorzata Zawalska m.zawalska@bonifratrzy.katowice.pl, Agata Wołk a.wolk@bczwroc.pl