Badania prenatalne kluczowym etapem w opiece nad ciężarnymi

Jakub Staniczek

11 lutego 2024

Fotografia przedstawia kobietę w ciąży podczas badania USG

Badania prenatalne to kluczowy etap w opiece nad ciężarnymi, który pozwala na monitorowanie i ocenę zdrowia rozwijającego się płodu.

 

Co to są badania prenatalne?

Wykonywane są w I, II i III trymestrze ciąży, optymalnie między 11-14 tc, 18-22 tc oraz 28-32 tc. Skupiają się na ultrasonograficznej ocenie płodu lub płodów (w ciąży mnogiej). W I trymestrze przeprowadzane są także badania biochemiczne z krwi pacjentki, które w połączeniu z USG umożliwiają skrining najczęstszych trisomii (chr 21, 13, 18).

Dlaczego są ważne?

Pozwalają wykryć wady wrodzone, patologie łożyska oraz zaburzenia wzrastania płodu. Ułatwiają identyfikację pacjentek z ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy. Dzięki nim możliwe jest wczesne wprowadzenie odpowiedniej terapii oraz skierowanie do specjalistycznych ośrodków.

Z dniem 1 lipca 2023 r. nasza placówka przystąpiła do Programu Badań Prenatalnych NFZ.

Oznacza to:

  • Możliwość wykonania badań USG płodu w 11.+0 – 13.+6 oraz 18. – 23. tygodniu ciąży.
  •  Badania biochemiczne z krwi ciężarnej (wolne -hCG i białka PAPP-A).
  • Konsultacje perinatologiczne i genetyczne.
  • Wykonywanie badań inwazyjnych, takich jak amniopunkcja czy biopsja trofoblastu.

Refundacja przez NFZ

Badania I i II trymestru są refundowane przez NFZ w określonych wskazaniach, m.in. dla pacjentek powyżej 35 roku życia czy w przypadku rodzinnej historii wad wrodzonych. Mimo to zalecamy wszystkim ciężarnym wykonanie tych badań.

Jak się zarejestrować?

Jeśli jesteś zainteresowana, prosimy o zgłoszenie się ze skierowaniem lub pod numerem telefonu 32 461 63 62 w celu rejestracji wizyty w naszej placówce.

Dbamy o zdrowie matki i dziecka. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.