Co Pensjonariusz Domu Seniora w Warszawie powinien zabrać ze sobą?

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Pakowanie walizki

Wybierając się do Domu Seniora, pensjonariusz powinien pamiętać, że oprócz ubrań i osobistych rzeczy, powinien zabrać ze sobą dokumenty i leki. Wszystko to, co jest potrzebne do codziennego życia i zdrowia. Poniżej znajduje się lista rzeczy, które warto zabrać ze sobą, aby zapewnić sobie komfortowe warunki pobytu.

Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, są dokumenty. Pensjonariusz powinien zabrać ze sobą dokument tożsamości mieszkańca oraz dokument tożsamości osoby podpisującej umowę o usługi z domem seniora. W przypadku osoby częściowo lub całkowicie ubezwłasnowolnionej należy zabrać orzeczenie sądu oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Ważne jest również posiadanie aktualnej dokumentacji i historii medycznej, takiej jak wypisy ze szpitala, zaświadczenia, wyniki badań diagnostycznych, orzeczenie o niepełnosprawności wraz z kartą ubezpieczenia NFZ, kartę emeryta lub rencisty oraz zalecenia odnośnie do prowadzenia rehabilitacji. Wniosek o przyjęcie do DGR wraz z dokumentacją medyczną także powinien znaleźć się wśród dokumentów.

Warto również zabrać ze sobą leki, jakie zostały przepisane przez lekarza rodzinnego lub lekarzy specjalistów, wraz z zaleceniami do stosowania. Osoby, które stosują pieluchomajtki, powinny zabrać ze sobą kartę zlecenia na środki sanitarne.

Wśród rzeczy osobistych, pensjonariusz powinien zabrać ze sobą przybory do higieny jamy ustnej, środek do czyszczenia protez, mydło w płynie, przybory do golenia, grzebień lub szczotkę do włosów, cążki lub nożyczki do obcinania paznokci, chusteczki jednorazowe, szampon do włosów, dezodorant, oliwka lub balsam do ciała, itp., a także ubrania, bieliznę oraz stabilne obuwie służące do chodzenia i rehabilitacji, oraz kapcie (odzież nocną i dzienną przynajmniej 4-5 zmian).

W zestawie powinna znaleźć się piżama/koszula nocna, skarpety, dresy lub ubiór sportowy, obuwie do chodzenia po ośrodku oraz wyjściowe dostosowane do pory roku. Osoby, które posiadają ulubione fotografie, książki, pamiątki lub bibeloty, mogą również zabrać je ze sobą. Ważne jest również, aby zabrać ulubioną poduszkę lub koc.