Fitoterapia w Domu Seniora w Warszawie

BCM

11 lutego 2024

Ziołolecznictwo, czy też inaczej fitoterapia, to jeden z działów medycyny niekonwencjonalnej oraz farmakologii, który istnieje od tysięcy lat. Skupia się ona na tworzeniu leków ziołowych na bazie naturalnych lub przetworzonych surowców, uzyskiwanych z roślin leczniczych.

Wykorzystywane są one zarówno w profilaktyce wielu chorób, jak i również podczas leczenia różnego rodzaju schorzeń.

Na tak interesujący temat, p. Anna Kościesza – kierownik zespołu opiekuńczo-terapeutycznego, zaprosiła naszych Seniorów. W dniu 08 lutego 2023r., do w świetlicy zajęciowej, na godz.10.30 przybyli szczególni goście. Pierwsze spotkanie z tego cyklu, poprowadziły osoby z naszej Apteki Ojców Bonifratrów Salus Infirmorum. Pracuje w niej zespół doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców, którzy zapewniają klientom dostęp do leków i bogatej oferty preparatów ziołowych oraz służą doradztwem i uczciwą informacją.

Najpierw wystąpiła p. mgr Karolina Kowalczyk – kierownik tejże placówki, która przedstawiła szeroki zakres jej działania, z podkreśleniem jej specyfiki – przygotowywanie i produkcja, na miejscu leków ziołowych. Obecnie apteka posiada ok. 260 ziół, z których — po konsultacjach lekarskich w naszej przychodni — są przygotowywane dla pacjentów zamówione leki. Naszych Seniorów — serdecznie zapraszała — do korzystania z takiej możliwości leczenia się i ich zakupu.

A potem, p. mgr Danuta Posobkiewicz, posiadając szeroką wiedzę na temat ziołolecznictwa, z pasją i bardzo szczegółowo, omówiła działanie lecznicze wybranych ziół: nagietka, kopru włoskiego, róży, głogu, rokitnika, lawendy, rozmarynu, melisy, miodu, gojnika, macierzanki, lipy, chabra bławatka, rumianku, dziewanny, forsycji, brzozy, krwawnika, majeranku i pyłku pszczelego.

Z zaciekawieniem słuchaliśmy o cudownym działaniu natury, która przez przemysł farmaceutyczny jest często lekceważona i spychana na margines wielu sposobów leczenia chorego człowieka. Na koniec, każdy z nas mógł sam przygotować sobie wybrane zioła — w zależności od indywidualnych schorzeń i problemów zdrowotnych — by je zaparzyć i wypić. Zaletą więc fitoterapii jest zapewne niski koszt pozyskiwania surowców roślinnych, jak również ich ogólnodostępność, dzięki czemu te leki są znacznie tańsze w porównaniu do farmaceutyków proponowanych w aptekach.