Hospicjum Św. Jana Bożego ponownie działa we Wrocławiu. Nowe wnętrza, niezmienna misja i wartości
8 maja 2025

Cierpienie nie pozbawia człowieczeństwa – mówił ks. Janusz Gorczyca podczas mszy świętej połączonej z poświęceniem zmodernizowanego budynku Hospicjum Św. Jana Bożego przy ul. Poświęckiej we Wrocławiu i obchodami 25-lecia Hospicjum.
Ks. Gorczyca, który towarzyszy wrocławskiemu hospicjum Bonifratrów od jego powstania, przypomniał, że w pierwszych latach funkcjonowania ośrodka odbyła się w nim ceremonia ślubna. „Dwoje ludzi postanowiło razem przeżyć resztę swoich dni. To znak, że rzeczywiście hospicjum to też życie” – zauważył. Podkreślił, że każde ludzkie życie ma swoją absolutną wartość, począwszy od poczęcia do naturalnej śmierci. Wyraził przy tym uznanie dla całej bonifraterskiej rodziny, pracowników, wolontariuszy i przyjaciół placówki za ich dzieło.
Uroczystości w hospicyjnym ogrodzie towarzyszyła rzęsista ulewa. „To aura budzi nowe życie, pomaga przyrodzie odrodzić się po zimie. Deszcz jest zwiastunem nowego życia. My dzisiaj celebrujemy nasze święto, aby zgłosić Panu Bogu, że jesteśmy gotowi do podjęcia nowych wyzwań” – mówił w swoim wystąpieniu o. Franciszek Salezy Chmiel OH, przełożony polskiej prowincji Zakonu Bonifratrów. Przypomniał, że powołanie hospicjum jest dziełem delegatury śląskiej Zakonu, wspomniał przy tym przeora Krzysztofa Wąsika OH, delegata generalnego Karola Siembaba, oddał również zasługi bratu Andrzejowi Zawalskiemu oraz wszystkim braciom, którzy współtworzyli i wspierali działalność hospicjum od jego powstania. Podkreślił, że dzisiaj Bracia Bonifratrzy z dumą kontynuują i rozwijają to dzieło – nie tylko we Wrocławiu. Wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom, wolontariuszom, dobroczyńcom i przyjaciołom Hospicjum.
„Hospicjum jest miejscem szczególnym. Tu, bardziej niż gdziekolwiek indziej, liczy się pełna empatii obecność, poszanowanie godności, szacunek. Tu, w obliczu cierpienia i przemijania, dokonuje się coś najważniejszego – spotkanie z drugim człowiekiem. Spotkanie, które dla nas ma źródło w duchowości św. Jana Bożego i w wartościach charyzmatu, które od wieków niesie Zakon Bonifratrów: hospitalitas, caritas, humanitas. Gościnność, miłość i człowieczeństwo to nie są puste słowa – to konkretne postawy, którymi kierujemy się każdego dnia” – mówił Jacek Graliński, prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego. –„Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przemiany naszej siedziby. Wasze zaangażowanie jest świadectwem, że dzieło św. Jana Bożego jest żywe i potrzebne, że ma moc przyciągania tego, co w ludziach dobre”.
„Wierzę, że ten jubileusz będzie okazją do wspólnego świętowania, a także do podkreślenia znaczenia opieki paliatywnej i potrzeby dalszego wspierania instytucji, które z sercem i zaangażowaniem służą drugiemu człowiekowi” – napisał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, w liście odczytanym przez Joannę Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Prezydent przekazał hospicjum pamiątkową wrocławską grafikę. A na mapie Wrocławia pojawił się nowy Krasnal Bonifraterek, który znalazł swój dom w siedzibie Hospicjum.
Za wsparcie, zaangażowanie w pracę, towarzyszenie na co dzień oraz obecność na uroczystości zebranym dziękowali dyrektor Hospicjum Św. Jana Bożego, Barbara Bucka-Surowiec, i przeor wrocławskiego Konwentu Bonifratrów, br. Dawid Fidziński, OH.
Hospicjum Św. Jana Bożego powstało dzięki determinacji i zaangażowaniu wspólnoty należącego wówczas do delegatury śląskiej wrocławskiego Konwentu Bonifratrów oraz ofiarności wrocławian. Od samego początku funkcjonuje w siedzibie przy ul. Poświęckiej 8A, w miejscu, gdzie w końcu XIX w. Zakon Bonifratrów wybudował sanatorium dla podopiecznych swojego wrocławskiego szpitala.
Hospicjum Św. Jana Bożego w swojej wrocławskiej siedzibie przyjmuje blisko 200 pacjentów rocznie. Jest też sercem działalności Hospicjum Domowego Bonifraterskiego Centrum Medycznego, które swoim zasięgiem obejmuje województwo dolnośląskie, śląskie, aglomerację łódzką oraz powiat gostyński w Wielkopolsce i zapewnia każdego dnia wsparcie dla 1000 pacjentów.
Łącznie pod opieką długoterminową Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Hospicjum stacjonarnym i domowym we Wrocławiu oraz Oddziałach Paliatywnych Szpitali w Katowicach i Łodzi pozostaje rocznie prawie 4500 pacjentów, w tym blisko tysiąc z nich przebywa pod opieką w trybie stacjonarnym.
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Patronom Honorowym, Patronom Medialnym oraz Partnerom wydarzenia za wsparcie, życzliwość i obecność.