Kinesiotaping – wsparcie w rehabilitacji i fizjoterapii

26 czerwca 2024

kinesiotaping

Kinesiotaping, znany również jako plastrowanie dynamiczne, jest techniką terapeutyczną, która zyskuje coraz większą popularność wśród fizjoterapeutów, sportowców oraz pacjentów z różnymi schorzeniami układu ruchu. Polega na aplikacji specjalnych elastycznych taśm na skórę, które wspierają mięśnie i stawy, redukują ból oraz przyspieszają procesy regeneracyjne. Przyjrzyjmy się bliżej, czym jest kinesiotaping, jakie są jego zalety i jak prawidłowo go stosować.

Jak działa kinesiotaping?

Kinesiotaping działa na kilku poziomach, wspierając procesy leczenia i regeneracji w organizmie. Dzięki elastycznym taśmom, które naśladują właściwości skóry, kinesiotaping oferuje wiele korzyści terapeutycznych.

Elastyczne taśmy kinesiotapingu są zaprojektowane w taki sposób, aby delikatnie unosić skórę. To unoszenie zwiększa przestrzeń między skórą a tkankami podskórnymi, co poprawia przepływ krwi i limfy.

Lepsza mikrocyrkulacja:

 • redukuje obrzęki – poprawiony przepływ limfy pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z obrzękniętych obszarów, co jest szczególnie ważne w przypadku urazów i stanów zapalnych
 • przyspiesza gojenie – zwiększony przepływ krwi dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych do uszkodzonych tkanek, co wspomaga procesy regeneracyjne
 • zmniejsza siniaki – szybsze usuwanie produktów ubocznych metabolizmu i martwych komórek pomaga w redukcji siniaków.

Kinesiotaping może być stosowany zarówno do wspierania osłabionych mięśni, jak i relaksacji nadmiernie napiętych. Wsparcie mięśniowe polega przede wszystkim na poprawie funkcji mięśni. Taśmy mogą być aplikowane w taki sposób, aby wspierać osłabione mięśnie, co zwiększa ich efektywność i zmniejsza zmęczenie. Kinesiotaping może pomóc również w relaksacji nadmiernie napiętych mięśni, co redukuje ból i zapobiega dalszym urazom. Taśmy poprawiają świadomość ciała i ruchu, co pomaga pacjentom lepiej kontrolować swoje mięśnie i stawy.

Kinesiotaping działa na zasadzie kilku mechanizmów, które pomagają w redukcji bólu:

 • mechaniczne wsparcie – stabilizacja stawów i mięśni zmniejsza obciążenie uszkodzonych struktur, co zmniejsza dyskomfort
 • poprawa krążenia – lepszy przepływ krwi i limfy zmniejsza stan zapalny i obrzęk, co jest częstą przyczyną bólu
 • neuromodulacja – taśmy mogą wpływać na receptory bólu w skórze, zmniejszając odczuwanie bólu poprzez mechanizmy podobne do działania technik manualnych.

Ponadto, kinesiotaping może wspierać prawidłową biomechanikę stawów i mięśni, co jest kluczowe w procesie rehabilitacji. Korekcja mechaniczna obejmuje poprawę wzorców ruchowych (taśmy mogą być aplikowane w taki sposób, aby korygować nieprawidłowe wzorce ruchowe, co pomaga w przywróceniu prawidłowej funkcji stawów i mięśni), stabilizację stawów (kinesiotaping wspiera stawy, co pomaga w zapobieganiu nadmiernym ruchom i urazom), poprawę postawy ciała (korekcja postawy może być wspierana przez odpowiednie aplikacje taśm, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała).

Zastosowania kinesiotapingu, czyli kinesiotaping w praktyce

Kinesiotaping jest wszechstronną techniką terapeutyczną, która znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny i sportu. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, taśmy kinesiotapingu mogą być stosowane w leczeniu i profilaktyce wielu schorzeń oraz urazów.

Rehabilitacja po urazach sportowych

Sportowcy są szczególnie narażeni na różnego rodzaju urazy, takie jak skręcenia, nadwyrężenia, kontuzje mięśni i stawów. Kinesiotaping jest często stosowany w rehabilitacji tych urazów, pomagając w:

 • stabilizacji uszkodzonych stawów – taśmy kinesiotapingu mogą być używane do stabilizacji stawów, co zapobiega dalszym urazom i przyspiesza proces gojenia. Na przykład, w przypadku skręcenia kostki, taśmy mogą stabilizować staw skokowy, redukując ból i obrzęk
 • redukcji bólu i obrzęków – poprawa mikrocyrkulacji krwi i limfy przez kinesiotaping pomaga w redukcji obrzęków i bólu, co jest kluczowe w początkowych fazach rehabilitacji
 • wspieraniu mięśni i ścięgien – kinesiotaping może wspierać uszkodzone mięśnie i ścięgna, zmniejszając ryzyko nawrotu kontuzji i poprawiając funkcję mięśniową.

Profilaktyka kontuzji

Zapobieganie kontuzjom jest równie ważne jak ich leczenie. Kinesiotaping jest często używany jako środek zapobiegawczy w celu ochrony mięśni i stawów przed przeciążeniami i urazami, szczególnie w sporcie wyczynowym.

 • wzmocnienie osłabionych obszarów – taśmy kinesiotapingu mogą być używane do wzmocnienia osłabionych mięśni i stawów, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej biomechaniki ciała podczas intensywnej aktywności fizycznej
 • poprawa propriocepcji – kinesiotaping zwiększa propriocepcję, czyli świadomość pozycji ciała i ruchu. To pomaga sportowcom lepiej kontrolować swoje ruchy i unikać nieprawidłowych wzorców ruchowych, które mogą prowadzić do kontuzji
 • zmniejszenie ryzyka urazów przeciążeniowych – regularne stosowanie kinesiotapingu może pomóc w zmniejszeniu ryzyka urazów przeciążeniowych, takich jak zapalenie ścięgien czy mięśni, poprzez wspieranie naturalnych mechanizmów ochronnych ciała.

Terapia przewlekłego bólu

Kinesiotaping jest skuteczny w łagodzeniu przewlekłego bólu związanego z różnymi schorzeniami, takimi jak choroby zwyrodnieniowe stawów, bóle kręgosłupa, zespoły bólowe mięśni i powięzi.

 • redukcja napięcia mięśniowego – kinesiotaping pomaga w relaksacji nadmiernie napiętych mięśni, co redukuje ból i poprawia komfort pacjenta. Może to być szczególnie pomocne w leczeniu bólów kręgosłupa, gdzie napięcie mięśni przykręgosłupowych często jest przyczyną dolegliwości bólowych
 • poprawa krążenia krwi i limfy – dzięki poprawie mikrocyrkulacji, kinesiotaping wspomaga redukcję stanu zapalnego i obrzęków, co jest częstą przyczyną przewlekłego bólu
 • wsparcie strukturalne – taśmy kinesiotapingu mogą stabilizować stawy i wspierać osłabione mięśnie, co zmniejsza obciążenie na uszkodzone struktury i redukuje ból.

Leczenie obrzęków

Obrzęki mogą być wynikiem urazów, operacji lub zaburzeń limfatycznych. Kinesiotaping jest skuteczną metodą wspomagającą leczenie obrzęków poprzez:

 • drenaż limfatyczny – poprawa przepływu limfy przez kinesiotaping wspomaga redukcję obrzęków poprzez przyspieszenie drenażu limfatycznego. To pomaga w usuwaniu nadmiaru płynów z tkanek i redukcji stanu zapalnego
 • redukcję obrzęków pourazowych – w przypadku urazów, takich jak skręcenia czy złamania, kinesiotaping może przyspieszyć redukcję obrzęków i siniaków, co jest kluczowe dla szybszego powrotu do zdrowia
 • leczenie obrzęków pooperacyjnych – po operacjach, takich jak zabiegi ortopedyczne czy chirurgiczne, kinesiotaping może pomóc w zmniejszeniu obrzęków, poprawie krążenia i przyspieszeniu procesów gojenia.

Rehabilitacja neurologiczna

Kinesiotaping znajduje również zastosowanie w rehabilitacji neurologicznej, wspierając pacjentów z różnymi schorzeniami układu nerwowego, takimi jak udary, stwardnienie rozsiane czy choroba Parkinsona. Kinesiotaping wspiera osłabione mięśnie, co pomaga w poprawie funkcji motorycznych i zwiększeniu kontroli nad ciałem. Może to być szczególnie pomocne u pacjentów po udarach, którzy często mają problemy z kontrolą ruchów.

U pacjentów z neurologicznymi schorzeniami, takimi jak stwardnienie rozsiane, kinesiotaping może pomóc w redukcji spastyczności mięśniowej, co poprawia komfort i ruchomość. Dzięki zwiększonej propriocepcji, kinesiotaping może wspierać poprawę równowagi i koordynacji u pacjentów z problemami neurologicznymi.

Rehabilitacja ortopedyczna

W rehabilitacji ortopedycznej, kinesiotaping jest często stosowany w leczeniu urazów i schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Może on pomóc w stabilizacji stawów po urazach. Po urazach, takich jak skręcenia czy zwichnięcia, kinesiotaping może stabilizować stawy i zmniejszać ryzyko nawrotu urazu.

Z kolei po operacjach ortopedycznych, takich jak rekonstrukcja więzadeł czy endoprotezoplastyka stawu, kinesiotaping może wspierać procesy gojenia, zmniejszać ból i poprawiać funkcję stawów. Kinesiotaping może także pomóc w redukcji bólu i obrzęków związanych z przewlekłymi schorzeniami ortopedycznymi, takimi jak zapalenie ścięgien, zespół cieśni nadgarstka czy bóle kręgosłupa.

Wsparcie podczas aktywności fizycznej

Kinesiotaping jest również stosowany przez sportowców i osoby aktywne fizycznie w celu poprawy wydajności i ochrony przed urazami.  Taśmy kinesiotapingu mogą wspierać osłabione mięśnie i stawy, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej biomechaniki ciała podczas intensywnej aktywności fizycznej. Poprawa krążenia krwi przez kinesiotaping może zmniejszać zmęczenie mięśniowe i przyspieszać regenerację po treningu. Zwiększona świadomość pozycji ciała i ruchu dzięki kinesiotapingowi może pomóc sportowcom w lepszej kontroli nad swoim ciałem i unikaniu nieprawidłowych wzorców ruchowych, które mogą prowadzić do kontuzji.