Krakowski Szpital Bonifratrów z nowoczesnym, zintegrowanym blokiem operacyjnym
10 października 2024
W Szpitalu Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie odbyło się w środę uroczyste poświęcenie i oficjalne otwarcie zmodernizowanego bloku operacyjnego Klinicznych Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Pierwsi pacjenci trafią na nowy blok już w czwartek.
“Chcę przypomnieć zarówno dyrekcji szpitala, jak i zarządowi Bonifraterskiego Centrum Medycznego oraz lekarzom i całemu personelowi, który będzie tu pracował, że mają niesamowitego patrona, orędownika, św. Jana Grandego, który wyprosił u Boga uzdrowienie felicjanki, siostry Marii, Reginy Hoeflich” – mówił podczas uroczystości ojciec Franciszek Salezy Chmiel, prowincjał Zakonu Bonifratrów. Przypomniał historię cudownego uzdrowienia Reginy Hoeflich, która właśnie w krakowskim kościele Bonifratrów modliła się przed ołtarzem błogosławionego wtedy Jana Grandego przed operacją. Zwrócił uwagę na duchowy wymiar opieki nad chorymi w dziełach szpitalnych Zakonu Bonifratrów. Zwrócił się też do prof. Mirosława Szury, dyrektora medycznego krakowskiego szpitala: “Chciałem podziękować, że mimo trudności, które się zdarzały podczas realizacji tej inwestycji, nie ustał Pan w tej swojej trosce i wytrwałości w dążeniu do celu” – powiedział.
Prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego Jacek Graliński podkreślił, że Zarząd stara się sprawnie podejmować decyzje w sprawach, które służą podnoszeniu jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów. “Szpitalnictwo traktujemy jako gościnność. Jakość, szacunek, odpowiedzialność i duchowość to wartości, które są dla nas ważne i przez których prymat patrzymy na opiekę nad pacjentem w naszych oddziałach. Realizujemy tę misję z zaangażowaniem i oddaniem całego zespołu” – mówił. Zaznaczył, że Bonifraterskie Centrum Medyczne to nie tylko szpital w Krakowie, ale także szpitale w Katowicach i Łodzi, szpitale rehabilitacyjne we Wrocławiu i Marysinie, hopsocjum we Wrocławiu, oddziały w Ząbkowicach Śląskich i Warszawie. “Przyjmujemy kilkaset tysięcy pacjentów rocznie. We wszystkich tych miejscach opiekujemy się nimi zgodnie z wartościami bonifraterskimi” – zaznaczył.
“Wieńczymy dzisiaj prawie pięć lat przygotowań i pięć miesięcy remontu. Stworzyliśmy zupełnie nowy, w pełni nowoczesny tzw. zintegrowany blok operacyjny, który wyposażeniem i jakością wykonania nie ustępuje miejsca najlepszym tego typu obiektom na świecie” – podkreślał prof. Mirosław Szura, dyrektor medyczny krakowskiego Szpitala Zakonu Bonifratrów.
Zmodernizowany blok dysponuje dwiema salami operacyjnymi, salą wybudzeń, pomieszczeniami socjalnymi i magazynowymi. Na wyposażeniu sal operacyjnych znalazł się wyłącznie najnowszy sprzęt laparoskopowy w rozdzielczości 4K z monitorami zsynchronizowanymi z oprogramowaniem szpitala, systemami informatycznymi i systemami archiwizacji danych. Lekarze mogą w czasie rzeczywistym korzystać z konsultacji wideo, mogą też prowadzić szkolenia dla innych pracowników medycznych z uniknięciem ich obecności na sali operacyjnej. Specjalne systemy oświetlenia pozwalają lepiej dostrzec szczegóły podczas operacji, a nowoczesne narzędzia chirurgiczne zapewniają większe bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów. Nowe systemy wentylacji, wykończenia ścian i sufitów zapewniają pełną ochronę bakteriologiczną.
Sprawnie działający blok operacyjny Klinicznych Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej umożliwia zwiększenie liczby wykonywanych operacji. Dzięki kompleksowemu i wielodyscyplinarnemu podejściu do leczenia, pacjenci zyskują większą szansę na pełne wyleczenie.
Szpital Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie – oddział Bonifraterskiego Centrum Medycznego to jedna z najstarszych placówek medycznych w Polsce, której początki sięgają początków XVII wieku. Od 1906 r. mieści się przy ul. Trynitarskiej na Kazimierzu. Po upaństwowieniu w okresie PRL, w 1997 roku był się pierwszym szpitalem, który wrócił do Zakonu Bonifratrów, stając się pierwszym niepaństwowym szpitalem w Polsce. Niezwłocznie po jego odzyskaniu przeprowadzono serię generalnych remontów uzdatniających zniszczone pomieszczenia do potrzeb szpitala. W latach 2013 – 2019 przeprowadzono ponownie kapitalne remonty wszystkich Oddziałów, dostosowując układ łóżek i wyposażenie sal do standardów europejskich.
Dzisiaj krakowski szpital bonifratrów to nowoczesna placówka medyczna, która łączy w sobie długą tradycję z najnowszymi osiągnięciami medycyny. W zabytkowych murach pacjenci leczeni są nowocześnie, a inwestycje w budynek, sprzęt i aparaturę medyczną pozwalają zachować najwyższe standardy opieki medycznej. Placówka prowadzi Kliniczny Oddział Chirurgii Ogólnej, Kliniczny Oddział Chirurgii Onkologicznej, Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Chorób Wewnętrznych i Geriatrii, Oddział Diagnostyczo-Leczniczy i Chirurgii Urazowo Ortopedycznej. W maju 2024 r. w szpitalu została otwarta nowoczesna Pracownia Endoskopii.
Bonifraterskie Centrum Medyczne prowadzi szpitale wielospecjalistyczne i rehabilitacyjne, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistyczne, ambulatoryjne i domowe placówki rehabilitacyjne, hospicja stacjonarne i domowe, oddziały paliatywne oraz dom geriatryczno-rehabilitacyjny w Warszawie. Czerpiąc z prawie pięćsetletniej historii Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego, oddziały spółki oferują kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Doskonale wykwalifikowana kadra, wykorzystując osiągnięcia współczesnej medycyny i najnowsze technologie, działa w oparciu o wartości płynące z charyzmatu szpitalnictwa Bonifratrów, którymi są jakość, odpowiedzialność, szacunek wobec pacjentów i podopiecznych oraz duchowość.