Międzynarodowe rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianych

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Polscy eksperci pod kierownictwem prof. Agnieszki Drosdzol – Cop, kierowniczki Pododdziału Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach, stworzyli najnowsze rekomendacje dotyczące prowadzenia ciąży młodocianej.

Rekomendacje powstały pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Wśród autorów – poza prof. Agnieszką Drosdzol – Cop są m.in. prof. dr hab. n. med. Rafał Stojko, ordynator Oddziału Ginekologiczno–Położniczego Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach oraz lekarze z tego szpitala dr Jakub Staniczek i dr Dominika Orszulak.

Rekomendacje to kompendium wiedzy dla lekarzy z Polski, którzy prowadząc takie ciąże mogą skorzystać z wiedzy bardziej doświadczonych kolegów. Wcześniej w Polsce takich rekomendacji nie było, a lekarze z całego świata (także z Polski) opierali się na materiałach kanadyjskich. Teraz mogą korzystać z aktualnych i bogatszych doświadczeń polskich specjalistów. Celem rekomendacji jest przedstawienie obecnego stanu wiedzy na temat ciąż młodocianych opartego na doświadczeniu autorów i rzetelnych danych naukowych. Publikacja ma również na celu identyfikację oraz przedstawienie, jak radzić sobie z potencjalnymi powikłaniami. Jest to więc swoisty instruktaż dla lekarzy, bardzo pomocny w codziennej pracy, zwłaszcza dla medyków bez doświadczenia w tym zakresie. – Ze względu na możliwe problemy i komplikacje, każda ciąża młodociana powinna być traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka – tłumaczy prof. Agnieszka Drosdzol – Cop, Przewodnicząca Sekcji Ginekologii Dziecięcej i Dziewczęcej PTGiP. – Najczęstsze patologie położnicze u młodych matek, obejmują infekcje (w tym wrodzone), niedokrwistość, stan przedrzucawkowy, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, ograniczenie wzrastania płodu, przedwczesny poród czy specyficzne wady anatomiczne płodów. Dużym wyzwaniem stanowi również okres okołoporodowy i poporodowy. Prowadzenie takiej ciąży i porodu wymaga sprzętu, doświadczenia i aktualnej wiedzy. Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów, to jedyne miejsce w Polsce, gdzie po pomoc zgłaszać mogą się najmłodsze pacjentki w ciąży. To tutaj mogą liczyć na kompleksową diagnostykę w czasie ciąży oraz poród.

Rokrocznie na całym świecie w ciążę zachodzi prawie 16 milionów nastoletnich dziewcząt w wieku od 15 do 19 lat i 2 miliony dziewcząt poniżej 15 roku życia. Polskie statystyki mówią o 10 tysiącach ciężarnych poniżej 19. Roku życia.