Ortopedzi i fizjoterapeuci z całego kraju spotkali się na II Bonifraterskim Sympozjum Ortopedycznym w Katowicach

15 marca 2025

Mężczyzna w garniturze stoi przy mównicy, prezentując swoją prelekcję

Małoinwazyjne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego, leczenie oraz zabiegi rekonstrukcyjne stawu kolanowego zdominowały program II Bonifraterskiego Sympozjum Ortopedycznego, które odbyło się w piątek w Katowicach. Przewodniczącym Komitetu Naukowego Sympozjum i jego głównym organizatorem był dr Jerzy Cholewiński, kierownik Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Ortopedii dla Dzieci w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pw. Świętych Aniołów Stróżów  w Katowicach.

Spotkanie i dyskusje ekspertów poprzedziła msza święta w Kaplicy Konwentu Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

„Spotykamy się, aby w kolejnej edycji tego przedsięwzięcia służyć chorym zgodnie z wolą Św. Jana Bożego” – mówił podczas otwarcia sympozjum Przełożony Prowincji Polskiej Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego, ojciec Franciszek Salezy Chmiel. Zaznaczył, że w 2025 r. obchodzimy 475. rocznicę  śmierci św. Jana Bożego, którego dziedzictwem jest charyzmat szpitalnictwa realizowany do dziś na całym świecie przez braci zakonnych oraz ich świeckich współpracowników, których liczba sięga 65 tysięcy. Podkreślił, że Zakon Bonifratrów prowadzi ok. 400 dzieł szpitalnych.

„Zarządzamy nimi w duchu charyzmatu, co oznacza połączenie nowoczesnych standardów zarządzania z zasadami i wartościami stanowiącymi o tożsamości naszego Zakonu. Te wartości się nie zmieniły od blisko 500 lat – są nimi szpitalnictwo, duchowość, jakość, odpowiedzialność i szacunek” – powiedział O. Franciszek. – „Jako zakon opowiadamy się za życiem od poczęcia do naturalnej śmierci. Zawsze opowiadamy się po stronie życia” – podkreślił.

Prowincjał Bonifratrów przypomniał też historię Szpitala Bonifratrów w Katowicach, który powstał z inicjatywy ks. Leopolska Markiefki i miał służyć górnikom i hutnikom, którzy nie mogli sobie pozwolić na prywatną opiekę lekarską.

II Bonifraterskie Sympozjum Ortopedyczne odbyło się w Muzeum Śląskim. „Znajdujemy się pod ziemią, w miejscu, gdzie znajdowała się kopalnia węgla kamiennego „Ferdynand”. W to miejsce zjeżdżali się górnicy z całej Polski – przyjeżdżali tutaj po lepszej jutro. To właśnie dla nich sprowadzono tutaj Zakon Bonifratrów, aby w Bogucicach wybudował i prowadził nowoczesny na tamten czas szpital” – mówił Damian Stępień, radny miasta Katowice, który odczytał również list Prezydenta Miasta skierowany do organizatorów i uczestników sympozjum. Dodał, że przez te 150 lat Bonifratrzy złotymi zgłoskami wpisali się w historię miasta.

„Sympozjum ortopedyczne nie jest jedynym takim eksperckim spotkaniem organizowanym w ramach Bonifraterskiego Centrum Medycznego” – zaznaczał prezes Zarządu spółki, Jacek Graliński. Przypomniał o cyklicznych Bonifraterskich Spotkaniach z Rehabilitacją w Piaskach, o konferencji naczyniowej w Krakowie, wskazał także na inne obszary terapeutyczne, w których marka bonifraterska jest wyznacznikiem najwyższej jakości.

Dodał, że Bonifraterskie Centrum Medyczne jest spółką medyczną, która działa przede wszystkim dla dobra pacjentów. „Wczoraj podpisaliśmy umowę na modernizację, na generalny remont szpitala w Katowicach. Jak prywatny podmiot, każdą złotówkę oglądamy dwa razy, ale też dbamy o jakość opieki nad pacjentami  w tę jakość inwestujemy” – powiedział.

II Bonifraterskie Sympozjum Ortopedyczne w Katowicach zostało objęte patronatem honorowym Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów, Prezydenta Miasta Katowice oraz Jego Magnificencji Rektora Śląskiego Uniwersytety Medycznego.

Program sympozjum ogniskował się na małoinwazyjnej endoprotezoplastyce stawu biodrowego, współczesnych trendach endoprotezoplastyki kolana, procedurach zachowujących staw w artrozie kolana oraz artroskopowych zabiegach rekonstrukcyjnych stawu kolanowego. Wykłady w trakcie sympozjum miały charakter przede wszystkim praktyczny, w tym prezentacji o charakterze re-live surgery.