Ostropest plasmisty (Silybi mariani)

BCM

11 lutego 2024

Zdjęcie ostropestu plamistego

W ziołolecznictwie używa się tylko owocu Ostropestu i wyłącznie z upraw. Są to dojrzałe, pozbawione puchu kielichowego owoce, które zawierają zwykle około 3 procent sylimaryny wykazującej działanie antyhepatoksyczne. Chronią one komórki wątrobowe przed hepatotoksycznym działaniem czynników chemicznych, bakteryjnych i wirusowych. Związki te uszczelniają błony komórkowe wątroby, utrudniając przenikanie toksyn. Ostropest plamisty ma zastosowanie m.in. w różnego rodzaju uszkodzeniach wątroby, powstałych w wyniku ostrych i przewlekłych zatruć oraz w ostrym wirusowym zapaleniu, również w stłuszczeniu i marskości tego organu. Wpływa on korzystnie na utrzymanie fizjologicznych funkcji oczyszczających wątrobę. Ostropest może mieć zastosowanie w przypadku problemów z trawieniem, takich jak np. wzdęcia. Ponadto roślina ta zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych, a także obniża poziom cholesterolu we krwi. Roślina wzmacnia naczynia włosowate oraz pomaga utrzymać prawidłowe stężenie glukozy we krwi. Pamiętajmy również o korzystnym działaniu Ostropestu na układ krwionośny.

W aptekach i zielarniach można zakupić nasiona ostropestu, które doskonale nadają się do spożywania. W tej postaci można je stosować jako dodatek do soków warzywnych, owocowych, sałatek dietetycznych, kefiru, jogurtu naturalnego lub maślanki. W ostropeście znajdziemy również flawonoidy, które są cennym przeciwutleniaczem. Nadają one roślinie właściwości zapobiegające powstawaniu wolnych rodników i pomagają w walce z komórkami nowotworowymi. Ostropest plamisty w postaci oleju jest także źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3, które wpływają pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy. Poza tym roślina zawiera garbniki, fitosterole oraz aminy biogenne.

Dawkowanie ostropestu (m.in. w formie ziaren, tabletek, czy mieszanki) zależy od formy w jakiej go nabyliśmy. W przypadku kupna suplementów z ostropestem powinniśmy kierować się instrukcjami zawartymi w ulotce. Jeśli posiadamy ostropest w postaci ziaren, nie powinniśmy przekraczać dawki 3 łyżeczek na dobę. Zmielony ostropest może być dodawany do zup, sałatek, warzyw na parze lub sosów. Roślina jest jednym z najlepszych naturalnych środków na odtrucie organizmu, przyspieszając usuwanie toksycznych substancji. Mimo że badania nie potwierdziły do tej pory toksycznego oddziaływania ostropestu, to i tak przy stosowaniu należy zachować ostrożność. U niektórych osób składniki zawarte w roślinie mogą powodować reakcje alergiczne. Warto pamiętać o tym, że ostropest plamisty wpływa na obniżenie poziomu cukru we krwi, w związku z tym osoby chorujące na cukrzycę powinny szczególnie uważać. Stosowania ostropestu nie zaleca się w trakcie przyjmowania leków hormonalnych, gdyż może obniżać ich skuteczność. Należy też z niego zrezygnować w przypadku niedrożności dróg żółciowych. Przeciwwskazaniem do stosowania ostropestu jest ponadto ciąża oraz karmienie piersią.

Ostropest plamisty wykazuje łagodne działanie przeczyszczające, dlatego jego spożywanie może skutkować zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi. Przy krwawieniu z jelita grubego konsumpcję tej rośliny warto skonsultować z lekarzem.