Pamięć o Powstaniu Warszawskim

6 sierpnia 2024

Zdjęcie przedstawia seniorów, osoby na wózkach inwalidzkich oraz stojące w tle obok których stoi uśmiechnięty brat zakonny

Delegacja pensjonariuszy Domu Geriatryczno-Rehabilitacyjnego udała się wraz z pracownikami, wolontariuszami oraz braćmi na plac Krasińskich, aby wspólnie z mieszkańcami stolicy uczcić pamięć poległych powstańców Warszawy, którzy dokładnie osiemdziesiąt lat temu zbrojnie stawili się okupantowi (hitlerowskim Niemcom).

Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Dlatego w Warszawie i innych miastach Polski zatrzymały się samochody i piesi, zawyły syreny. Nasze myśli pobiegły kolejny raz ku powstańczym dniom przypominając światu o zrywie wolności! Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy Armii Krajowej i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Dla niektórych naszych pensjonariuszy jest to szczególny dzień, w którym wspominają jak przed osiemdziesięciu laty walczyli o Warszawę, o Polskę, o wolność. Wspólnie uczciliśmy pamięć poległych minutą ciszy, a następnie zaśpiewaliśmy „zakazane” piosenki powstańcze m.in. „Warszawo, moja Warszawo”, „Deszcz jesienny deszcz”, „Sanitariuszka Małgorzatka” oraz „Marsz Mokotowa”.