Przygotowanie do badania Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym

BCM

11 lutego 2024

Gastroskopia jest to badanie pozwalające ocenić błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Na badanie należy zgłosić się z osobą towarzyszącą.

Pacjent przez 12 godzin od znieczulenia nie może prowadzić pojazdu mechanicznego.

Badanie można wykonać tylko odpłatnie.

Test na Helicobacter Pylori zawarty jest w cenie badania. Pobranie wycinka his-pat jest dodatkowo płatne wg cennika.

W celu uzupełnienie danych i dokonania płatności przed badaniem należy zgłosić się do Recepcji SGL ( III winda, I piętro).

Przygotowanie do badania

Badanie wykonywane jest na czczo (6 h przed badaniem pacjent nie powinien nic jeść ani pić). Do znieczulenia ogólnego wskazane jest wykonanie EKG, morfologii i jonogramu, a kilka dni przed badaniem, wyniki skonsultować z lekarzem rodzinnym.

W przypadku braku w/w badań proszę zgłosić się godzinę wcześniej na Oddział Diagnostyczno – Leczniczy, gdzie można wykonać te badania za odpłatnością wg obowiązującego cennika.

Leki

W tygodniu poprzedzającym badanie Pacjent zażywający leki obniżające krzepliwość, musi skonsultować się z lekarzem prowadzącym, celem odstawienia tych leków lub ich zamiany (wtedy do badania Gastroskopii należy zabrać ze sobą aktualny wynik INR – ważny 7 dni).
W dniu badania leki przyjmowane na stałe należy zażyć, popijając niewielką ilością wody.

Pacjentów, którzy rejestrowali się telefonicznie i nie mają możliwości wydrukowania kompletu dokumentów ze strony www.bonifratrzy.krakow.pl, zakładka Diagnostyka, prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 min. wcześniej w celu pobrania i wypełnienia formularzy zgody na badanie.

Wyniki

Opis badania gastroskopii Pacjent otrzymuje od razu, natomiast wynik badania his-pat (o ile jest wykonywany) po 14 dniach roboczych.

Gastroskopia w znieczuleniu ogólnym

Gastroskopia to jedno z najważniejszych badań diagnostycznych z zakresu gastroenterologii, które pozwala wykryć wiele nieprawidłowości i przyczyn dolegliwości. Ze względu na fakt, że badanie to nie jest zbyt przyjemne, pacjenci mogą zdecydować się na przeprowadzenie go w znieczuleniu ogólnym (pod narkozą) – konieczne jest jednak uprzednie wyrażenie pisemnej zgody na podanie odpowiednich środków. Przed przeprowadzeniem badania anestezjolog ocenia, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do podania znieczulenia ogólnego i informuje pacjenta o wszelkich szczegółach, które dotyczą procedury. Po dożylnym wstrzyknięciu środka nasennego pacjent zasypia i budzi się dopiero po zakończeniu badania, które zwykle trwa od 5 do 30 minut. W przypadku gastroskopii znieczulenie ogólnie nie wymaga zakładania rurki dotchawicznej. Znieczulenie ogólne polega na podaniu leków anestetycznych, które mają działanie przeciwbólowe i nasenne i wywołują tymczasowy kontrolowany stan nieświadomości, wiążący się ze zniesieniem odruchów i zwiotczeniem mięśni szkieletowych.

Pacjent, u którego wykonywana była gastroskopia w znieczuleniu ogólnym nie może spożywać pokarmów ani płynów aż do godziny określonej przez anestezjologa. Ponadto może on opuścić szpital wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej nie wcześniej niż godzinę po zakończeniu działania znieczulenia i nie powinien prowadzić pojazdów do 12 godzin po procedurze przebiegającej pod narkozą, ze względu na możliwe utrzymujące się uczucie senności i zmęczenia.

Przygotowanie do gastroskopii w znieczuleniu ogólnym – czy różni się od badania w znieczuleniu częściowym?

Przygotowanie pacjenta do gastroskopii w znieczuleniu ogólnym obejmuje podobne procedury, jak w przypadku gastroskopii w znieczuleniu częściowym. Konieczne jest jednak wykonanie dodatkowych badań zleconych przez lekarza, które pozwolą na ogólną ocenę stanu zdrowia, w tym dolegliwości mogących wynikać z zaburzenia równowagi wodno-elektrolitowej; umożliwiają także wykluczenie przeciwwskazań do podania pacjentowi leków do znieczulenia ogólnego. Bardzo ważne jest, aby pacjent przekazał lekarzowi pełną listę wszystkich przyjmowanych farmaceutyków, witamin i suplementów. Na tej podstawie lekarz udziela instrukcji dotyczących ich stosowania przed badaniem oraz wskazuje, którą terapię będzie trzeba tymczasowo przerwać. Współpraca ze specjalistą w tym zakresie pozwoli zapobiec wystąpieniu niepożądanych skutków ubocznych, na przykład krwawienia podczas badania. Przygotowanie do gastroskopii pod narkozą obejmuje także konieczność przybycia do Centrum Medycznego z osobą towarzyszącą, która pozwoli na bezpieczny powrót do domu po badaniu. W przypadku gastroskopii przebiegającej w znieczuleniu częściowym pacjent może samodzielnie opuścić placówkę.

Przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego

Jako główne przeciwwskazania do podania znieczulenia ogólnego wskazuje się poważne problemy z krzepliwością krwi oraz przyjmowanie leków o działaniu przeciwzakrzepowym, choroby układu nerwowo-mięśniowego, uczulenie na leki anestetyczne, sepsa, silne odwodnienie organizmu oraz zmiany skórne lub zakażenie skóry występujące w okolicy miejsca podania narkozy dożylnie. Znieczulenie ogólne może być również niewskazane u osób cierpiących na choroby przewlekłe, szczególnie jeśli są one nieustabilizowane (cukrzyca, epilepsja, nadciśnienie, choroby nerek, tarczycy, wątroby i tarczycy, choroby serca). Do przeciwwskazań względnych, które zależą od oceny anestezjologa zalicza się m.in. nieprawidłowe reakcje na leki podawane do znieczulenia ogólnego mające miejsce w przeszłości, nadużywanie alkoholu lub zażywanie środków psychoaktywnych czy zaburzenia psychiczne. Ze względu na fakt, że gastroskopia może odbyć się także po podaniu znieczulenia miejscowego lub bez żadnego znieczulenia, anestezjolog pomimo decyzji pacjenta może nie zgodzić się na wprowadzenie go w stan narkozy, ze względu na jego stan zdrowia oraz zbyt wysokie ryzyko wystąpienia komplikacji.