Przygotowanie do badania RTG w Krakowie

BCM

11 lutego 2024

Badanie RTG należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu. Jak przygotować się do badania? Wyjaśniamy poniżej.

Urografia

Badanie polega na wykonaniu serii zdjęć radiologicznych układu moczowego w określonych odstępach czasu po dożylnym podaniu środka kontrastowego.
Badanie wykonywane jest na podstawie skierowania lub zlecenia lekarskiego.

Z uwagi na dożylne podanie środka kontrastowego:

 • należy dostarczyć wynik poziomu kreatyniny oraz u osób z nadczynnością tarczycy wynik poziomu TSH
  (badania ważne 2 tygodnie),
 • pacjenci leczeni preparatami Metforminy (METFORMAX, SIOFOR, GLUCOPHAGE, FORMETIC, METRAL, METIFOR, GLUFORMIN) powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godz. przed i na 24 godz. po badaniu (pod kontrolą lekarza prowadzącego).

Przygotowanie do badania

 • Należy dostarczyć wynik poziomu kreatyniny oraz u osób z nadczynnością tarczycy wynik poziomu TSH
  (badania ważne 2 tygodnie).
 • Pacjenci leczeni preparatami Metforminy (METFORMAX, SIOFOR, GLUCOPHAGE, FORMETIC, METRAL, METIFOR, GLUFORMIN) powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godz. przed i na 24 godz. po badaniu (pod kontrolą lekarza prowadzącego).
 • Stosowanie leków przeciwkrzepliwych (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol) oraz zastrzyków Heparyny podskórnej – proszę uzgodnić z lekarzem. Pozostałe leki bez zmian.
 • Dzień przed badaniem wypić dodatkowo ok. 1 litra płynów niegazowanych (Pacjenci dializowani do decyzji nefrologa).
 • W dniu badania proszę zgłosić się na czczo – nie spożywać żadnych posiłków ani płynów.
 • Jeżeli wcześniej było wykonywane badanie USG lub Urografii, proszę zabrać ze sobą wyniki.
 • Jeżeli badanie jest wykonywane w późniejszych godzinach – należy pozostać na czczo co najmniej przez 6 godzin
 • Przed badaniem należy zgłosić personelowi choroby alergiczne, uczulenia na kontrast i przyjmowane leki.

W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności, świąd skóry, bóle w klatce piersiowej).

Po badaniu w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie około 2,5 l. wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin.

W rzadkich przypadkach po badaniu z podaniem środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka czy swędzenie. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.

Odbiór wyniku proszę ustalić z lekarzem po zakończeniu badania.

Wynik badania można odebrać osobiście lub na podstawie pisemnego upoważnienia w pokoju nr 17 (po wejściu do Szpitala w prawo) od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-19.00.

Pacjent chorujący na cukrzycę – proszę o zgłoszenie tego faktu przy rejestracji celem ustalenia terminu badania na wcześniejszą godzinę.

Wlew kontrastowy doodbytniczy

Badanie polega na wypełnieniu jelita grubego środkiem kontrastowym podanym doodbytniczo „per rectum” pod kontrolą rentgena, oraz wykonaniu serii zdjęć.

Badanie wykonywane jest odpłatnie.

Na badanie wymagane jest skierowanie lub zlecenie lekarskie.

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita grubego z resztek pokarmowych. W tym celu należy wykupić w aptece lek – uwaga konieczna jest recepta od lekarza kierującego na badanie. Najczęściej stosowany preparat to: Fortrans, (4 saszetki). Wybór leku należy do lekarza i pacjenta, stosownie do ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych chorób towarzyszących.

Przygotowanie do badania

 • na 4 dni przed planowanym badaniem nie należy spożywać chleba gruboziarnistego, owoców ani warzyw pestkowych (np. ogórki, pomidory, winogrona, mak, kiwi, truskawki),
 • w dniu poprzedzającym badanie: zjeść lekkie śniadanie, a na obiad do godziny 13.00 zjeść zupę (bulion lub przecieraną) – jest to ostatni posiłek przed badaniem. W godzinach 13.00-21.00, należy wypić zalecony środek wg załączonej do niego ulotki,
 • w dniu badania pić płyny czyste, niegazowane nic nie jeść.

Leki

W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane.
Po badaniu w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie około 2,5l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin. Odbioru wyniku proszę ustalić z lekarzem po zakończeniu badania.

Wynik można odebrać osobiście lub na podstawie pisemnego upoważnienia w pokoju nr 17 (po wejściu do Szpitala w prawo) od Poniedziałku do Piątku w godzinach 8.00-19.00

 Pasaż jelita cienkiego, badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy

Badanie polega na podaniu doustnie środka kontrastowego pod kontrolą rentgena, oraz wykonaniu zdjęć.

Badanie można wykonać odpłatnie.

Na badanie wymagane jest skierowanie lub zlecenie lekarskie.

Przygotowanie do badania

Pacjent przychodzi do badania na czczo, bez jedzenia i picia od wieczora dnia poprzedniego.

Leki

W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane.

Po badaniu w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie około 2,5l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych.

Termin odbioru wyniku proszę ustalić z lekarzem po zakończeniu badania.
Wynik można odebrać osobiście lub na podstawie pisemnego upoważnienia w pokoju nr 17 (po wejściu do Szpitala w prawo) od Poniedziałku do Piątku w godzinach 8.00-19.00