Przygotowanie do badania Tomografia Komputerowa

BCM

11 lutego 2024

Badanie Tomografem Komputerowym wykorzystuje promieniowanie jonizujące, aby uzyskać jak najlepszy obraz wyników badań. Jak należy przygotować się do badania? Wyjaśniamy poniżej.

Tomografia komputerowa bez kontrastu

Informacje o badaniu

tomografia komputerowa, pozwoli na wykonanie bardzo szybkiej i dokładnej diagnostyki wielonarządowej. Jej niewątpliwą zaletą jest nieinwazyjność, czyli bezbolesność.

Dużą zaletą jest także fakt, że badanie trwa bardzo krótko – zaledwie od kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Dokładny czas trwania badania uzależniony jest od celu jego przeprowadzenia oraz badanego narządu.

Badanie można wykonać w ramach umowy z NFZ oraz odpłatnie.

W przypadku badań finansowanych przez NFZ- wymagane skierowanie z Poradni Specjalistycznej.
Pacjenci rejestrowani w ramach umowy z NFZ zgłaszają się na ustaloną godzinę do Pracowni Tomografii Komputerowej

W przypadku badań odpłatnych – wymagane jest zlecenie lub skierowanie od Lekarza Kierującego na badanie.
Pacjenci zarejestrowani na badanie odpłatne zgłaszają się do Recepcji w celu uzupełnienia danych i dokonania płatności.

Badanie nie wymaga przygotowania.

Wskazane jest posiadanie dokumentacji medycznej wcześniej wykonanych badań i zabiegów (karty informacyjne, opisy badań ultrasonograficznych, angiograficznych, tomografii komputerowej, konsultacji specjalistycznych).

Leki

W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.
W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane.

Odbiór wyników

Czas oczekiwania na wynik jest ok 21 dni.

Tomografia Komputerowa z kontrastem oraz Angio TK

Informacje o badaniu

Tomografia komputerowa, pozwoli na wykonanie dokładnej diagnostyki wielonarządowej, po dożylnym podaniu kontrastu . Dokładny czas trwania badania uzależniony jest od celu jego przeprowadzenia, oraz od badanego narządu.

Przygotowanie do badania

  • należy dostarczyć wynik poziomu kreatyniny oraz u osób z nadczynnością tarczycy wynik poziomu TSH
    ( badania ważne 2 tygodnie )
  • pacjenci leczeni preparatami Metforminy (METFORMAX, SIOFOR, GLUCOPHAGE, FORMETIC, METRAL, METIFOR, GLUFORMIN) powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godz. przed i na 24 godz. po badaniu (pod kontrolą lekarza prowadzącego).
  • stosowanie leków przeciwkrzepliwych (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol) oraz zastrzyków Heparyny podskórnej – proszę uzgodnić z lekarzem. Pozostałe leki bez zmian.
  • Dzień przed badaniem wypić dodatkowo ok. 1 litra płynów niegazowanych (Pacjenci dializowani do decyzji nefrologa).
  • Na badanie należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 h wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych), w celu dobrego nawodnienia organizmu zalecane jest wypicie ok. 1 litra płynów (woda niegazowana, słaba herbata). Do Tomografii jamy brzusznej i/lub miednicy z kontrastem należy 1,5 godziny przed badaniem dodatkowo wypić 0.5 litra wody niegazowanej i pozostać z pełnym pęcherzem.

Ważne!!

Przed badaniem należy zgłosić personelowi choroby alergiczne, uczulenia na kontrast.

Wskazane jest posiadanie dokumentacji medycznej wcześniej wykonanych badań i zabiegów (karty informacyjne, opisy badań ultrasonograficznych, angiograficznych, tomografii komputerowej, konsultacji specjalistycznych) oraz listę zażywanych leków.

W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności, świąd skóry, bóle w klatce piersiowej).

Po badaniu w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest wypicie około 2,5 l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin.

W rzadkich przypadkach po badaniu z podaniem środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka czy swędzenie. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.

Pacjent pozostaje pod obserwacją przez ok. 20 min.

Odbiór wyników

Czas oczekiwania na wynik jest ok 21 dni.