Święto Jana Grandego – patrona naszego szpitala

4 czerwca 2024

Zdjęcie przedstawia osoby uczestniczące we mszy świętej

Wczoraj obchodziliśmy święto Jana Grandego, patrona naszego szpitala, który jest wzorem miłosierdzia i opieki nad chorymi. Jan Grande był znany z niezwykłej pokory i oddania. Zmarł w wyniku epidemii dżumy, której nabawił się podczas opieki nad zarażonymi. Został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II w 1996 roku.

Jego oddanie i poświęcenie inspirują nas każdego dnia do niesienia pomocy naszym pacjentom. Z okazji wczorajszego święta, w intencji wszystkich pracowników została odprawiona uroczysta msza święta pod przewodnictwem br. Albert Ch. Dorociaka, OH – kapelana naszego Szpitala.

– Czego jako zakonnicy, kapłani, pracownicy tzw. ochrony zdrowia każdego szczebla i każdego zawodu, możemy się dzisiaj uczyć od naszego patrona… Bo przecież od czasu w którym żył i działał minęło już blisko 500 lat… A jednak jego przesłanie, jego świętość i jego postawa szpitalna są jak najbardziej aktualne…- mówił w kazaniu br. Albert

– Kiedy św. Jan Grande poznał bonifratrów nie zawahał się zaryzykować, wstąpić do zakonu wraz z całym swoim dobytkiem i szpitalem i zreformować ówczesne szpitale zakonu pod względem zarządzania i jakości opieki … zatem… nie bójmy się podejmować ryzyka, nie bójmy się nowych wyzwań. Nie bójmy się tego, co w naszym zakonie nazywa się charyzmatem zarządzania – wszyscy bierzmy udział w zarządzaniu naszym dziełem, czujmy się za nie odpowiedzialni, ale i na równi dumni z sukcesów, zwycięstw i osiągnięć … – dodał kapelan naszego szpitala.

Po nabożeństwie był czas na chwile refleksji i spotkanie przy kawie.