Szkoła Rodzenia w Katowicach

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Zdjęcie kobiet w szkole rodzenia

Szkoła Rodzenia przy Szpitalu Zakonu Bonifratrów w obecnej formie utworzona została w 2022 roku, pierwsze zajęcia odbyły się w maju. Pomysłodawczynią uruchomienia kursów przyszpitalnej szkoły rodzenia była położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-położniczego Pani Elżbieta Kuczek. Ideą przyświecającą pomysłowi było rozszerzenie opieki nad rodzącymi w bonifraterskiej porodówce parami już na czas przygotowania do porodu i wczesnego rodzicielstwa, a tym samym zbudowania wspólnego zaufania i poczucia bezpieczeństwa, które w porodzie jest niezwykle ważne, jeszcze w czasie ciąży.

Szkoła Rodzenia Katowice

Formułę zajęć i dobór prezentowanych treści powierzono zespołowi instruktorskiemu, w skład którego weszły pełne pomysłów i gotowe do działania położne z bloku porodowego, z oddziału położniczego i neonatologicznego oraz położna laktacyjna i fizjoterapeutka uroginekologiczna. Wszystkie instruktorki na co dzień spotkacie na szpitalnych salach i to ich codzienny kontakt z rodzącymi i świeżo upieczonymi mamami pozwolił stworzyć program kursu, który odpowiada potrzebom trafiających do nas przyszłych rodziców.

I tak na kurs szkoły rodzenia składa się 6 stacjonarnych 1,5 h spotkań, na których dowiecie się Państwo min:

  • Kiedy jechać do szpitala i co ze sobą koniecznie zabrać. Jak przebiega poród — co to okresy porodu.  Co to znaczy rozwarcie szyjki macicy.  Jak radzić sobie z bólem porodowym.  Poznacie pozycje porodowe na czas I i II okresu porodu. Dowiecie się, jak przebiega cesarskie cięcie.
  • Od fizjoterapeutki usłyszycie jaką aktywność ruchową podejmować, żeby dobrze przygotować się do porodu, jak dobrze oddychać i dlaczego, jak rozluźniać dno miednicy oraz jak wykonać masaż krocza i dlaczego jest on tak ważny.
  • Opowiemy też,  jak zachowuje się noworodek w pierwszych dniach życia, pokażemy jak o niego zadbać; przewinąć, nakarmić, wykąpać. Dowiecie się też co to Skala Apgar, jakie badania i procedury czekają małego człowieka po porodzie i czemu one służą.
  • Poznacie pozycje do karmienia piersią. Dowiecie się jakie zalety niesie dla was i waszego dziecka karmienie mlekiem mamy i co zrobić, aby mleka było dość. A także jak poradzić sobie z trudnościami, które możecie napotkać na początku mlecznej drogi.
  • Dowiecie się również co to połóg i ile trwa, jakie zmiany zajdą w organizmie po porodzie, jak pielęgnować ranę krocza lub ranę po cc. Co to baby blues i połogowe wahania nastroju. Co koniecznie zabrać ze sobą do szpitala na czas wczesnego połogu. Jak odżywiać się w okresie poporodowym oraz  jakie formalności czekają Was po porodzie.

Siedzibą szkoły rodzenia jest budynek Bonifraterskiego Ośrodka Zdrowia, zlokalizowany przy ulicy Wróblewskiego 48 (do budynku wejść można od ulicy Wróblewskiego oraz od strony parkingu szpitalnego), zajęcia odbywają się w 2 przygotowanych specjalnie do tego celu salach.

Kurs Szkoły Rodzenia jest usługą komercyjną — płatną, jego koszt to 400zł.

Zapisy i odpowiedzi na wasze pytania pod adresem: szkolarodzenia@bonifratrzy.katowice.pl lub telefonicznie 572335174