Wybierz znieczulenie podczas porodu

Avatar photo

Jakub Staniczek

12 marca 2024

Zdjęcie przedstawia młodą kobietę leżącą na szpitalnym łóżku, trzymającą na piersi noworodka

Drogie Przyszłe Mamy,

Rozważacie możliwość znieczulenia regionalnego podczas porodu?
To doskonały wybór, który może uczynić Wasze doświadczenie porodowe bardziej komfortowym i spokojnym. W naszym Szpitalu dostępne jest znieczulenie ZO (zewnątrzoponowe), PP (podpajęczynówkowe) oraz CSE ( łączone znieczulenie podpajęczynówkowe i zewnątrzoponowe). Lekarz anestezjolog, po krótkiej konsultacji dobierze dla Was najlepszą metodę znieczulenia porodu.

Co warto wiedzieć o tym znieczuleniu regionalnym?

 1. Brak dodatkowych konsultacji anestezjologicznych – wszystko jest już dla Was przygotowane.
 2. Zero dodatkowych kosztów – nie musisz martwić się żadnymi dodatkowymi opłatami.
 3. Dostępność przez całą dobę – niezależnie od pory dnia czy nocy, znieczulenie jest dla Was dostępne.
 4. Dedykowany anestezjolog – na każdym dyżurze Bloku Porodowego jest z nami specjalista od znieczuleń, który dba o Wasz komfort
  i bezpieczeństwo.
 5.  Twoja decyzja jest kluczowa – jeśli zdecydujesz się na znieczulenie, potrzebujemy jedynie Twojej woli i zgody. Możesz podjąć tę decyzję w każdym momencie hospitalizacji.
 6.  Mała próbka krwi przed znieczuleniem – aby zapewnić bezpieczeństwo procedury, potrzebna będzie mała próbka krwi do wykonania niezbędnych badań. Prosimy, abyście się nie obawiały – to standardowa procedura.

Musimy dodać, że znieczulenie regionalne porodu to nie jedyne metody dostępne w naszym szpitalu! Każda rodząca ma możliwość niwelowania bólu porodowego poprzez takie metody jak:

 • Muzykoterapia – muzyka może pomóc w relaksacji i złagodzeniu stresu związanego z porodem.
 • Aromaterapia – naturalne olejki eteryczne mogą działać kojąco i pomagać w redukcji bólu.
 • Imersja wodna – kąpiele w specjalnie przygotowanej wannie mogą złagodzić bóle porodowe.
 • TENS (Przezskórna elektrostymulacja nerwowa) – bezbolesna metoda polegająca na przesyłaniu niskiego napięcia przez skórę w celu złagodzenia bólu.
 • Gaz rozweselający (tlenek azotu) – może pomóc w złagodzeniu bólu i napięcia.
 • Oddychanie przeponą – prawidłowe techniki oddychania mogą pomóc w relaksacji, kontrolowaniu bólu i zwiększeniu przepływu tlenu do organizmu oraz dziecka.
 • Masaż – masowanie pleców, nóg czy stóp może pomóc w relaksacji mięśni i złagodzeniu bólu.
 • Znieczulenie miejscowe krocza – oferowane w przypadku konieczności nacięcia krocza lub przy porodzie zabiegowym, by uczynić ten etap bardziej komfortowym.

Jeśli zdecydujesz się na znieczulenie porodu lub chciałabyś dowiedzieć się więcej, po prostu poinformuj o tym położną lub lekarza podczas Waszej wizyty w naszym szpitalu. Wybierz spokój i komfort podczas jednego z najważniejszych momentów w Twoim życiu. Jesteśmy tu, by Wam pomóc.

Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym opowiadamy o farmakologicznych metodach łagodzenia bólu porodowego, które stosujemy w naszym szpitalu.