Z cyklu “Co nas czeka na rehabilitacji” – odcinek siódmy

BCM

11 lutego 2024

Idę na prądy, potem na lampy, mam jeszcze laser i ćwiczenia na podwieszkach. W ten sposób o swoim planie zabiegów fizjoterapeutycznych opowiadają sobie pacjenci, czekający na zabiegi fizjoterapeutyczne w przychodniach rehabilitacyjnych. Oczywiście to nie wszystkie rodzaje zabiegów, które pomagają w utrzymaniu sprawności, w dochodzeniu do zdrowia po urazach i kontuzjach, a z których możemy skorzystać, jeśli zaleci nam je lekarz rehabilitacji. Magnetoterapia (pole magnetyczne), ultradźwięki, hydromasaże, krioterapia, masaże, kinezyterapia, czyli specjalnie opracowane ćwiczenia, różne formy aktywności fizycznej, które poprawiają zakres ruchu stawów, kondycję pacjenta.

Lista jest długa, ale czy naprawdę wiemy, „co robią nam” maszyny: laser, prądy (elektroterapia), pole magnetyczne? Dlaczego powinniśmy przykładać się do ćwiczeń, choć czasem są trudne i wymagają wysiłku? Dlaczego niektóre z nich wykonujemy w odciążeniu? Co to znaczy: ćwiczyć w odciążeniu?

Joanna Zadrożna, fizjoterapeuta z Poradni Rehabilitacyjnej przy Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi będzie odpowiadać na te wszystkie pytania. W cyklu krótkich filmów pod tytułem: „Co nas czeka na rehabilitacji” pokazuje, jak wygląda większość zabiegów fizjoterapeutycznych, na czym polegają, co powinien o nich wiedzieć pacjent i jak się do nich przygotować.

Wcześniejsze pięć odcinków można obejrzeć na kanale YouTube naszego szpitala. Linki do filmów znajdziecie Państwo również w archiwalnych aktualnościach.