Zaszczytne zobowiązanie – świętujemy 150-lecie Konwentu i Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach
7 września 2024
„W dniu tego wyjątkowego jubileuszu z całego serca życzę personelowi szpitala, zarządzającym placówką oraz Braciom Bonifratrom, aby miejsce to nieustająco się rozwijało, aby pacjenci zachowywali je we wdzięcznej pamięci, aby na jego korytarzach gościł uśmiech, wzajemne zrozumienie i życzliwość, aby charyzmat szpitalnictwa św. Jana Bożego był tu nieustająco żywy i wyznaczał cele oraz wskazywał drogi, aby pracownicy i współpracownicy zawsze pamiętali, że przyszło im służyć bliźniemu w miejscu niezwykłym, gdzie dziedzictwo bonifratrów traktowane jest jako zaszczytne zobowiązanie” – napisała małżonka prezydenta, Agata Kornhauser-Duda, w liście skierowanym do uczestników jubileuszu 150-lecia Konwentu i Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Świętych Aniołów Stróżów w Katowicach.
Oficjalne obchody zainaugurowała uroczysta msza święta w Sanktuarium Matki Boskiej Bogucickiej. Liturgii przewodniczył Arcybiskup Adrian Galbas. W uroczystości wzięli udział Prowincjał Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów O. Franciszek Salezy Chmiel, przeor konwentu w Katowicach Br. Sadok Snopek, Zarząd Bonifraterskiego Centrum Medycznego, dyrekcja i pracownicy szpitala, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji ochrony zdrowia, katowickich uczelni, bracia oraz współpracownicy, a także uczniowie Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Św. Jacka.
W homilii skierowanej do uczestników obchodów arcybiskup Galbas przypomniał fascynującą biografię Św. Jana Bożego, a odnosząc się do misji Braci Bonifratrów, życzył przedstawicielom szpitala, by to miejsce było pełne ludzi dobrych. „Dobroć jest tak trudno opisywalna. […] W Słowniku Języka Polskiego przeczytamy, że dobroć, to: dobra jakość czegoś, albo kogoś. I dalej, że charakteryzuje się życzliwym postępowaniem i niesieniem pomocy. Rozumiemy, że to jest prawda, a jednocześnie, że w dobroci chodzi o coś więcej. To jest też jeden z największych komplementów, jaki można komuś powiedzieć albo o sobie usłyszeć. Ten człowiek to dobry człowiek. Jesteś dobry – zauważył. – „To takie ważne, byśmy w praktyce życia chrześcijańskiego umieli skoncentrować się na dobru” – dodał metropolita.
Za te życzenia w imieniu Zakonu Bonifratrów dziękował prowincjał, Ojciec Franciszek Salezy Chmiel. „Dziękujemy za tę wycieczkę z św. Janem Bożym. Ona jest jak sinusoida: pokazuje jego wzloty i upadki. Ksiądz arcybiskup pięknie to skomentował i zachęcił, żeby czerpać z tego źródła” – powiedział.
Po mszy świętej uroczyście poświęcono i oficjalnie odsłonięto jubileuszową tablicę na budynku Konwentu i Szpitala.
Następnie uczestnicy przemieścili się do Miejskiego Domu Kultury Bogucice-Zawodzie, gdzie odbyło się sympozjum poświęcone historii medycyny na Górnym Śląsku, roli Zakonu Bonifratrów w rozwoju ochrony zdrowia na tych terenach, a także przemianom, które w ostatnich latach przechodził katowicki Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Świętych Aniołów Stróżów.
W swoim wystąpieniu skierowanym do zebranych Ojciec Franciszek Salezy Chmiel podkreślał, że Szpital Zakonu Bonifratrów, ufundowany z inicjatywy ks. Leopolda Markiefki, był pierwszym ośrodkiem zdrowia w Katowicach. Powstał, by zapewnić opiekę górnikom i pracownikom okolicznych kopalni, którzy, często oderwani od swoich rodzin, od swoich korzeni, nie tylko chorowali, ale stawali też wobec różnych problemów, z którymi mamy do czynienia po dziś dzień – inaczej je nazywając, inne jest też często podejście medycyny do tych problemów, ale charakter posługi braci, charyzmat i misja pozostają takie same.
O misji i planach rozwoju katowickiego szpitala mówił również Jacek Graliński, prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego. „Dzieło bonifraterskie to jest miejsce przyjazne, w którym skupiają się wokół pacjenta osoby życzliwe, które niosą mu ulgę w cierpieniu i których celem jest podniesienie jakości życia pacjenta. Koncentrujemy się na człowieku – na pacjencie, na jego rodzinie, na ty, aby zapewnić mu jak najlepszą opiekę” – zaznaczył. Podkreślił, że już wkrótce w Katowicach będzie realizowana największa inwestycja spółki zaplanowana na lata 2024-25. „Liczymy, że za dwa lata będzie to praktycznie nowy szpital. Zabytkowy budynek pozostanie, ale będą w nim nowe bezpieczne sale operacyjne, nowy sprzęt, być może już ruszy robotyka, centrum edukacyjne” – mówił prezes Graliński. Zwrócił się także do włodarzy miasta – aby widzieli Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Świętych Aniołów Stróżów jako miejsce które służy i które ma swoja misję do wykonania w duchu wartości bonifraterskich.
Radny Damian Stępień, który przekazał uczestnikom jubileuszu adres Prezydenta Miasta Katowice, Pana Marcina Krupy, podkreślał, że nie chyba rodowitego katowiczanina, który by nie miał jakiejś swojej historii, jakiegoś związku ze Szpitalem Bonifratrów.
Tezę tę potwierdzał zastępca dyrektora Szpitala ds. medycznych, prof. Rafał Stojko, który zwrócił uwagę, że zanim objął kierownictwo oddziału ginekologiczno-położniczego, wcześniej w tym samym szpitalu przyszedł na świat.
Obchodzący w tym roku 150-lecie powstania Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach jest nowoczesnym ośrodkiem opieki medycznej. Sercem szpitala jest oddział ginekologiczno-położniczy z pododdziałem ginekologii onkologicznej oraz pododdziałem ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Szpital prowadzi też oddziały: anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii urazowo-ortopedycznej z pododdziałem ortopedii dla dzieci, neonatologiczny, gastroenterologiczny, chorób wewnętrznych, a także poradnie specjalistyczne, hospicjum perinatalne i oddział medycyny paliatywnej.
Katowicki Szpital Zakonu Bonifratrów należy do sieci podmiotów medycznych zarządzanych przez Bonifraterskie Centrum Medyczne, spółkę powołaną przez Zakon Bonifratrów w 2022 r.
Bonifraterskie Centrum Medyczne prowadzi szpitale wielospecjalistyczne i rehabilitacyjne, poradnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz specjalistyczne, ambulatoryjne i domowe placówki rehabilitacyjne, hospicja stacjonarne i domowe, oddziały paliatywne oraz dom geriatryczno-rehabilitacyjny w Warszawie. Czerpiąc z historii Zakonu Szpitalnego Św. Jana Bożego, oddziały spółki oferują kompleksową opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Doskonale wykwalifikowana kadra, wykorzystując osiągnięcia współczesnej medycyny i najnowsze technologie, działa w oparciu o wartości płynące z charyzmatu szpitalnictwa Bonifratrów, którymi są jakość, odpowiedzialność, szacunek wobec pacjentów i podopiecznych oraz duchowość.
Pełna wersja listu Pani Agaty Kornhauser-Dudy, skierowanego do uczestników jubileuszu 150-lecia Konwentu i Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Świętych Aniołów Stróżów w Katowicach:
Wielebny Ojcze Prowincjale,
Bracie Przeorze, Drodzy Bracia,
Szanowni Państwo,
Z okazji 150–lecia Szpitala pw. Aniołów Stróżów w Katowicach składam najserdeczniejsze gratulacje Zakonowi Bonifratrów, dzięki któremu katowicki Szpital Bonifratrów to nie tylko placówka medyczna, ale także ważny uczestnik lokalnej społeczności, który trwale wpisał się w dziedzictwo kulturowe miasta.
Należną cześć należy w tym miejscu oddać wyjątkowej postaci, jaką był ksiądz Leopold Markiefka. To jego inicjatywa i determinacja sprawiły, że w 1874 r. bracia bonifratrzy mogli w tym miejscu wybudować swój klasztor i szpital, który jako pierwsza placówka o tym charakterze w okolicy, miał zapewniać opiekę okolicznym mieszkańcom, górnikom z miejscowych kopalni i ich rodzinom. Charyzmat szpitalnictwa św. Jana Bożego znalazł w Bogucicach wdzięczne pole rozwoju.
Od 150 lat Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach służy pacjentom, oferując najwyższej klasy profesjonalną opiekę medyczną oraz wsparcie merytoryczne i duchowe w trudnych chwilach. Oddziały szpitalne i poradnie, mieszczące się w zabytkowych wnętrzach, wyposażone są w nowoczesną aparaturę medyczną, która umożliwia wnikliwą diagnostykę oraz skuteczne leczenie i rehabilitację. Doskonale wykwalifikowana kadra, wykorzystując osiągnięcia współczesnej medycyny i technologię, troszczy się o zdrowie pacjentów, nie zaniedbując jednocześnie ich potrzeb duchowych. Bracia Bonifratrzy są obecni na oddziałach i jako pracownicy, współpracownicy lub wolontariusze wspierają pacjentów, realizując charyzmat szpitalnictwa i kontynuując dziedzictwo Zakonu w obszarze opieki nad chorymi.
W dniu tego wyjątkowego jubileuszu z całego serca życzę personelowi szpitala, zarządzającym placówką oraz Braciom Bonifratrom, aby miejsce to nieustająco się rozwijało, aby pacjenci zachowywali je we wdzięcznej pamięci, aby na jego korytarzach gościł uśmiech, wzajemne zrozumienie i życzliwość, aby charyzmat szpitalnictwa św. Jana Bożego był tu nieustająco żywy i wyznaczał cele oraz wskazywał drogi, aby pracownicy i współpracownicy zawsze pamiętali, że przyszło im służyć bliźniemu w miejscu niezwykłym, gdzie dziedzictwo bonifratrów traktowane jest jako zaszczytne zobowiązanie.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Agata Kornhauser–Duda