Leczenie dyssekcji tętnic szyjnych zakończone sukcesem!
22 kwietnia 2025

Dyssekcja (rozwarstwienie) tętnic szyjnych (szczególnie z związana z powstaniem tętniaka rzekomego) to poważny problem zdrowotny, który dotyka wielu ludzi, zwłaszcza w wieku poniżej 50 lat. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn udaru mózgu u osób poniżej 50., a nawet 40. roku życia.
Co to jest dyssekcja tętnic szyjnych?
Dyssekcja tętnic szyjnych (zwłaszcza w odcinkach wewnątrzczaszkowych) to termin medyczny odnoszący się do uszkodzenia ściany tętnicy, które nierzadko prowadzi w następstwie do powstania tzw. tętniaka rzekomego (tj. krwiaka tworzącego się wokół uszkodzonej tętnicy). Leczenie takich przypadków, z racji ich występowania w zlokalizowanych głęboko, niedostępnych do leczenia chirurgicznego częściach tętnic, jest o wiele bardziej skomplikowane, w przeciwieństwie do zmian związanych z miażdżycą, które zwykle dotyczą początkowych odcinków tętnic szyjnych wewnętrznych.
Nowoczesne rozwiązania w Szpitalu Bonifratrów w Krakowie
W grudniu 2024 roku Oddział Chirurgii Naczyniowej Szpitala Bonifratrów w Krakowie przeprowadził jeden z pierwszych w Polsce zabiegów z użyciem nowych stentów Caresto. Ten sprzęt nowej generacji został specjalnie zaprojektowany do leczenia zmian w trudno dostępnych częściach tętnic szyjnych wewnętrznych.
Zabieg z implantacją stentów przeprowadzono u dwóch pacjentów w wieku 39 i 46 lat, u których zdiagnozowano objawowe tętniaki rzekome tętnic szyjnych. Warto w tym miejscu dodać, że zostali oni wypisani do domu już w trzeciej dobie po przeprowadzeniu zabiegu.
Zastosowanie nowych stentów Caresto w krakowskim Szpitalu Bonifratrów to ważny krok w leczeniu rozwarstwień, tętniaków rzekomych oraz innych, pokrewnych schorzeń. Taki postęp w medycynie naczyniowej jest szczególnie ważny dla pacjentów, którzy wcześniej mieli ograniczone możliwości leczenia.
Tym samym Oddział Chirurgii Naczyniowej w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Krakowie oferuje obecnie pełną gamę zabiegów u chorych naczyniowych w zakresie zmian naczyniowych w odcinku wewnątrz- i zewnątrzczaszkowym, tętnic szyjnych i łuku aorty, tętnic trzewnych oraz kończyn dolnych. Ta kompleksowa oferta leczenia naczyniowego umożliwia pacjentom dostęp do nowoczesnych i skutecznych metod terapii, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego chorego.
Opracowanie: dr hab. n. med. Paweł Latacz
- Stent Caresto (rysunek poglądowy) – najnowszej generacji elastyczny stent o bardzo drobnym usieciowaniu promujący gojenie ściany naczynia
- Stent Caresto (rysunek poglądowy) – najnowszej generacji elastyczny stent o bardzo drobnym usieciowaniu promujący gojenie ściany naczynia
- Widoczne na zdjęciu uszkodzenie tętnicy szyjnej wewnętrznej, z tętniakowatym poszerzeniem (przed zabiegiem)
- Widoczny na zdjęciu implantowany do tętnicy szyjnej stent Caresto
- Kontrolne badanie tomograficzne – widoczny na obrazie implantowany do tętnicy szyjnej stent, równy obraz naczynia, bez widocznego tętniaka