Aktualności Bonifraterskiego Centrum Medycznego nr 19

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Z radością przedstawiamy najnowsze aktualności z Bonifraterskiego Centrum Medycznego. Nasze placówki medyczne stale się rozwijają i doskonalą, aby zapewnić opiekę medyczną na najwyższym poziomie. Zapraszamy do lektury

Bonifraterskie dni ortopedyczne

Z przyjemnością zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie medyczne – Bonifraterskie Dni Ortopedyczne, które odbędą się w malowniczym Krakowie, w Szpitalu Zakonu Bonifratrów. W ramach konferencji odbędzie się część teoretyczna, podczas której wykładowcy zaprezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie ortopedii oraz omówią najważniejsze problemy i wyzwania stojące przed specjalistami tej dziedziny. Przewidziane są również zabiegi na żywo, które będą wykonywane przez zespoły z Krakowa, Łodzi i Katowic. Dzięki transmisji on-line Uczestnicy będą mieli okazję obejrzeć zabiegi w czasie rzeczywistym.

W trakcie Bonifraterskich Dni Ortopedycznych zespoły ortopedyczne z Krakowa, Łodzi i Katowic zaprezentują trzy procedury medyczne. Pierwszym z nich będzie rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – jednego z najważniejszych więzadeł w stawie kolanowym. Kolejnym zabiegiem będzie osteotomia kości piszczelowej. Trzecim zabiegiem, który zostanie zaprezentowany podczas Bonifraterskich Dni Ortopedycznych, będzie endoprotezoplastyka stawu kolanowego.

Wydarzenie jest skierowane do lekarzy specjalistów i rezydentów, fizjoterapeutów oraz studentów medycyny. Bonifraterskie Dni Ortopedyczne to doskonała okazja, aby poszerzyć swoją wiedzę na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie Ortopedii.

W sobotę w ramach Bonifraterskich Dni Ortopedycznych odbędzie się spotkanie Małopolskiego Towarzystwa Ortopedycznego, co umożliwi bardziej angażującą wymianę doświadczeń oraz wiedzy.

Zachęcamy do zapoznania się z programem Konferencji dostępnym na stronie:
https://www.konferencja-krakow.bonifratrzy.pl

Bonifraterskie spotkanie z Rehabilitacją

Przypominamy, że w dniu 31 maja 2023 r. Bonifraterskie Centrum Medyczne sp. z o.o. wraz z Konwentem Bonifratrów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa organizuje w Piaskach już po raz jedenasty konferencję pn.„Bonifraterskie Spotkania z Rehabilitacją”. Tematem tegorocznej edycji będą „Nowe Technologie w Rehabilitacji Chorych – Cybernetyka, robotyka, informatyka w służbie lekarza, terapeuty i pacjenta”

Zachęcamy do zapoznania się z programem Konferencji dostępnym na stronie:

Program

Warsztaty strategiczne

W dniach 17-18 kwietnia br. w Zakopanem odbyło się spotkanie Prowincjała, Zarządu oraz Dyrektorów Bonifraterskiego Centrum Medycznego sp. z o.o. z udziałem Braci Animatorów ds. Zarządzania Charyzmatycznego.
Podczas dwudniowego spotkania uczyliśmy się jak budować strategię, która będzie przyjazna dla pacjentów, pracowników, braci, która pozwoli na rozwój Spółki i realizację misji Zakonu. Spotkanie było również doskonałą okazją do lepszego poznania się, wymiany myśli i doświadczeń oraz integracji. Podczas warsztatów mieliśmy przyjemność wysłuchania wystąpienia Brata Ambrożego pn. „Nigdy nie zniechęcajmy się w czynieniu dobra”, które pozwoliło na usystematyzowanie wiedzy nt. wartości Zakonu i roli, jaką każdy z nas pełni w Spółce. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie oraz aktywny wkład w pracę zespołów roboczych. /B. Majewska/

Zobaczcie relację z tego wydarzenia:

Relacje z Konferencji Medycznych

Kanada

W dniach 28 marca – 1 kwietnia 2023 r. Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Endoskopowej Przewodu Pokarmowego (SAGES) zorganizowało coroczny kongres naukowy, który w tym roku odbył się w Montrealu w Kanadzie. Dwóch naszych chirurgów, prof. dr hab. n. med. Mirosław Szura i dr. n. med. Tomasz Gach, którzy są członkami tego towarzystwa, miało okazję zaprezentować prace naukowe powstałe w oparciu o Klinikę Chirurgii usadowioną w strukturach Klinicznego Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Tematami prac były skutki metaboliczne wynikające z usunięcia pęcherzyka żółciowego, przydatność sztucznej inteligencji w wykrywaniu polipów jelita grubego podczas kolonoskopii oraz korzyści płynące z wykonywania badań endoskopowych przez doświadczony zespół w trudno dostępnych rejonach świata. Prezentacjom prac towarzyszyła konstruktywna dyskusja naukowa. Spotkanie z chirurgami z wiodących światowych ośrodków pozwoliło na poszerzenie wzajemnych kontaktów, które powinny zaowocować dalszym rozwojem Oddziałów Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.

Kraków

W Krakowie w dniach 13 i 14 kwietnia 2023 r. odbyła się konferencja poświęcona chorobom jelita grubego. Było to już trzecie spotkanie skupiające chirurgów ogólnych, onkologicznych, internistów, geriatrów, proktologów oraz gastroenterologów. Podczas sympozjum omawiano choroby nowotworowe i zapalne jelita grubego, kwestie związane z leczeniem pacjentów w starszym wieku, diagnostykę, leczenie endoskopowe oraz nowoczesne metody chirurgiczne. Prof. dr hab. n. med. Mirosław Szura podczas sesji endoskopowej omówił zalety wykorzystania sztucznej inteligencji w badaniach endoskopowych, dr. n. med. Tomasz Gach zaprezentował możliwości wykorzystania angiografii fluorescencyjnej z użyciem zieleni indocyjaninowej w laparoskopowych resekcjach jelita grubego a dr n.med. Paweł Bogacki omówił sposoby lokalizacji guza jelita grubego podczas zabiegów laparoskopowych. Zaprezentowano potencjał Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie oraz przedstawiono możliwości nowoczesnego leczenia w Klinicznym Oddziale Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Mamy nadzieję, że utrwalanie pozycji Szpitala bonifraterskiego na mapie medycznej Polski oraz systematycznie podnoszone kompetencje zawodowe pozwolą nam na dalszy rozwój naukowy, a to przełoży się na dalsze udoskonalanie jakości leczenia naszych pacjentów.

Docenienie za swoją pracę

Ośmioro pracowników krakowskiego szpitala otrzymało wysokie odznaczenia państwowe przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Pracownicy zostali docenieni za działalność na rzecz ochrony zdrowia publicznego i zaangażowanie w walkę z epidemią COVID-19. Prezydent RP przyznał naszym pracownikom 8 Krzyży Zasługi – 1 Złoty, 4 Srebrne i 3 Brązowe. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała dr Beata Byrska – Krobicka. Srebrne Krzyże Zasługi: Lucyna Błońska, Marta Grochal, Małgorzata Szczepaniak, dr n. med. Marcin Żaczek. Brązowe Krzyże Zasługi dr Paulina Jeliczko, O. Marcin Jelinek OFMConv, Klaudia Sajewic. Odznaczenia, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski podczas spotkania Wielkanocnego, zorganizowanego w szpitalu. Wojewoda podkreślił przy okazji jak bardzo ważne i cenne jest działanie naszego Szpitala w imię charyzmatu Zakonu Bonifratrów „Posługa chorym, ubogim, cierpiącym i opuszczonym”. Odznaczonym Pracownikom serdecznie gratulujemy i bardzo dziękujemy za wspaniałą pracę!

Wizytacja kanoniczna w Warszawie

W dniu 14 kwietnia br. w Warszawie odbywała się wizytacja kanoniczna przeprowadzona przez Prowincjała br. Franciszka Salezego Chmiela. Dzień przeznaczony był na spotkania z mieszkańcami, podopiecznymi Domu Seniora oraz na wizytę w Przychodni w gabinetach specjalistycznych, POZ i Przychodni Rehabilitacyjnej. W godzinach popołudniowych w obecności Zarządu, Przeora Brata Pawła, br. Prowincjał podsumował i zakończył wizytację kanoniczną. /K. Bierkowska/

Spotkanie pracowników Hospicjum domowego

W dniu 21 kwietnia 2023r. w Szklarskiej Porębie odbyło się spotkanie pracowników hospicjum domowego z powiatów Dolnego Śląska.
Praca w ramach hospicjum domowego jest bardzo specyficzna, wymaga dużej dyscypliny i samodzielności. Zespół terapeutyczny, w skład którego wchodzą lekarz, pielęgniarka, fizjoterapeuta i psycholog opiekują się pacjentem w jego własnym domu. Działają w terenie pokonując spore odległości. Rzadko mają okazję spotykać się ze sobą osobiści, ale ściśle współpracują, wymieniają się informacjami i wspólnie dbają o komfort życia pacjenta i jakość opieki. Znacząca część personelu hospicjum domowego rozpoczęła pracę w 2017r. tuż po podpisaniu przez ówczesne Bonifraterskie Centrum Zdrowia umowy na finansowanie świadczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia. Początkowo w niewielkim wymiarze czasu pracy, dla spróbowania, później – wraz ze wzrostem ilości pacjentów – w coraz większym. Obecnie znacząca część pracowników wybrała Bonifraterskie Centrum Medyczne jako swoje główne miejsce pracy. Dynamiczny rozwój działalności sprawił, że zespół rozrósł się do 75 osób, zasięgiem obejmuje powiaty karkonoski, lubański, lwówecki, kamiennogórski, jaworski, legnicki, ząbkowicki. Przez 6 lat pomógł blisko 5 tys. pacjentom. Aktualnie pod opieką hospicjum domowego w powiatach Dolnego Śląska znajduje się około 700 osób. Coraz częściej i głośniej słychać , że dobrze jest trafić do Bonifratrów, że pomoc jest fachowa, merytoryczna i co ważne – holistyczna, bo przecież jak choruje domownik, choruje z nim cała rodzina. Pomimo braku możliwości częstych kontaktów osobistych niezmiernie cieszy fakt utożsamiania się personelu hospicjum domowego z prowadzoną przez Bonifraterskie Centrum Medyczne działalnością. Wyczuć można satysfakcję z wykonywanej pracy i poczucie zespołowego działania.
Dziękujemy Wam, że jesteście! /A. Żebranowicz/

Obchody święta patrona Św. Benedykta Menni

24 kwietnia jest dniem szczególnym dla Ośrodka w Piaskach. Tego dnia obchodzimy święto naszego Patrona św. Benedykta Menni. Jak co roku pracownicy uczestniczyli we Mszy Św. odpustowej w Kościele Klasztornym Bonifratrów. Następnie udali się na poczęstunek do kawiarenki. Obchody święta Patrona mają szczególne znaczenie duchowe i stanowią okazję do wspólnej modlitwy. Niech Święty Patron wspomaga nas w codziennych obowiązkach oraz w misji posługi chorym. /K. Marciniak/

To wspaniałe, że istnieje taka współpraca!

Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego szpitala w Katowicach, działu marketingu i działu organizacyjnego BCM oraz Fundacji Bonifraterskiej powstaje seria filmów edukacyjnych dla pacjentów. Oprócz omawiania trudnych medycznych zagadnień to świetna okazja do promowania naszych specjalistów oraz marki bonifraterskiej. Pacjenci otrzymają dużą dawkę wiedzy o tym czy się zajmujemy, jak panujemy się rozwijać i jak zmieniamy się właśnie dla nich.
W imieniu prof. dr. hab. n med. Rafała Stojko serdecznie zapraszamy do śledzenia i dzielenia się tą wiedzą z innymi! /M. Zawalska/

POZDRAWIAMY I DO KOLEJNEGO WYDANIA W POŁOWIE MAJA!
Redagują Małgorzata Zawalska, Agata Wołk
m.zawalska@bonifratrzy.katowice.pl