Jeżówka purpurowa (Echinacea)

BCM

11 lutego 2024

Zdjęcie jeżówki purpurowej

Jeżówka purpurowa jest popularnie stosowanym specyfikiem immunostymulującym (wspomagającym pracę układu odpornościowego). Roślina, która ma kwiaty przypominające kolce jeża (z greckiego „echinos”), jest bardzo chętnie uprawiana w przydomowych ogródkach ze względu na swoje walory ozdobne.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że dzięki bogactwu składników i właściwości prozdrowotnych była stosowana już wśród Indian Ameryki Północnej (skąd się wywodzi). Badania kliniczne potwierdziły lecznicze działanie jeżówki, czego następstwem było opracowanie preparatu oczyszczającego krew, w którego skład wchodziła właśnie jeżówka.

Jej popularność stopniowo wzrastała. W latach XX była najlepiej sprzedającą się rośliną w USA. Również w Niemczech, Anglii oraz we Francji doceniono ją jako środek uodparniający i regenerujący organizm.

W Polsce Echinacea zyskała popularność dopiero na początku lat 90. Po wprowadzeniu do lecznictwa sulfonamidów i antybiotyków oraz dynamiczny rozwój biznesu farmaceutycznego sprawił, że znaczenie jeżówki poważnie zmalało i zostało ograniczone przede wszystkim do ziołolecznictwa.