Kwas hialuronowy w ortopedii we Wrocławiu

BCM

11 lutego 2024

uszkodzenie łąkotki

Kwas hialuronowy to naturalna substancja, która jest obecna w organizmie człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych. To składnik tkanki łącznej, który ma m.in. właściwości higroskopijne, czyli wchłania i magazynuje duże ilości wody. Powszechnie znany kwas hialuronowy zmiękcza skórę, dzięki czemu zapobiega jej wiotczeniu i starzeniu się, co znajduje szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej.

Kwas hialuronowy w ortopedii

Dlatego warto wiedzieć, że zastrzyki z kwasu hialuronowego są również jednym z nowszych sposobów leczenia i profilaktyki schorzeń występujących w dziedzinie ortopedii.  Przypadkiem, w którym hialuronian sodu stosuje się najczęściej, jest choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza). Substancja łagodzi także objawy zapalenia stawów, łagodzi ich ból, a także sporadycznie jest wykorzystywana do poprawy jakości życia w przypadku różnych nadwyrężeń i urazów kończyn dolnych.

Zwyrodnienia stawu kolanowego, mogą niekiedy skutkować znacznym upośledzeniem sprawności, zwłaszcza u osób starszych. W wyniku choroby, u pacjenta zmienia się skład płynu stawowego i stopniowo traci on poślizg w chrząstce stawowej. Choroba dotyczy najczęściej stawów biodrowych lub kolanowych. Dzięki właściwościom kwasu hialuronowego poprawia się jakość płynu stawowego. Po wstrzyknięciu substancji staje się on bardziej lepki, a chrząstka stawowa ulega regeneracji i ma większą śliskość. Zastosowana terapia działa przeciwbólowo i usprawniająco na pacjenta. W rezultacie jednorazowe podanie zastrzyku może znacznie zwiększyć ruchomość stawu, poprawić komfort życia codziennego i zmniejszyć odczuwanie bólu pacjenta, a efekt jest widoczny niemalże bezpośrednio po zastosowaniu leku.

Obecnie wiskosuplementacja (bo tak nazywa się iniekcja kwasu hialuronowego) jest uważana za jedną z najskuteczniejszych technik leczenia i profilaktyki schorzeń ortopedycznych, a w przypadku stawów biodrowych lub kolanowych może skutecznie odsunąć w czasie konieczność przeprowadzenia zabiegu endoprotezoplastyki. Należy jednak pamiętać, że lek może być podawany wyłącznie przez wykwalifikowany personel medyczny, dlatego w tym celu najlepiej udać się do placówki medycznej specjalizującej się w takich iniekcjach.

Chociaż kwas hialuronowy jest stosowany w wielu procedurach ortopedycznych, istnieją pewne przeciwwskazania do jego podawania.

Produkt nie powinien być stosowany przez pacjentów, u których m.in. stwierdzono:

  • nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
  • septyczne zapalenie stawów
  • dermatozę w miejscu planowanej iniekcji
  • a także u pacjentów, którzy przyjmują leki przeciwzakrzepowe

Należy jednak pamiętać, że każdy Pacjent powinien być indywidualnie zbadany przed wykonaniem takiego zastrzyku.