Mamy coś do powiedzenia – ruszył III Kongres Ginekologii Operacyjnej w Katowicach

29 listopada 2024

„Jestem dumny i dziękuję za to, że jako Bonifraterskie Centrum Medyczne możemy być patronem tego wydarzenia” – mówił podczas oficjalnego otwarcia III Kongresu Ginekologii Operacyjnej Jacek Graliński, prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego, które jest patronem honorowym Kongresu. Przypomniał, że pod opiekę ginekologów z katowickiego Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Św. Aniołów Stróżów trafia rocznie ok. 7000 kobiet. Szpital przeprowadza ok. 1000 zbiegów rocznie – w tym ponad 80 proc stanowią zabiegi małoinwazyjne.

„Ten kongres jest dobrą platformą do tego, aby powiedzieć, jak ważna jest dla nas jakość opieki nad naszymi pacjentami. Cieszę się, że tu, w Katowicach, mamy oddział, w którym pacjentki są leczone w zgodzie z najnowszą wiedzą medyczną i według najlepszych światowych standardów” –  podkreślił szef bonifraterskiej spółki medycznej. Skierował przy tym słowa uznania i podziękowania pod adresem prof. Rafała Stojko, zastępcy ds. medycznych katowickiego Szpitala Zakonu Bonifratrów, przewodniczącego komitetu naukowego Kongresu.

Prezes Graliński podkreślił, że Bonifraterskie Centrum Medyczne jest podmiotem, który ma coś do powiedzenia w zakresie opieki nad pacjentami – rocznie wszystkie oddziały spółki opiekują się 500 000 pacjentów, prawie 40 000 trafia do bonifraterskich szpitali, m.in. właśnie szpitala w Katowicach, z którego sal operacyjnych transmitowane są zabiegi prezentowane podczas kongresu.

W inauguracji kongresu licznie uczestniczyli lekarze i przedstawiciele świata medycznego z całej Polski i zza granicy. Podczas swojego wystąpienia prezentującego rozwój ginekologii operacyjnej małoinwazyjnej prof. Rafał Stojko podkreślał, że Polska nie ma się czego wstydzić w tej dziedzinie, należąc do liderów odsetka zabiegów wykonywanych technikami małoinwazyjnymi.  „Możemy śmiało iść środkiem tego medycznego korytarza, a nie przemykać pod ścianami” – zaznaczył.

W inauguracji kongresu wzięli udział również Prezydent Katowic Marcin Krupa, prorektor ds. Nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec oraz prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. dr hab. n. med. Piotr Sieroszewski.

III Kongres Ginekologii Operacyjnej potrwa do soboty. Do udziału zarejestrowało się blisko 700 osób, które w codziennej pracy stykają się z różnymi problemami medycznymi i poszukują rekomendacji oraz porad i wskazówek ich rozwiązania. W gronie prelegentów znajdują się wybitni eksperci, którzy dzielą się najnowszą wiedzą i praktyką lekarską. Uczestnicy kongresu mogą obejrzeć warsztaty z zakresu MIS z transmisją z 3 sal operacyjnych, w tym z sal Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach.