Nasi lekarze na Konferencji Chorób Jelita Grubego

23 czerwca 2026

Panel dyskusyjny podczas konferencji edukacyjnej. Trzech ekspertów reprezentujących środowisko medyczne i samorządowe odpowiada na pytania uczestników oraz rozmawia o profilaktyce chorób jelita grubego

Po raz szósty lekarze Klinicznych Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie wzięli udział w dorocznej Konferencji Chorób Jelita Grubego, która odbyła się w Klastrze Innowacji Społeczno‑Gospodarczych Miasta Krakowa.

Wydarzenie odbyło się przy wsparciu władz Miasta Krakowa, pod kierownictwem naukowym prof. dr. n. med. Mirosława Szury – Dyrektora ds. Medycznych oraz kierownika naszych oddziałów chirurgicznych, a także prof. Antoniego Szczepanika i prof. Michała Kukli. Udział w spotkaniu wzięło ponad 100 lekarzy i pielęgniarek zajmujących się leczeniem chorób jelita grubego.

W gronie wykładowców znaleźli się również nasi specjaliści: dr n. med. Zofia Orzeszko, dr n. med. Paweł Bogacki oraz lek. Nicole Kantor.

Podczas dwóch dni sesji naukowych omawiano najnowsze standardy diagnostyki i leczenia oraz prezentowano aktualne wyniki badań. Trzeciego dnia konferencja była otwarta dla mieszkańców – skupiono się na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego, jednego z najczęściej występujących nowotworów.

Zaprezentowano również pełne spektrum możliwości leczenia – od procedur endoskopowych, przez zaawansowane techniki małoinwazyjne, aż po operacje z wykorzystaniem robota da Vinci Xi wykonywane w naszym Szpitalu.  Rocznie w naszym krakowskim Szpitalu leczymy ponad 500 pacjentów z nowotworami przewodu pokarmowego, wykorzystując nowoczesne, mało obciążające metody terapeutyczne.

Duże zainteresowanie uczestników i ich aktywność potwierdzają, jak ważne są spotkania łączące środowisko medyczne z pacjentami – sprzyjają one budowaniu zaufania i zwiększaniu świadomości zdrowotnej.