Obrót Zewnętrzny Płodu

Avatar photo

Jakub Staniczek

11 lutego 2024

Czy wiecie, czym jest Obrót Zewnętrzny Płodu? (ECV – External Cephalic Version)?

Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków wykonujących tę procedurę! Około 3–4% płodów w ciążach donoszonych znajduje się w położeniu podłużnym miednicowym. Alternatywą do cięcia cesarskiego w tym przypadku przed rozpoczęciem porodu może być wykonanie próby obrotu zewnętrznego płodu do położenia podłużnego główkowego. Wykonanie obrotu zewnętrznego na główkę w ciążach donoszonych zmniejsza ryzyko występowania położenia miednicowego płodu podczas porodu i zwiększa szansę porodu drogami natury, znacząco zmniejszając częstość porodów drogą cięcia cesarskiego.

Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, w przypadku położenia niegłówkowego płodu w ciąży pojedynczej należy zaproponować ciężarnej wykonanie obrotu zewnętrznego po 37. tygodniu ciąży.

Chociaż Obrót Zewnętrzny Płodu jest związany z wysokim wskaźnikiem powodzenia, nie zawsze kończy się sukcesem i wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie każda ciężarna jest też kandydatką do obrotu. Na decyzję mogą mieć wpływ takie czynniki jak wielkość dziecka, ilość płynu owodniowego i położenie łożyska.

Jeśli wasz maluch jest w położeniu innym niż główkowe i chcecie uniknąć cięcia cesarskiego lub porodu miednicowego, zapraszamy do naszego Szpitala! Jeśli macie pytania, możecie je zadawać, a nasz Lekarz Specjalista z przyjemnością odpowie!