Pacjent onkologiczny nie czeka na leczenie
BCM
4 czerwca 2024
Ważna wiadomość dla pacjentów onkologicznych z Łodzi i województwa: w Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi praktycznie nie czeka się na badania i kompleksowe leczenie onkologiczne. W nowoczesnym oddziale onkologicznym pacjenci leczeni są w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli bezpłatnie.
W szpitalu Bonifratrów leczy się wszystkie nowotwory, wszystkie guzy lite, m.in. raka:
- jelita grubego,
- płuca,
- piersi,
- nerki,
- gruczołu krokowego,
- trzustki,
- tarczycy,
- jajnika
- pęcherza moczowego.
Szpital jako Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego realizuje program kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentami z nowotworami jelita grubego w ramach, którego zapewnia pacjentom pełną diagnostykę, leczenie operacyjne, chemioterapię i radioterapię oraz ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Po zakończeniu leczenia, pacjenci objęci programem kompleksowej opieki onkologicznej, przez 5 lat mają zapewnione regularne badania diagnostyczne, takie jak kolonoskopia, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i badania laboratoryjne oraz systematyczne wizyty u specjalistów.
Na leczenie onkologiczne u Bonifratrów się nie czeka, ponieważ niedawno – po rozbudowie szpitala – otwarto tutaj Regionalne Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Onkologicznych. Szpital dysponuje zapleczem do diagnozowania chorób nowotworowych: nowym rezonansem magnetycznym, tomografem komputerowym, pracowniami RTG, USG, pracownią endoskopową, na miejscu wykonywane są biopsje przy rozpoznaniu guzów wątroby czy trzustki. Ponadto na terenie szpitala mieści się zakład patomorfologii.
– W przypadku pacjentów onkologicznych czas reakcji jest sprawą kluczową, dlatego proces od diagnozy po leczenie odbywa się w jednym miejscu, w zasadzie pod jednym dachem – mówi dr n med. Jarosław Dyczka, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Bożego. – Przyjmujemy zarówno pacjentów „nowych”, przed diagnozą, jak i tych w trakcie leczenia, którzy na przykład mieszkają blisko naszego szpitala.
W szpitalu stosowane jest tzw. leczenie celowane oraz immunoterapia, a także chemioterapia przedoperacyjna, pooperacyjna oraz paliatywna. Placówka prowadzi terapię przeciwbólową i wspomagającą.
Pacjenci wyposażani są w tzw. port naczyniowy. Port naczyniowy to implantowany system, który umożliwia łatwy i długotrwały dostęp do żyły centralnej. Jest to przydatne dla pacjentów, którzy potrzebują częstego podawania leków dożylnie, na przykład w leczeniu chemioterapią.
- Kontakt z Oddziałem Onkologii Klinicznej, gdzie można uzyskać wszelkie informacje o badaniach i hospitalizacji 42 685 50 96
- Kontakt z Poradnią Onkologiczną szpitala 42 220 30 30.