Przygotowanie do badania Gastroskopia

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Gastroskopia jest to badanie pozwalające ocenić błonę śluzową przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie można wykonać w ramach umowy z NFZ oraz odpłatnie.

Do wykonania badań w ramach umowy z NFZ – wymagane jest skierowanie z Poradni Specjalistycznej lub od Lekarza Rodzinnego.

Pacjenci rejestrowani na podstawie skierowania zgłaszają się zgodnie z ustaloną godziną do Pracowni Endoskopowej. Ze względu na specyfikę badania, godzina może ulec opóźnieniu.

W przypadku wykonania gastroskopii odpłatnej, pobranie wycinka his-pat., lub/i Helicobacter Pylori jest dodatkowo płatne wg cennika.

Pacjenci rejestrowani odpłatnie zgłaszają się zgodnie z ustaloną godziną na do Recepcji w celu uzupełnienie danych i dokonania płatności.

Przygotowanie do badania

Badanie wykonywane jest na czczo (8 h przed badaniem pacjent nie powinien nic pić, ani jeść).

Leki

Jeśli Pacjent zażywa leki obniżające krzepliwość, powinien skonsultować się z lekarzem prowadzącym na tydzień przed badaniem, celem odstawienia tych leków lub ich zamiany. (do badania Gastroskopii należy zabrać ze sobą aktualny wynik INR -ważny 7 dni) W dniu badania leki przyjmowane na stałe należy zażyć, popijając niewielką ilością wody.

Pacjentów, którzy rejestrowali się telefonicznie i nie mają możliwości wydrukowania kompletu dokumentów ze strony internetowej, prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 min wcześniej w celu pobrania i wypełnienia formularzy zgody na badanie.

Wyniki

Opis badania Gastroskopii Pacjent otrzymuje od razu, natomiast wyniki badań hist-pat (o ile jest wykonywany) po 14 dniach roboczych.