Wiesiołek (Oenothera)

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

wiesiołek

Wiesiołek wykazuje działania wzmacniające, odtruwające, przeciwmiażdżycowe (obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega jego odkładaniu w naczyniach krwionośnych), przeciwcukrzycowe, przeciwzawałowe, uodporniające na choroby zakaźne, żółciopędnie, ochraniające w stosunku do wątroby, regulujące przemianę materii i gospodarkę hormonalną oraz hipotensyjne.

Wskazania

Miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie, osłabienie, zatrucia, schorzenia skórne i włosów, choroby zakaźne, zaburzenia metaboliczne, choroby wątroby, trzustki i pęcherzyka żółciowego, schorzenia alergiczne, nieżyt przewodu pokarmowego i układu oddechowego, stany zapalne układu moczowego, choroby narządów płciowych i serca, wiek podeszły.

Ponadto zioło to usprawnia działanie mózgu, wpływa pozytywnie na pamięć i koncentrację. Świetnie sprawdzi się u osób, których zawód wymaga wytężonej pracy umysłowej. Preparaty na bazie wiesiołka pomagają również zniwelować nadmierny poziom stresu i czasowe pogorszenie nastroju. Łagodzą ponadto dolegliwości kobiecie związane z miesiączką i menopauzą. Oprócz wymienionych, zioło bardzo pozytywnie wpływa na organizm – wzmacniając i poprawiając odporność przed różnymi infekcjami.

Wiesiołek – pożyteczny również dla urody

Jak widać, wiesiołek ma naprawdę wyjątkowe właściwości zdrowotne. Oprócz tego, możemy go wykorzystać w celu poprawienia urody. Wiesiołek nawilża skórę, pomaga utrzymać jej jędrność i elastyczność. Ponadto, obecne w nim kwasy pomocne są w leczeniu m.in.: łuszczycy, egzemy czy trądziku. Olej z nasion wiesiołka, oprócz użytku wewnętrznego, można stosować również zewnętrznie – do smarowania skóry, nakładania na mokre włosy lub wcierania w paznokcie.

Geneza zioła

Wiesiołek jest rośliną należącą do rodziny wiesiołkowatych, która dzieli się na ok.120 gatunków. Występuje ona w Ameryce Północnej, Południowej, Europie oraz Azji. W naszym kraju spotkać można ok. 30 gatunków wiesiołka, a najpopularniejszym spośród nich jest wiesiołek dwuletni. Rośnie dziko na polach, łąkach oraz uprawiany jest też jako roślina ozdobna w ogrodach. Wiesiołek osiąga około 1 m wysokości, ma odwrotnie jajowate liście, a jego cechą charakterystyczną są żółte zebrane w kwiatostany kwiaty, które w ciągu dnia pozostają przymknięte, a otwierają się na wieczór. Choć w ziołolecznictwie wykorzystuje się właściwie wszystkie części tej rośliny, najbardziej wartościowym jej elementem są zebrane w podłużnych i jajowatych torebkach drobne i twarde nasiona – to one posiadają najwięcej cennych właściwości zdrowotnych! Najpopularnijszym i najbardziej skutecznym preparatem leczniczym uzyskanym na bazie wiesiołka, jest wyciskany z jego nasion olej. Zawiera on przede wszystkim bardzo cenne nienasycone kwasy tłuszczowe – kwas linolowy (LA) i gamma-linolowy (GLA), które wspomagają wiele ważnych procesów zachodzących w organizmie. Nie jest to jedyny atut tego oleju. Obecne są w nim również inne wartościowe składniki – białko, enzymy, cynk, magnez, wapń, selen, kwasy palmitynowy, oleinowy i stearynowy.