Wrocławskie Hospicjum Bonifratrów zmienia się dla pacjentów

18 lipca 2024

Nowy szyb windowy i nowa winda, sala terapii zajęciowej dostosowana do potrzeb pacjentów, również tych na łóżkach, odnowione, przestronne sale pacjentów, unowocześnione łazienki oraz kącik kuchenny – tak ma wyglądać Wrocławskie Hospicjum Bonifratrów wiosną przyszłego roku. W sierpniu rozpocznie się kilkumiesięczny remont placówki. O zmianach, jakie czekają Hospicjum, i o czasowym przeniesieniu działalności do Środy Śląskiej opowiedzieli w środę na spotkaniu z mediami przedstawiciele Bonifraterskiego Centrum Medycznego, Zakonu Bonifratrów oraz średzkiego starostwa.

„Bardzo się cieszę, że mamy szansę odnowienia tego obiektu, że pacjenci i ich bliscy będą mogli przebywać w lepszych warunkach, będziemy mogli zapewnić im większy komfort. Zależy nam, aby jakość opieki, którą świadczymy w Hospicjum, była na odpowiednim poziomie, także w wymiarze społecznym. Chcemy także poprawić warunki pracy w Hospicjum. Planujemy zakończyć remont wiosną 2025 r. Wtedy chcemy wrócić na Poświecką – powiedział prezes Bonifraterskiego Centrum Medycznego, Jacek Graliński. Podkreślił, że remont wpisuje się w realizację misji spółki, która łączy wartości płynące z charyzmatu szpitalnictwa bonifratrów – jakość, odpowiedzialność, szacunek i duchowość.

W związku z modernizacją placówki przy ul. Poświęckiej 8A, od 1 sierpnia 2024 r. nastąpi czasowa zmiana miejsca świadczenia stacjonarnej opieki hospicyjnej. Przez kolejne kilka miesięcy pacjenci będą przebywać w Średzkim Centrum Zdrowia SPZOZ w Środzie Śląskiej przy ul. Kolejowej 16A. O O ciągłości opieki nad pacjentami mówiła w środę Magdalena Naleśniak-Kubicka, zastępca dyrektora Wrocławskiego Hospicjum Bonifratrów ds. Medycznych. „Nie wyobrażamy sobie prowadzenia remontu placówki z przebywajacymi w niej pacjentami. Dlatego  przez najbliższe miesiące będziemy tę opiekę prowadzić w Środzie Śląskiej. Pacjenci będą przewożeni transportem medycznym, stopniowo, z zapewnieniem odpowiedniej opieki” – zaznaczyła.

W przeprowadzkę Hospicjum zaangażowani będą również Bracia Bonifratrzy. „Cieszymy się, że po ponad 20 latach Hospicjujm będzie odnowione, będziemy wspomagać pracowników w transporcie, a bracia świadczący posługę w Hospicjum będę w okresie remontu dojeżdżać do Środy Śląskiej i tam opiekować się pacjentami” – zapewnił brat Dawid Fidziński, przeor wrocławskiego Konwentu Bonifratrów.

Czasowa zmiana miejsca świadczenia stacjonarnej opieki hospicyjnej przez Bonifraterskie Centrum Medyczne nie wpłynie na ciągłość opieki oraz wsparcie udzielane pacjentom Hospicjum, ich rodzinom i opiekunom. Numery kontaktowe, adresy mailowe oraz zasady przyjęcia pacjenta i kwalifikacji nie zmieniają się.

Dojazd do tymczasowej lokalizacji hospicjum jest możliwy m.in. koleją KD. Pociągi do Środy Śląskiej  ze stacji Wrocław Główny odjeżdżają średnio co pół godziny, a podróż trwa ok. 30 min. Transport medyczny pacjentów organizuje hospicjum. Pacjenci będą przewożeni karetkami. Przenosiny rozpoczną się 1 sierpnia 2024 r. W dbałości o dochowanie odpowiedniego standardu opieki nad pacjentami, dziennie transportowanych będzie maksymalnie 4 pacjentów. Etap przenoszenia pacjentów ma się zakończyć 10 sierpnia 2024 r. Przez te 10 dni hospicjum będzie funkcjonowało w dwóch miejscach jednocześnie – personel medyczny i obowiązki zostały już przydzielone.

Zakończenie prac modernizacyjnych we wrocławskim hospicjum przewidziany jest na pierwszy kwartał 2025 roku.

Celem modernizacji jest podniesie komfortu podopiecznych i ich rodzin oraz poprawa warunków i bezpieczeństwa pracy personelu. Zmieni się m.in. rozkład pomieszczeń – mało funkcjonalna i mało ergonomiczna część hospicjum zostanie przeniesiona na wyższe piętro. Na parterze, prócz pomieszczeń dla pacjentów, znajdować się będą magazyny i pokoje administracyjne. Zostanie tu również dodatkowo wygospodarowanych kilka przestronnych pokoi. Nie zmieni się całkowita liczba miejsc, ale sale będą nowoczesne, przestronne i ujednolicone w wystroju. Unowocześnione zostaną również łazienki. Do odnowienia pomieszczeń użyte zostaną trwalsze materiały, przystosowane do intensywnej eksploatacji.

Nowe oblicze zyska pomieszczenie do terapii zajęciowej, które nie tylko będzie większe i bardziej przestronne, ale również dostosowane do tego, aby każdy pacjent (nawet ten na łóżku) mógł z niego skorzystać. Powstanie też kącik kuchenny. Zamontowany zostanie nowy szyb windowy oraz system przyzywowy. Unowocześnione zostaną przestarzałe instalacje elektryczne, a system bezpieczeństwa przeciwpożarowego zostanie dostosowany do zmieniających się przepisów.