Operacja zaćmy

BCM
19 września 2023
Z aćma to zmętnienie naturalnej soczewki oka. W miarę postępowania tego procesu coraz mniej światła dostaje się przez soczewkę do oka, przez co widzenie staje się nieostre. Zaćma jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Jej rozwój utrudnia wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, prowadzenie samochodu. Dlatego operacja zaćmy staje się z czasem koniecznością i nie jest konsekwencją złego trybu życia, a raczej zabiegiem, dzięki któremu długo możemy cieszyć się dobrego wzroku.
Najczęstsze objawy zaćmy:
- zamglenie widzenia
- dwojenie obrazu w jednym oku
- rozszczepienie światła
- konieczność częstej zmiany okularów
- Leczenie zaćmy
Jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach optycznych. Sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa na stałe zastępuje naturalną soczewkę oka, dlatego tak ważne jest zastosowanie sztucznych soczewek wysokiej jakości.
Operacja zaćmy wykonywana jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji – najbezpieczniejszą i najmniej traumatyczną dla oka. Zabieg jest wykonywany pod mikroskopem, chirurg wykonuje niewielkie cięcie (2,4- 2,6 mm) w rogówce, usuwa zmętniałą soczewkę, rozbitą za pomocą ultradźwięków, a następnie wprowadza się w jej miejsce sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową o odpowiednio dobranych parametrach optycznych.
Operacja zaćmy na NFZ
Dlaczego warto wybrać Oddział Okulistyczny Szpitala Zakonu Bonifratów św. Jana Bożego w Łodzi w celu wykonania operacji zaćmy w ramach NFZ? W Oddziale Okulistycznym Szpitala Zakonu Bonifratów św. Jana Bożego w Łodzi, operacja zaćmy wykonywana jest najnowocześniejszym urządzeniem produkowanym w USA – CENTURION firmy ALCON, które wykorzystuje zaawansowane osiągnięcia nauki, dzięki czemu zapewnia pełne bezpieczeństwo dla pacjenta.
Podczas zabiegu stosujemy jednorazowe materiały najwyższej jakości (bez dopłaty!), wszczepiamy najbardziej zaawansowane technologicznie sztuczne soczewki amerykańskiej firmy ALCON. Operacja zaćmy wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, trwa zwykle 20-30 min, lub krócej. Zastosowane jest znieczulenie miejscowe, a nad stanem ogólnym chorego przez cały zabieg czuwa lekarz anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.
Operacja zaćmy – przygotowanie do zabiegu:
- kilka dni przed zabiegiem pacjent otrzyma informację telefoniczną potwierdzającą datę i godzinę przyjęcia do Oddziału
- w dniu przyjęcia pacjent musi być na czczo
- rano należy przyjąć leki ogólne, które chory przyjmuje przewlekle
- do Oddziału należy zabrać piżamę, obuwie domowe, mały ręcznik
Po zabiegu :
- opatrunek powinien zostać do pierwszej wizyty, która odbywa się następnego dnia
- po pierwszym badaniu okulistycznym zostaną zlecone krople do oczu i wyznaczony termin następnej wizyty kontrolnej
- w pierwszych tygodniach należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego
- nie ma przeciwwskazań do czytania i oglądania telewizji
- jeśli chory stosował krople przeciwjaskrowe, należy je wpuszczać również do oka operowanego
- większość pacjentów uzyskuje dobrą ostrość wzroku w ciągu kilku dni od zabiegu