Konferencja Naukowo-Szkoleniowa
z okazji Jubileuszu 60-lecia
Wojewódzkiego Oddziału Chirurgii Naczyń i Angiologii
Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie
„NOWE TECHNIKI W CHIRURGII NACZYNIOWEJ”
W tym roku Oddział Chirurgii Naczyń Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie obchodzi swoje 60-lecie. Z tej okazji w Auli Św. Jana Pawła II Domu Duszpasterskiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa poświęcona nowym technikom w chirurgii naczyniowej.
Podczas wydarzenia uhonorowano długoletnich pracowników Oddziału Chirurgii Naczyń i Angiologii, wręczając im pamiątkowe dyplomy. Uczestnicy konferencji mieli również okazję uczestniczyć w innowacyjnym pokazie na żywo, łącząc się z salą operacyjną szpitala. Zaprezentowano zabiegi implantacji stentgraftu w przypadku tętniaka aorty brzusznej oraz implantacji stentu do tętnicy szyjnej. Operacje były prowadzone przez zespoły lekarskie pod kierunkiem specjalistów, a ich przebieg komentował dr Maciej Chwała, kierownik oddziału.
Konferencja stała się okazją do podkreślenia dziedzictwa Zakonu Bonifratrów w zakresie opieki medycznej oraz omówienia wyzwań współczesnej chirurgii naczyniowej. 60-letnia historia oddziału jest dowodem na jego kluczową rolę w leczeniu chorób naczyniowych w Polsce, łączącą doświadczenie z nowoczesnymi rozwiązaniami medycznymi.
Konferencja Naukowo-Szkoleniowa
„Nowoczesne leczenie zabiegowe – współpraca lekarza rodzinnego z chirurgiem”
14 października 2024 r. w naszym szpitalu odbyła się konferencja naukowa, której organizatorem był Zespół Klinicznych Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej. Tematem spotkania było „Nowoczesne leczenie zabiegowe – współpraca lekarza rodzinnego z chirurgiem”. W wydarzeniu uczestniczyli specjaliści z różnych dziedzin medycyny, którzy omówili kluczowe aspekty opieki nad pacjentami wymagającymi interwencji chirurgicznych, takie jak prehabilitacja przedoperacyjna, minimalnie inwazyjne techniki zabiegowe oraz protokoły wczesnej rekonwalescencji. Szczególną uwagę poświęcono roli lekarzy rodzinnych we wsparciu leczenia chirurgicznego.
Dyrektor ds. medycznych, Kierownik Klinicznych Oddziałów Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej naszego Szpitala – Profesor dr hab. n. med. Mirosław Szura podkreślił, że pacjent w procesie leczenia przechodzi przez różne etapy – od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, przez opiekę chirurgiczną, po powrót do lekarza rodzinnego. W obliczu ciągłych zmian w medycynie, celem jest zapewnienie sprawnej i efektywnej komunikacji między lekarzem rodzinnym a chirurgiem. Jak zaznaczył prof. Szura, dążymy do tego, by lekarze rodzinni byli zaznajomieni z aktualnymi praktykami chirurgicznymi i naszymi działaniami, co pozwala na pełniejsze wsparcie pacjenta zarówno przed, jak i po zabiegu.
Uczestnicy konferencji rozmawiali m.in. o płynnej komunikacji między lekarzem rodzinnym a chirurgiem, która jest kluczowa dla zapewnienia kompleksowej opieki nad pacjentem. Na zakończenie, wspólnie podkreślono potrzebę organizowania kolejnych, podobnych spotkań, pogłębiających współpracę i wymianę wiedzy między specjalistami.
Serdeczne podziękowania kierujemy do prof. dr hab. n. med. Mirosława Szury za zaangażowanie i cenne wnioski, które wzbogaciły dyskusję, a także do wszystkich prelegentów, lekarzy i lekarzy rodzinnych uczestniczących w konferencji za zaangażowanie i wymianę doświadczeń w opiece nad pacjentem chirurgicznym.