Podstawowa opieka zdrowotna
W oddziałach Bonifraterskiego Centrum Medycznego w Łodzi, Katowicach, Krakowie i Warszawie działają, w ramach kontraktów z NFZ, poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej. W poradni POZ udzielane są świadczenia przez lekarza pierwszego kontaktu (czyli lekarza rodzinnego) oraz pielęgniarkę środowiskowo-rodzinną.
Najważniejsze zasady
W Poradni Lekarza Rodzinnego BCM Oddział w Krakowie obowiązują obecnie następujące zasady:
- porady dla Pacjentów naszego POZ odbywają się zarówno osobiście (większość), jak i za pomocą teleporad;
- w celu rejestracji na wizytę zalecamy kontakt telefoniczny z rejestracją, pn-pt w godz. 8:00-18:00, tel. 12 421 32 92 lub skorzystanie z e-rejestracjido POZ (w związku ze zmianą oprogramowania e-rejestracja czasowo wyłączona);
- po kontakcie z rejestracją zostanie ustalony termin wizyty osobistej lub teleporady (bardzo prosimy o udzielenie naszemu personelowi informacji o powodach, dla których chcecie Państwo skonsultować się z lekarzem – usprawni to cały proces);
- e-rejestracja do POZ umożliwia zapisanie się WYŁĄCZNIE na wizyty osobiste POZ (w związku ze zmianą oprogramowania e-rejestracja czasowo wyłączona);
- pobrania krwi i innych materiałów do badań wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez lekarzy naszego POZ od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-09:30 w gabinecie zabiegowym w budynku POZ (Trynitarska 4);
- recepty na leki przewlekłe prosimy zamawiać telefonicznie, godz. 8:00-18:00, tel. 12 421 32 92 lub wysyłając mail na adres: poz-krakow@bcmbonifratrzy.pl– kod umożliwiający realizację recepty zostanie Państwu przekazany w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych przez rejestrację;
- od 1 lipca 2023 roku korzystanie z maseczek w placówkach ochrony zdrowia nie jest wymagane – prosimy jednak pacjentów z objawami infekcji dróg oddechowych (w miarę możliwości) o założenie maseczki na czas oczekiwania na wizytę i w jej trakcie.
Ogólne informacje
Poradnia Lekarza Rodzinnego BCM Oddział w Krakowie gwarantuje bezpłatne usługi medyczne lekarza rodzinnego i pielęgniarki środowiskowo – rodzinnej w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Aby korzystać ze świadczeń Podstawowej Opieki Zdrowotnej należy złożyć wypełnioną deklarację.
Pacjent, który zdecyduje się zmienić placówkę nie musi wypisywać się z poprzedniej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Złożenie deklaracji jest bezpłatne – nie częściej niż dwa razy w roku.
Jak poprawnie wypełnić deklaracje?
- Deklarację można pobrać w pliku pdf: Deklaracja wyboru pielęgniarki, Deklaracja wyboru lekarza
Należy wypełnić swoje dane i złożyć podpis (prosimy o nieuzupełnianie dat, zostaną one wpisane podczas składania deklaracji w przychodni), a następnie dostarczyć osobiście do rejestracji Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów (prosimy o zgłoszenie się z dowodem osobistym); - Deklarację można również otrzymać w rejestracji Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów – do wypełnienia w domu lub bezpośrednio w przychodni (prosimy o zgłoszenie się z dowodem osobistym);
- Posiadający Internetowe Konto Pacjenta mogą złożyć deklarację w sposób elektroniczny – tutaj
Pierwsza wizyta w Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów
Aby maksymalnie usprawnić i wykorzystać czas pierwszej wizyty, proszę wcześniej wypełnić formularz upoważnienia do uzyskiwania informacji o stanie zdrowia, dokumentacji medycznej oraz ankietę o stanie zdrowia.
Godziny pracy Poradni:
- Poniedziałek – piątek w godzinach 8:00 – 18:00
- W Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów pacjentów rejestrujemy na wyznaczone godziny. (UWAGA! Wyznaczona godzina wizyty jest przybliżonym terminem przyjęcia pacjenta – z przyczyn niezależnych od nas może ulec przesunięciu – z góry dziękujemy za wyrozumiałość).
- Uprzejmie prosimy o punktualność oraz poinformowanie nas o spóźnieniu lub rezygnacji z wizyty.
- Na pierwszą wizytę w Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów prosimy zgłosić się 10-15 minut wcześniej celem dopełnienia wszystkich formalności.
- Termin wizyt domowych jest ustalany telefonicznie lub osobiście bezpośrednio z lekarzem.
- W czasie, gdy poradnia POZ nie pracuje (czyli od poniedziałku do piątku w godz. 18:00 – 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godz. 8:00 – 8:00 dnia następnego) świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane są w ramach Nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej
(lista placówek udzielających świadczeń w Krakowie oraz zasady korzystania).
W razie pytań lub wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu:
- osobistego w godzinach pracy poradni (pn. – pt., 8-18);
- telefonicznego w godzinach pracy poradni pod numerem 12 421 32 92;
- drogą mailową – poz-krakow@bcmbonifratrzy.pl (za pomocą maila nie umówisz terminu wizyty, w tym celu skorzystaj z formularza
e-rejestracji)
Recepty:
- Istnieje możliwość zamówienia recepty na leki przewlekłe bez konieczności wizyty u lekarza jeżeli:
– pacjent posiada aktywną deklarację do lekarza rodzinnego i jest ubezpieczony
– leki są stosowane w chorobach przewlekłych a w dokumentacji pacjenta znajduje się informacja na ten temat
- Nie można bez kontaktu z lekarzem otrzymać recepty na leki uspokajające, nasenne, przeciwbólowe, antybiotyki – stosowane ze wskazań nagłych lub czasowo.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz ma prawo odmówić realizacji całości lub części zamówienia. W takich sytuacjach wymagany jest kontakt osobisty z lekarzem.
- Recepty na leki przewlekłe prosimy zamawiać telefonicznie, godz. 8:00-18:00, tel. 12 421 32 92 lub wysyłając mail na adres:
poz-krakow@bcmbonifratrzy.pl – kod umożliwiający realizację recepty zostanie Państwu przekazany w ciągu maksymalnie 2 dni roboczych przez rejestrację.
Szczepienia ochronne:
- bezpłatne szczepienia obowiązkowe dla dzieci i młodzieży do 19 roku życia zgodnie z kalendarzem szczepień;
- szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie;
- szczepienia zalecane (odpłatne) – pacjent wykupuje szczepionkę w aptece i dostarcza ją do POZ
Przed każdym szczepieniem odbywa się badanie lekarskie.
Szczegółowe informacje dotyczące WSZYSTKICH DOSTĘPNYCH szczepień ochronnych dostępne są na stronie www Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny
Skierowania do Poradni Specjalistycznych:
- W celu odbycia wizyty u specjalisty niezbędne jest posiadanie skierowanie od lekarza rodzinnego (POZ).
- Na podstawie jednego skierowania możesz zarejestrować się tylko w jednej placówce udzielającej świadczeń w danym zakresie.
- Skierowanie nie jest wymagane do świadczeń z zakresu:
– ginekologii i położnictwa,
– wenerologii,
– onkologii,
– stomatologii,
– psychiatrii.
Zespół medyczny:
- dr n. med. Krzysztof Studziński – Kierownik Poradni, specjalista medycyny rodzinnej, absolwent Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie (2010), od 2011 r. udziela świadczeń zdrowotnych w przychodniach POZ, od 2012 r. współpracownik, a od 2015 r. pracownik naukowo-dydaktyczny Katedry Medycyny Rodzinnej UJ CM.
- Paulina Kacyna – specjalista medycyny rodzinnej, absolwentka Wydziału Lekarskiego CM UMK w Bydgoszczy, od 2013 r. udziela świadczeń zdrowotnych w przychodniach POZ.
- Anna Smalarz – specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie (2017), w latach 2018 – 2023 pracownik Oddziału Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Geriatrii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.
- Joanna Machalica-Pycia– specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie (2010), w latach 2016 – 2021 pracownik Oddziału Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Geriatrii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.
- Anna Niekurzak – specjalista chorób wewnętrznych, absolwentka Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie (2015), w latach 2016 – 2023 pracownik Oddziału Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Geriatrii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.
- Marcin Jelinek – w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie choroby wewnętrzne, absolwent Wydziału Lekarskiego AM we Wrocławiu (2006), od 2015 r. pracownik Oddziału Chorób Wewnętrznych, Angiologii i Geriatrii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.
- dr n. med. Veronika Aleksandrovych – w trakcie szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. W latach 2017-2023 pracownik naukowy Katedry Patofizjologii UJ CM. Od 2022 r. pracownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie.
- Barbara Bieszczad
- Teresa Socha
Dodatkowe informacje
1. Zasady przyjęć pacjentów spoza Krakowa i gmin ościennych:
- Pacjent z nagłym zachorowaniem, spoza Krakowa i gmin ościennych, ubezpieczony w NFZ
Osoby zameldowane poza Krakowem lub gminami ościennymi Krakowa (Igołomia-Wawrzeńczyce, Liszki, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki) mają możliwość skorzystania z naszej doraźnej pomocy wyłącznie w nagłych zachorowaniach.
- Pacjent ubezpieczony w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydanej w jednym z krajów Unii Europejskiej (UE)
Wyłącznie w przypadku potrzeby pilnej konsultacji w wyniku nagłego zachorowania zapraszamy do bezpłatnego skorzystania z pomocy naszej przychodni pacjentów ubezpieczonych na podstawie EKUZ wydanej w jednym z krajów członkowskich UE. Wystarczy okazać swoją kartę EKUZ, na podstawie, której zostanie zweryfikowany status ubezpieczenia zdrowotnego.
Student/ka ubezpieczony/a w kraju innym niż Polska może korzystać z naszej doraźnej pomocy w nagłych zachorowaniach lub w uzyskać zaświadczenie z NFZ o prawie do stałej opieki medycznej w Polsce i złożyć deklarację wyboru lekarza rodzinnego w Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów.
- Czy pacjent pochodzący z kraju innego niż Polska i nie posiadający Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) może skorzystać z konsultacji lekarskiej odpłatnie?
Poradnia Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów nie świadczy usług odpłatnych dla pacjentów zagranicznych-nieubezpieczonych. Świadczenia odpłatne realizowane są w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich (SGL)
2. Osoby zainteresowane zaświadczeniami i orzeczeniami na potrzeby testów sprawnościowych, zawodów sportowych i medycyny pracy uprzejmie informujemy, że:
- Zaświadczenie do celów odbycia testów sprawnościowych / braku przeciwwskazań do udziału w zawodach sportowych nie jest świadczeniem w ramach ubezpieczenia w NFZ w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej – wystawia je odpłatnie poradnia medycyny sportowej.
- Zaświadczenie do celów medycyny pracy (np. tzw. książeczka sanepidowska, zaświadczenie o karmieniu piersią, zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku pracy bez narażeń) – nie jest świadczeniem w ramach ubezpieczenia w NFZ w zakresie Podstawowej Opieki Zdrowotnej – wystawia je odpłatnie poradnia medycyny pracy.
3. Czy lekarze w Poradni Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów udzielają konsultacji odpłatnie?
Poradnia Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów nie świadczy odpłatnych konsultacji lekarskich dla pacjentów. Świadczenia odpłatne realizowane są w Specjalistycznych Gabinetach Lekarskich (SGL).
4. Udogodnienia dla niepełnosprawnych
Poradnia Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów dysponuje wejściem z poziomu chodnika, a korytarze, gabinet lekarski i zabiegowy oraz toaleta są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Opieka koordynowana
Poradnia Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów rozpoczęła udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach opieki koordynowanej POZ.
Na czym polega opieka koordynowana?
Opieka koordynowana daje więcej możliwości leczenia niektórych chorób przewlekłych już u swojego lekarza rodzinnego. W ramach tego modelu lekarz POZ może w wybranych sytuacjach zlecić pacjentom badania, które do tej pory były realizowane jedynie u lekarza specjalisty.
Do kogo jest kierowana?
Opieka koordynowana jest skierowana do osób będących pacjentami POZ, leczonych przewlekle w dziedzinie:
- kardiologii: diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, przewlekłej choroby niedokrwiennej serca oraz migotania przedsionków
- diabetologii: diagnostyka i leczenie cukrzycy
- chorób płuc: diagnostyka i leczenie astmy oskrzelowej i przewlekłej choroby obturacyjnej płuc
- endokrynologii: diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy oraz diagnostyka guzków pojedynczych i mnogich tarczycy
- chorób nerek: diagnostyka i leczenie przewlekłej choroby nerek
Korzyści dla pacjenta
Pacjent już na etapie leczenia u swojego lekarza rodzinnego zyskuje dostęp do szerszego zakresu wizyt i badań diagnostycznych. Zamiast oczekiwania w kolejce do poradni specjalistycznej, pacjent zyskuje wygodę i oszczędność czasu poprzez skoordynowanie opieki w swojej poradni lekarza rodzinnego. Ponadto, opieka koordynowana zapewnia dostęp do wiedzy z zakresu profilaktyki (m.in. porady dietetyczne i edukacyjne z zakresu danej choroby).
Poradnia Lekarza Rodzinnego u Bonifratrów zlokalizowana jest przy ul. Trynitarskiej 4. Zapraszamy stałych pacjentów oraz osoby pragnące złożyć deklarację do kontaktu:
- tel. 12 421 32 92 (pon.-pt. 8:00-18:00)
- e-mail: poz-krakow@bcmbonifratrzy.pl
Źródła:
- Narodowy Fundusz Zdrowia: https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/podstawowa-opieka-zdrowotna/opieka-koordynowana-w-poz/
- Ministerstwo Zdrowia: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/opieka-koordynowana-w-podstawowej-opiece-zdrowotnej