Innowacyjna metoda w operacyjnym leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego w Katowicach

BCM

11 lutego 2024

Pragniemy poinformować, że w Oddziale Ginekologicznym naszego Szpitala zostały wprowadzone do rutynowego postępowania matryce biologiczne, które stanowią alternatywę dla taśm syntetycznych stosowanych w operacyjnym leczeniu zaburzeń statyki narządu rodnego. Jest to metoda innowacyjna w skali kraju. Pomysł zastosowania innego niż dotychczas materiału wynikał z wielu powikłań obserwowanych po zastosowaniu taśm syntetycznych.

Stosowany przez nas materiał, w przeciwieństwie to materiałów syntetycznych, jest biokompatybilny, nietoksyczny i niealergiczny, o odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości, w wystarczający sposób naśladujący właściwości prawidłowej tkanki. Co szczególnie ważne, jak dotąd nie zaobserwowano ryzyka pooperacyjnej erozji pochwy wynikającej z reakcji na ciało obce.

Wspomniane matryce stosowane są głównie u pacjentek z wypadaniem przedniej ściany pochwy (cystocele), zwłaszcza przy współwystępowaniu nietrzymania moczu. Zabieg polega na wypreparowaniu kanału do brzegu ramienia dolnego kości łonowej oraz do kolca kulszowego od strony przedniej ściany pochwy, następnie przezskórnie, za pomocą wyprofilowanej igły, pod gałęzią kości łonowej i więzadłem krzyżowo-kolcowym zakłada się ramiona matrycy ADM. Ułożony materiał należy ufiksować pojedynczymi szwami i zeszyć śluzówkę pochwy. Technika operacyjna jest minimalnie inwazyjna, co przekłada się na niewielkie dolegliwości po zabiegu i szybki przebieg rekonwalescencji. Należy podkreślić, że skuteczność leczenia operacyjnego, zależy w dużej mierze od przestrzegania zaleceń pooperacyjnych. By zapewnić pacjentkom najwłaściwszą opiekę, po zabiegu zostają zaplanowane wizyty kontrolne, przeprowadzane przez lekarzy zaznajomionych ze specyfiką zabiegu.

Zachęcamy lekarzy ginekologów do kierowania pacjentek z obniżeniem przedniej ściany pochwy do zabiegu techniką double TOT z użyciem matrycy ADM.