Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Krakowie ze statusem kliniki Akademii Śląskiej
27 września 2024
Z nowym rokiem akademickim przy Klinicznym Wojewódzkim Oddziale Chirurgii Naczyń i Angiologii Szpitala Zakonu Bonifratrów św. Jana Grandego w Krakowie rozpoczyna działalność Katedra i Klinika Chirurgii Naczyń Akademii Śląskiej. W ramach współpracy studenci kierunku lekarskiego będą mogli korzystać z komórek organizacyjnych Szpitala zarówno w ramach zajęć klinicznych, jak i dydaktycznych. To kolejna uczelnia wyższa z którą placówka podpisała umowę na realizację programu akademickiego.
W krakowskim Szpitalu Zakonu Bonifratrów prowadzone są zajęcia dydaktyczne dla studentów kierunków: lekarskiego, pielęgniarskiego, fizjoterapii i rehabilitacji. W roku akademickim 2023/2024 liczba godzin zajęć dydaktycznych wynosiła 6088, a na praktyki wakacyjne placówka przyjęła ok. 200 studentów.
Kliniczny Wojewódzki Oddział Chirurgii Naczyń i Angiologii z Pododdziałem Terapii Wewnątrznaczyniowej pod kierownictwem dr n. med. Macieja Chwały jest oddziałem świadczącym całodobową opiekę w przypadkach stanów nagłych, pilnych oraz planowych w zakresie chirurgii naczyń w II stopniu referencyjności. Przy Szpitalu funkcjonuje zespół poradni, w tym Wojewódzka Poradnia Chirurgii Naczyniowej i Chorób Naczyń.
Oddział przeszedł niedawno kompleksową modernizację. Dysponuje specjalistycznym, nowoczesnym wyposażeniem. Zabiegi endowaskularne odbywają się w Pracowni Endowaskularnej wyposażonej w najnowocześniejszy angiograf. Profesjonalna kadra lekarska, a także pielęgniarska, wraz z zespołem anestezjologicznym prowadzą leczenie nawet najbardziej wymagających i skomplikowanych przypadków, stosując kreatywne i najnowocześniejsze metody zgodnie z najlepszą aktualną wiedzą medyczną. Zastosowany model opieki pozwala zapewnić w procesie leczniczym jednoczasowo opiekę lekarską, pielęgniarską, psychologiczną oraz rehabilitację. Umożliwia to leczenie operacyjne nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach.
W Oddziale wykonywane są operacje tętniaków aorty brzusznej, tętnic trzewnych i kończyn dolnych. Od 2023 r. wykonywane są również niezwykle skomplikowane zabiegi zaopatrzenia tętniaków aorty brzusznej przy pomocy stentgraftów rozwidlonych typu Branch. Leczymy pacjentów z niedokrwieniem kończyn dolnych (zabiegi klasyczne, wewnątrznaczyniowe i hybrydowe)
Liczba hospitalizacji w 2023 r. wynosiła 1750, a w poradni naczyń udzielonych zostało 16 500 porad.
Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego w Krakowie współpracuje także z Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Krakowską Akademią im. A.F. Modrzewskiego.