Poradnik- siara czyli pierwszy pokarm mamy

BCM

11 lutego 2024

Siara/ Colostrum – to pierwszy pokarm dla noworodka jaki produkuje pierś mamy. Wytwarzany jest w niewielkiej ilości w pierwszych 3 -5 dniach po porodzie. Różni się swoim składem od mleka dojrzałego. Niesie w sobie bezcenny ładunek przeciwciał chroniących noworodka przed infekcjami – wspiera układ immunologiczny. A także czynników wzrostu i prebiotyków wspierających dojrzewanie śluzówki jelit.

Siara – niepowtarzalny skład i duża wartość dla malucha

Siara ze względu na swój niepowtarzalny skład i bardzo krótką obecność w diecie noworodka jest ogromnie dla niego cenna. Dla Wcześniaków jest praktycznie na wagę złota. Dla tego, jeśli ze względu na stan zdrowia Noworodka lub jego Mamy, nie może odbyć się pierwsze karmienie bezpośrednio z piersi, wspólnie z mamą podejmujemy próby odciągnięcia siary ręcznie, do specjalnych kolektorów na siarę. Tak aby nasz Mały pacjent otrzymał ją w trakcie swojego pierwszego posiłku.

 

Kiedy tylko Mama czuje się na siłach zachęcamy ją do samodzielnego pozyskiwania siary dla jej nowonarodzonego dziecka. Jako, że dla wielu Mam czynność ta na początku bywa wyzwaniem, przygotowaliśmy dla naszych Pacjentek film instruktażowy oraz pisemne instrukcje, które otrzymują od personelu.

 

Instrukcja do pobrania:

Opieka laktacyjna w Katowicach

 

zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego: