Opieka laktacyjna w Katowicach

BCM

25 stycznia 2024

Zdjęcie kobiety, która karmi noworodka piersią

Proces laktacji jest naturalnym następstwem ciąży i porodu. Karmienie piersią jest dla mamy i dziecka nie tylko sposobem na żywienie, ale okolicznością sprzyjającą budowaniu więzi. Noworodek po porodzie instynktownie poszukuje piersi mamy aby rozpocząć karmienie. Aby dać sygnał ciału matki, że szczęśliwie przyszedł na świat, że bardzo potrzebuje bliskości, poczucia bezpieczeństwa i mleka. Ciało zmęczone porodem reaguje na ssanie piersi przez noworodka wyrzutem oksytocyny – hormonu bliskości, przywiązania – miłości.

Wyrzut oksytocyny pomaga w urodzeniu łożyska, obkurcza mięsień macicy, zmniejsza krwawienie z rany po łożyskowej (domyka poród), pobudza wypływ siary- pokarmu bogatego w białka, regulatory odporności, czynniki wzrostu, immunoglobuliny, witaminy i sole mineralne. Wszystkie te obco brzmiące nazwy pobudzają układ pokarmowy noworodka do dojrzewania i podjęcia trawienia, są po prostu tym, czego najbardziej potrzebuje brzuszek Twojego maleństwa po przyjściu na świat.

Mleko matki jest pokarmem najlepiej przystosowanym do potrzeb noworodka. Pomimo dynamicznego rozwoju technologii, tzw. mleka modyfikowane, dalekie są od pokarmu kobiecego. Tylko w bardzo wyjątkowych stanach zdrowia matki lub dziecka karmienie mlekiem mamy jest przeciwwskazane.

W naszym szpitalu wspieramy mamy chcące karmić piersią!

Aby zapewnić wysoką jakość opieki laktacyjnej w naszym szpitalu, na oddziale położniczym pracuje od poniedziałku do piątku (7:30-15) położna laktacyjna.

Aktualnie funkcję tę pełni mgr Agata Wiczkowska (IBCLC, edukator do spraw laktacji, specjalistka pielęgniarstwa rodzinnego)

Ponadto wśród położnych zatrudnionych w szpitalu 4 posiada tytuł CDL (certyfikowany doradca laktacyjny), a 4 posiada tytuł edukatora do spraw laktacji.

Opieka laktacyjna i wsparcie mamy karmiącej jest kompetencją każdej położnej niezależnie od posiadanych dodatkowych tytułów, podkreślających jej szeroki zakres wiedzy z zakresu laktacji. Dlatego pomocy w dostawieniu noworodka do piersi może udzielić Ci każda pracująca w szpitalu położna czy pielęgniarka z oddziału neonatologicznego.

Elementami opieki laktacyjnej sprawowanej w oddziale są m.in.:

 • szeroko pojęta edukacja na temat przebiegu laktacji, objawów głodu i sytości u noworodka, przewidywanego rytmu karmień.
 • asysta, instruktaż podczas dostawiania noworodka do piersi, ocena efektywności karmień, ocena anatomii jamy ustnej noworodka i funkcji ssania.
 • ocena na jakim etapie laktacji znajduje się mama i rozpoznanie trudności laktacyjnych jeśli będą miały miejsce.
 • ustalenie najlepszego postępowania, zgodnego z aktualną wiedzą o laktacji w tym dokarmianie noworodka mlekiem mamy jeśli jest dostępne.

Oddział neonatologiczny dysponuje 5 laktatorami klasy szpitalnej, przeznaczonymi w szczególności dla mam wcześniaków, noworodków z trudnościami w karmieniu piersią i pacjentek z zaburzeniami laktacji rozpoznanymi w oddziale.

Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zabrała ze sobą do szpitala swój laktator jeśli go posiadasz.

Laktator nie jest niezbędny i wiele kobiet karmiących piersią nigdy nie będzie miało potrzeby z niego skorzystać, dlatego nie zachęcamy do jego zakupu na zapas.

Po wypisie z naszego szpitala możecie państwo skorzystać z bezpłatnej porady laktacyjnej, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu telefonicznie z położną laktacyjną pod numerem 32 3576267.

Porady realizowane są w poniedziałki, środy, piątki, między 12 a 14 w budynku BOZ.

Szanujemy decyzje kobiet, które nam zaufały i wybrały nasz szpital na miejsce przyjścia swojego dziecka na świat, więc jeśli zdecydowałaś/ zdecydowaliście, by karmić wasze dziecko mieszanką mleczną, poinformujcie o tym personel oddziału neonatologicznego i położniczego, a otrzymacie wsparcie w rozpoczęciu karmienia butelką oraz w hamowaniu laktacji.

Hamowanie laktacji ma charakter farmakologiczny – polega na podawaniu leku zmniejszającego stężenie prolaktyny – hormonu pobudzającego piersi do produkcji mleka, którego poziom po porodzie jest wysoki.

Karmienie noworodka mieszanką mleczną w czasie pobytu w szpitalu odbywa się gotowym do spożycia mlekiem modyfikowanym HA, dostępnym na oddziale neonatologicznym.

Zalecamy karmienie lub dokarmianie, jeśli zajdzie taka potrzeba, wyłącznie mieszanką dostępną w szpitalu.

Możesz karmić z własnej, wybranej przez ciebie butelki, pamiętając o konieczności zachowania higieny użytkowania butelek i smoczków.

Laktacyjna wyprawka

Co warto kupić, przygotowując się do karmienia? Co zabrać do szpitala? Podpowiadamy:

 1. wygodna koszula do karmienia (w której możesz odsłonić całą pierś) ułatwi Ci pierwsze karmienia w szpitalu a potem w domu.
 2. lanolina – do pielęgnacji brodawek (najlepiej bez dodatków)
 3. kompresy na bolące brodawki
 4. kolektor pokarmu – przydatny w nawale, zdecydowanie tańszy od laktatora
 5. biustonosz do karmienia (na początek, najlepiej miękki, bezszwowy top delikatnie podtrzymujący, nie uciskający piersi świetnie się sprawdzi)
 6. wkładki laktacyjne (jedno lub wielorazowe) będą przydatne w czasie nawału
 7. kapturki laktacyjne – dla Pań, które mają krótką, płaską lub wciągniętą brodawkę sutkową. (aby dobrać rozmiar zmierz średnicę swojej brodawki sutkowej u podstawy)
 8. rogal do karmienia lub inna poduszka do tego przeznaczona (powinna być dobrana do twojego wzrostu i budowy ciała, wypełnienie powinno być dość zbite) pomoże utrzymać noworodka na wysokości piersi co ułatwi prawidłowe uchwycenie brodawki.

Co jeszcze?

Wiedza o laktacji!

Zachęcamy Cię do udziału w zajęciach Szkoły Rodzenia, do korzystania z edukacji przedporodowej realizowanej przez położną środowiskową, do czytania książek dla rodziców i artykułów o laktacji w rzetelnych źródłach. Zbuduj w sobie poczucie kompetencji. Ciąża to wyjątkowy czas, czas przygotowań na nowe, także na karmienie.

Instrukcje do pobrania: