Przygotowanie do badania Wirtualna Kolonoskopia

Logo Bonifraterskiego Centrum Medycznego.

BCM

11 lutego 2024

Badanie można wykonać w ramach umowy z NFZ oraz odpłatnie. Do wykonania badań z użyciem tomografu komputerowego wymagane jest skierowanie.

Pacjenci rejestrowani w ramach umowy z NFZ zgłaszają się na ustaloną godzinę do Pracowni Tomografii Komputerowej. Natomiast pacjenci rejestrowani odpłatnie zgłaszają się do Recepcji w celu dokonania płatności.

Badanie wykonywane jest w godz. rannych.

Przygotowanie do badania

Należy dostarczyć wynik poziomu kreatyniny oraz u osób z nadczynnością tarczycy wynik poziomu TSH (badania ważne 2 tygodnie).

Badanie wykonuje się po odpowiednim przygotowaniu, polegającym na oczyszczeniu jelita grubego z resztek pokarmowych.

W tym celu należy wykupić w aptece lek służący przygotowaniu do kolonoskopii. Uwaga! Konieczna jest recepta od lekarza kierującego na badanie.

Pacjenci leczeni preparatami Metforminy (METFORMAX, SIOFOR, GLUCOPHAGE, FORMETIC, METRAL, METIFOR, GLUFORMIN) powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godz. przed i na 24 godz. po badaniu (pod kontrolą lekarza prowadzącego). Stosowanie leków przeciwkrzepliwych (Sintrom, Syncumar, Acenocumarol) oraz zastrzyków Heparyny podskórnej – proszę uzgodnić z lekarzem. Pozostałe leki bez zmian.

Najczęściej stosowane preparaty to wg kolejności alfabetycznej: Citra Fleet, Clensia, Eziclen, Fortrans, Moviprep, Olopeg. Wybór leku należy do lekarza i Pacjenta, stosownie do ogólnego stanu zdrowia i ewentualnych chorób towarzyszących.

Na 4 dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać chleba gruboziarnistego, owoców ani warzyw pestkowych (np. ogórki, pomidory, winogrona, mak, kiwi, truskawki).

W dniu poprzedzającym badanie

  • zjeść lekkie śniadanie a na obiad zupę (bulion lub przecieraną) – ostatni posiłek,
  • w godzinach popołudniowych należy wypić w całości zalecony środek.

W dniu badania

  • pić płyny czyste, niegazowane,
  • nic nie jeść.

Przed badaniem należy zgłosić personelowi choroby alergiczne, uczulenia na kontrast.

Wskazane jest posiadanie dokumentacji medycznej wcześniej wykonanych badań i zabiegów (karty informacyjne, opisy badań ultrasonograficznych, angiograficznych, tomografii komputerowej, konsultacji specjalistycznych) oraz listę zażywanych leków.

W trakcie badania należy zgłaszać personelowi jakiekolwiek objawy niepożądane po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności, świąd skóry, bóle w klatce piersiowej).

Po badaniu w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest wypicie około 2,5 l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin.

W rzadkich przypadkach po badaniu z podaniem środka kontrastowego mogą pojawić się nudności, wysypka czy swędzenie. Wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie tych objawów lekarzowi.

Pacjent pozostaje pod obserwacją przez ok. 20 min.

Pacjentów, którzy rejestrowali się telefonicznie i nie mają możliwości wydrukowania kompletu dokumentów ze strony www.bonifratrzy.krakow.pl, zakładka Diagnostyka, prosimy o zgłoszenie się na wizytę 15 min. wcześniej w celu pobrania i wypełnienia formularzy zgody na badanie.

Odbiór wyników

Czas oczekiwania na wynik to ok. 21 dni.