Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego (AC) – rehabilitacja
BCM
19 września 2023
B ez względu na to, czy uszkodzenie stawu barkowo – obojczykowego leczono operacyjnie czy też nieoperacyjnie, pacjentów czeka rehabilitacja. Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego (AC) to skomplikowany oraz. Sprawdź, jak wygląda rehabilitacja po uszkodzeniu stawu barkowo-obojczykowego.
Rehabilitacja w leczeniu nieoperacyjnym
Jeśli lekarz nie zdecyduje o potrzebie operacji, ćwiczenia ruchowe powinny być rozpoczynane w miarę upływu bólu, a następnie wprowadzane ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Początkowo są one wykonywane z kończyną poniżej poziomu barku. Program obejmuje ćwiczenia wzmacniające dla ścięgien rotatorów i mięśni obręczy barkowej. W większości przypadków ból ustępuje w ciągu trzech tygodni. Pełne wyleczenie może trwać do sześciu tygodni, gdy w grę wchodzi uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego 2-go stopnia, a nawet do 12 tygodni, gdy stwierdza się uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego 3-go stopnia.
Rehabilitacja pooperacyjna
Lekarz może zalecić po zabiegu noszenie podwieszki/kamizelki na ramię przez kilka dni. Fizykoterapeuta lub terapeuta zajmie się programem rehabilitacji. Pierwsze zabiegi terapeutyczne polegają na zwalczaniu bólu i obrzęku. Stosowanie okładów z lodu i stymulacji elektrycznej może pomóc. Terapeuta może również używać masażu i innych rodzajów terapii manualnych, aby zmniejszyć skurcz mięśni i ból. Po upływie 4 tygodni od operacji rozpoczynają się ćwiczenia zakresu ruchu, tj. od ćwiczeń biernych. W nich bark jest mobilizowany przez terapeutę, można nauczyć się ćwiczeń biernych i wykonywać je samodzielnie w domu.
Ćwiczenia czynne rozpoczyna się od sześciu do ośmiu tygodni po zabiegu, dając więzadłom czas na wygojenie. Aktywne (czynne) ćwiczenia pozwalają uzyskać ruch w stawie barkowym przy użyciu własnej siły mięśniowej. Możesz zacząć od lekkich ćwiczeń izometrycznych, które aktywują mięśnie bez przeciążania stawu AC, będącego w fazie gojenia.
Po upływie trzech miesiącach rozpoczyna się bardziej intensywna rehabilitacja. Ćwiczenia skupiają się na poprawie wytrzymałości i kontroli mięśni rotatorów oraz mięśni obręczy barkowej. Terapeuta pomoże usprawnić te mięśnie, które prawidłowo centrują głowę kości ramieniowej w panewce. Poprawi to ruchomość barku podczas wszystkich ćwiczeń.
Rehabilitacja po chirurgicznym leczeniu urazów barku może zająć trochę czasu. Wymaga cierpliwości i dyscypliny, należy trzymać się określonego programu terapeutycznego. Niektóre ćwiczenia są zaprogramowane w taki sam sposób, jak codzienna aktywność i ulubione zajęcia sportowe. Terapeuta pomoże ci znaleźć najlepszy sposób wykonywania zadań/ćwiczeń, które nie spowodują zbytniego przeciążenia. Przed zakończeniem rehabilitacji terapeuta uczy wielu sposobów uniknięcia przyszłych urazów.
Uszkodzenie stawu barkowo-obojczykowego (AC) w Szpitalu Zakonu Bonifratrów leczy zespół fizjoterapeutów i rehabilitantów:
- dr n. o zdr. Rafał Trąbka
- mgr Łukasz Gregulski