Tomografia Komputerowa

Tomografia komputerowa – ogólne informacje

Pracownia Tomografii Komputerowej dysponuje 80 rzędowym Aparatem Canon Aquilion Prime SP. Najwyższa jakość diagnostyki uzyskiwana jest poprzez zastosowanie funkcji AiCE (Advanced intelligent Clear-IQ Engine). Pierwszy w Polsce aparat TK wyposażony w innowacyjny i przełomowy algorytm rekonstrukcyjny oparty na sztucznej inteligencji (AI), który w procesie rekonstrukcji wykorzystuje technologię głębokiego uczenia się (Deep Learning Recontruction) oraz zaawansowane przetwarzanie danych obrazowych.

Nowe rozwiązania technologiczne zastosowane w aparacie pozwalają uzyskać najwyższą jakość skanów i szybką rekonstrukcję obrazów realizowaną poprzez wsparcie radiologa, poprawienie obrazu i redukcje stosunku sygnału do szumu oraz udoskonalenie rozdzielczości przestrzennej.

Możliwości diagnostyczne Aparatu Canon Aquilion Prime SP są olbrzymie przy jednoczesnej poprawie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta. Innowacyjna technologia pozwala na skrócenie czasu niezbędnego do wykonania obrazów diagnostycznych, a także ograniczenie do niezbędnego minimum, dawki promieniowania oddziałującej na badanego.

Nowy tomograf pozwala uzyskać jeszcze większą precyzję w interpretacji badań, może być zastosowany w diagnostyce całego ciała: mózgu, klatki piersiowej, jamy brzusznej, serca czy układu kostno-szkieletowego. Służy również do wirtualnej kolonoskopii, a także do innych badań angiograficznych. Badanie TK jest bezbolesne, nieinwazyjne i szybkie.

Uwaga! Badanie Tomografii Komputerowej jest wykonywane tylko na zlecenie lekarza.

Jeżeli wcześniej były wykonywane podobne badania, należy przynieść ze sobą ich wyniki (płytki + opisy). Informacje na temat uczuleń na środek kontrastowy, ewentualne choroby (tarczycy, nerek-poziom kreatyniny).

Na badanie prosimy się zarejestrować telefonicznie, osobiście lub poprzez formularz.

Badania wykonujemy w ramach umowy z NFZ oraz odpłatnie.

Zobacz, jak przygotować się do badania.

Do pobrania

Poniżej można pobrać wszystkie potrzebne informacje, dokumenty niezbędne do badań.

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 8:00-16:00

Tomografia komputerowa Kraków – na czym dokładnie polega badanie?

Tomografia komputerowa to rodzaj skomputeryzowanej procedury obrazowania rentgenowskiego, podczas której wąska wiązka promieni rentgenowskich jest kierowana na pacjenta, pozwalając na stworzenie szczegółowych obrazów przekrojowych. Trójwymiarowe zdjęcie badanego obszaru pozwala na niezwykle dokładną ocenę badanych struktur oraz precyzyjne wykrycie ewentualnych guzów lub innych nieprawidłowości. Tomografia komputerowa wykazuje wiele zalet, a jedną z głównych jest możliwość obracania obrazu 3D w przestrzeni lub przeglądania kolejnych przekrojów, co istotnie ułatwia znalezienie obszaru, w którym mogą być obecne patologiczne zmiany.

Tomografia komputerowa – jak się przygotować?

W przypadku procedury diagnostycznej bez podawania kontrastu pacjenta nie obowiązuje żadne specjalne przygotowanie – niewymagane jest bycie na czczo lub rezygnacja z przyjmowania leków w dniu badania. Wskazuje się jednak na przestrzeganie zalecenia, aby w sytuacji, gdy badanie dotyczy jamy brzusznej, miednicy mniejszej lub urografii układu moczowego, pacjent przyszedł na wizytę się z uczuciem lekkiego parcia na pęcherz. Niemniej jednak, gdy badanie przebiega z podaniem środka cieniującego, przed planowaną procedurą obrazowania pacjent powinien zgłosić się do laboratorium w celu wykonania badania poziomu stężenia kreatyniny – parametru, który pozwala ocenić pracę nerek (najlepiej maksymalnie kilka dni przed planowaną tomografią, aby wyniki były jak najbardziej aktualne). Natomiast jeśli jest leczony przewlekle, konieczne może będzie wykonanie także innych badań laboratoryjnych zaleconych przez lekarza (na przykład TSH w przypadku chorób tarczycy). W przeddzień badania pacjent powinien również zadbać o dobre nawodnienie organizmu, a zgłaszając się na tomografię, musi być na czczo. Niekiedy w przypadku, gdy u pacjenta występują choroby współistniejące, konieczne może okazać się otrzymanie zgody od lekarza prowadzącego na wykonanie badania wymagające podania kontrastu.

Tomografia komputerowa Kraków – główne zalety badania

W placówce medycznej w Krakowie zapewniamy kompleksowe usługi diagnostyczne z zakresu tomografii komputerowej. Nasze nowoczesne centrum jest wyposażone w innowacyjny sprzęt medyczny, a nasi doświadczeni specjaliści zapewniają komfortowe warunki podczas przebiegu badania dla wszystkich naszych pacjentów.

Główne zalety skorzystania z badania TK w Krakowie to:

  • najnowsza technologia, która gwarantuje precyzyjne i dokładne wyniki diagnostyczne oraz ich bezproblemową interpretację pozwalającą na postawienie trafnej diagnozy w bardzo krótkim czasie,
  • wykwalifikowany personel medyczny posiadający bogate doświadczenie w przeprowadzaniu badania, dzięki czemu cały proces diagnostyczny jest maksymalnie bezpieczny dla pacjentów,
  • wszechstronność diagnostyczna – nowoczesny sprzęt pozwala na kompleksową ocenę stanu zdrowia pacjenta, dzięki możliwości wykonania skanów całego ciała,
  • profesjonalne i indywidualne podejście do każdego pacjenta – zapewniamy wysoką jakość obsługi oraz precyzyjne wyjaśnienie wyników badań, aby każdy mógł w pełni zrozumieć interpretację uzyskanego obrazu.