Gastroskopia i kolonoskopia
Ogólne informacje
Pracownia Endoskopii z nowoczesnymi gabinetami do gastroskopii, kolonoskopii oraz gabinetem badań dróg żółciowych i trzustkowych. Są one wyposażone w wideoendoskopy firmy Pentax oraz Olympus.
Pracownia dysponuje dedykowanym do badań endoskopowych aparatem radiologicznym (ramię C). Wykorzystywany w szerokim zakresie sprzęt jednorazowego użytku oraz dwie myjnie automatyczne aparatów endoskopowych, zapewniają pacjentom i personelowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu z udziałem doświadczonego zespołu anestezjologicznego. Lekarze Pracowni posiadają certyfikaty potwierdzające ich kompetencje w zakresie wykonywanych zabiegów endoskopowych i radiologicznych a pielęgniarki, specjalizację wymaganą do asystowania przy zabiegach.
Pracownia świadczy usługi nie tylko dla Oddziału Gastroenterologii ale i dla całego Szpitala oraz dla pacjentów ambulatoryjnych.
Pliki do pobrania
Godziny pracy
Godziny pracy Pracowni Badań Gastroskopowych i Kolonoskopowych dostępne są poniżej
poniedziałek – czwartek: 8:00-14:00
Rejestracja
Rejestracja NFZ i badania odpłatne:
Od poniedziałku do piątku od 8:00 – 14:00
Kadra medyczna pracowni
Kierownik Pracowni Endoskopii:
- dr n. med. Hubert Bołdys
Lokalizacja
Rejestracja NFZ: tel: 32 357 62 62
Jeśli chcą Państwo odwołać wizytę, poprosimy o kontakt telefoniczny.
Pracownia Endoskopii mieści się na III piętrze na Oddziale Gastroenterologicznym w budynku Szpitala.
Przygotowanie do kolonoskopii
W dniu poprzedzającym badanie
Korzystne jest spożywanie wyłącznie małych posiłków, przygotowanych z żywności ubogoresztkowej. Do takiej żywności należy: ser kremowy, twarożek, jaja (w szczególności gotowane), czysty bulion, klarowany kisiel, chleb tostowy + tłuszcze (np. margaryna, masło), w niewielkich ilościach cukier, słodzik.
Informacje ogólne
- Osoby przyjmujące leki wpływające na krzepliwość krwi, np. Acard, Polocard, Polopirynę, Acenocumarol, Sintrom, u których planowane jest usuwanie polipów, powinny przerwać ich stosowanie na 5-7 dni przed badaniem. Należy jednak wcześniej KONIECZNIE skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Potrzebna może być zmiana tych leków na heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparynę, Clexanę).
- Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, tarczycy, padaczkę i inne), w dniu badania powinny zażyć te leki wg. stałych, ustalonych dawek
- Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych lub insuliny w czasie przygotowania do kolonoskopii oraz poinformować o cukrzycy rejestrację Pracowni Endoskopii
- Osoby potrzebujące okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą
UWAGA!
Po badaniu wykonanym w znieczuleniu dożylnym nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać innych pojazdów mechanicznych. Konieczna jest również obecność osoby towarzyszącej.
Przygotowanie do gastroskopii
W dniu badania kolonoskopii, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Pacjent ma być na czczo.
Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne), w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody.
W przypadku cukrzycy nie należy w dniu badania przyjmować leków doustnych przeciwcukrzycowych oraz insuliny (po konsultacji z lekarzem prowadzącym).
Uwaga! Osoby przyjmujące leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Warfin, Ticlid, Aspiryna, Acard, Plavix i inne):
- czasami przed badaniem należy przerwać ich stosowanie, co wcześniej powinno być skonsultowane z lekarzem kardiologiem lub lekarzem kierującym na badanie
- w przypadku zmiany leków doustnych na heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexane)
- w dniu badania endoskopowego nie należy ich podawać chyba, że lekarz endoskopista po badaniu zadecyduje inaczej
- osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.
U kobiet ciężarnych badania endoskopowe wykonuje się wyłącznie ze ściśle określonych wskazań. Należy bezwzględnie poinformować o ciąży lekarza kierującego i wykonującego badanie. Matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.
Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej, np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, wyników badań laboratoryjnych. Pacjenci powinni posiadać wykaz stosowanych przez siebie leków.
Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.
Znieczulenie polega na podawaniu leków przeciwlękowych, przeciwbólowych i nasennych drogą dożylną. Podczas tego rodzaju znieczulenia pacjent nie odczuwa bólu, a świadomość jest okresowo ograniczona lub całkowicie wyłączona. Znieczulenie ma na celu wyłączenie bólu i lęku oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z zabiegiem. Podczas znieczulenia pacjent jest pod stałym nadzorem lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej, a jego funkcje życiowe, czyli praca serca, oddech, ciśnienie tętnicze i natlenienie krwi są stale monitorowane. Po zabiegu pacjent jest monitorowany przez anestezjologa do momentu, gdy jego stan ogólny umożliwi opuszczenie placówki w towarzystwie drugiej osoby, dorosłej i godnej zaufania.
Obowiązuje 24-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach.
Po zabiegu endoskopowym bez znieczulenia ogólnego wskazane jest nieprowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.
W przypadku stosowania znieczulenia nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu.
Wystąpienie jakichkolwiek niejasnych dla Pani/ Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.
Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.
Na badanie endoskopowe proszę zgłosić się z wymienionymi dokumentami:
- dowód osobisty,
- dokumentacja medyczna informująca o chorobach towarzyszących, przebytym leczeniu, zabiegach operacyjnych, wykaz przyjmowanych aktualnie leków.
Prosimy o zgłaszanie się do Pracowni Endoskopii wcześniej (ok. 10 minut przed ustaloną godziną badania).
W przypadku rezygnacji z badania prosimy o zgłoszenie tego faktu telefonicznie.