Gastroskopia i kolonoskopia

Ogólne informacje

Pracownia Endoskopii z nowoczesnymi gabinetami do gastroskopii, kolonoskopii oraz gabinetem badań dróg żółciowych i trzustkowych. Są one wyposażone w wideoendoskopy firmy Pentax oraz Olympus.

Pracownia dysponuje dedykowanym do badań endoskopowych aparatem radiologicznym (ramię C). Wykorzystywany w szerokim zakresie sprzęt jednorazowego użytku oraz dwie myjnie automatyczne aparatów endoskopowych, zapewniają pacjentom i personelowi odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu z udziałem doświadczonego zespołu anestezjologicznego. Lekarze Pracowni posiadają certyfikaty potwierdzające ich kompetencje w zakresie wykonywanych zabiegów endoskopowych i radiologicznych a pielęgniarki, specjalizację wymaganą do asystowania przy zabiegach.

Pracownia świadczy usługi nie tylko dla Oddziału Gastroenterologii ale i dla całego Szpitala oraz dla pacjentów ambulatoryjnych.

Pliki do pobrania

Godziny pracy

Godziny pracy Pracowni Badań Gastroskopowych i Kolonoskopowych dostępne są poniżej

poniedziałek – czwartek: 8:00-14:00

Rejestracja

Rejestracja NFZ i badania odpłatne:

Od poniedziałku do piątku od 8:00 – 14:00

Kadra medyczna pracowni

Kierownik Pracowni Endoskopii:

 • dr n. med. Hubert Bołdys

Lokalizacja

Rejestracja NFZ: tel: 32 357 62 62

Jeśli chcą Państwo odwołać wizytę, poprosimy o kontakt telefoniczny.

Pracownia Endoskopii mieści się na III piętrze na Oddziale Gastroenterologicznym w budynku Szpitala.

Przygotowanie do kolonoskopii

W dniu poprzedzającym badanie

Korzystne jest spożywanie wyłącznie małych posiłków, przygotowanych z żywności ubogoresztkowej. Do takiej żywności należy: ser kremowy, twarożek, jaja (w szczególności gotowane), czysty bulion, klarowany kisiel, chleb tostowy + tłuszcze (np. margaryna, masło), w niewielkich ilościach cukier, słodzik.

Informacje ogólne

 • Osoby przyjmujące leki wpływające na krzepliwość krwi, np. Acard, Polocard, Polopirynę, Acenocumarol, Sintrom, u których planowane jest usuwanie polipów, powinny przerwać ich stosowanie na 5-7 dni przed badaniem. Należy jednak wcześniej KONIECZNIE skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Potrzebna może być zmiana tych leków na heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparynę, Clexanę).
 • Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, tarczycy, padaczkę i inne), w dniu badania powinny zażyć te leki wg. stałych, ustalonych dawek
 • Osoby chorujące na cukrzycę powinny dodatkowo skonsultować z lekarzem przyjmowanie leków przeciwcukrzycowych lub insuliny w czasie przygotowania do kolonoskopii oraz poinformować o cukrzycy rejestrację Pracowni Endoskopii
 • Osoby potrzebujące okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą

UWAGA!

Po badaniu wykonanym w znieczuleniu dożylnym nie wolno prowadzić samochodu ani obsługiwać innych pojazdów mechanicznych. Konieczna jest również obecność osoby towarzyszącej.

Przygotowanie do gastroskopii

W dniu badania kolonoskopii, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Pacjent ma być na czczo.

Osoby z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków (np. nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka i inne), w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody.

W przypadku cukrzycy nie należy w dniu badania przyjmować leków doustnych przeciwcukrzycowych oraz insuliny (po konsultacji z lekarzem prowadzącym).

Uwaga! Osoby przyjmujące leki wpływające na krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Warfin, Ticlid, Aspiryna, Acard, Plavix i inne):

 • czasami przed badaniem należy przerwać ich stosowanie, co wcześniej powinno być skonsultowane z lekarzem kardiologiem lub lekarzem kierującym na badanie
 • w przypadku zmiany leków doustnych na heparynę niskocząsteczkową (np. Fraxiparyna, Clexane)
 • w dniu badania endoskopowego nie należy ich podawać chyba, że lekarz endoskopista po badaniu zadecyduje inaczej
 • osoby przyjmujące leki obniżające krzepliwość krwi powinny o tym poinformować lekarza wykonującego badanie.

U kobiet ciężarnych badania endoskopowe wykonuje się wyłącznie ze ściśle określonych wskazań. Należy bezwzględnie poinformować o ciąży lekarza kierującego i wykonującego badanie. Matki karmiące piersią powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do badania.

Prosimy o przyniesienie i pokazanie lekarzowi przed badaniem posiadanej dokumentacji medycznej, np. kart wypisowych z leczenia szpitalnego, opisów poprzednio wykonanych badań endoskopowych, wyników badań laboratoryjnych. Pacjenci powinni posiadać wykaz stosowanych przez siebie leków.

Osoby wymagające okularów do czytania proszone są o zabranie ich ze sobą.

Znieczulenie polega na podawaniu leków przeciwlękowych, przeciwbólowych i nasennych drogą dożylną. Podczas tego rodzaju znieczulenia pacjent nie odczuwa bólu, a świadomość jest okresowo ograniczona lub całkowicie wyłączona. Znieczulenie ma na celu wyłączenie bólu i lęku oraz zmniejszenie dyskomfortu związanego z zabiegiem. Podczas znieczulenia pacjent jest pod stałym nadzorem lekarza anestezjologa i pielęgniarki anestezjologicznej, a jego funkcje życiowe, czyli praca serca, oddech, ciśnienie tętnicze i natlenienie krwi są stale monitorowane. Po zabiegu pacjent jest monitorowany przez anestezjologa do momentu, gdy jego stan ogólny umożliwi opuszczenie placówki w towarzystwie drugiej osoby, dorosłej i godnej zaufania.

Obowiązuje 24-godzinny bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów i maszyn mechanicznych oraz picia alkoholu. W bardzo rzadkich przypadkach może zaistnieć konieczność dłuższej obserwacji w oddziale szpitalnym. Prosimy uwzględnić to w swoich planach.

Po zabiegu endoskopowym bez znieczulenia ogólnego wskazane jest nieprowadzenie pojazdów mechanicznych bezpośrednio po jego wykonaniu.

W przypadku stosowania znieczulenia nie wolno jeść ani pić przez okres 2 godzin po zabiegu.

Wystąpienie jakichkolwiek niejasnych dla Pani/ Pana objawów należy niezwłocznie zgłosić pielęgniarce lub lekarzowi.

Wyznaczona godzina badania może ulec przesunięciu, ponieważ czas trwania zabiegów jest trudny do przewidzenia.

Na badanie endoskopowe proszę zgłosić się z wymienionymi dokumentami:

 • dowód osobisty,
 • dokumentacja medyczna informująca o chorobach towarzyszących, przebytym leczeniu, zabiegach operacyjnych, wykaz przyjmowanych aktualnie leków.

Prosimy o zgłaszanie się do Pracowni Endoskopii wcześniej (ok. 10 minut przed ustaloną godziną badania).

W przypadku rezygnacji z badania prosimy o zgłoszenie tego faktu telefonicznie.

logo-fundusze-europejskie logo-rzeczpospolita logo-slaskie logo-unia-europejska