Poradnia Urazowo – Ortopedyczna
W Poradni Urazowo – Ortopedycznej prowadzimy ambulatoryjną diagnostykę oraz leczenie chorób i urazów narządu ruchu, ponadto zajmujemy się profilaktyką i terapią wrodzonych oraz nabytych zaburzeń w funkcjonowaniu narządu ruchu.
W ramach diagnostyki urazowo – ortopedycznej wykonujemy bezpłatne badania:
Godziny pracy Poradni
Poniedziałek
09:00 – 12:00
Wtorek
09:00 – 12:00
Środa
09:00 – 12:00
Czwartek
09:00 – 12:00
14:00 – 18:00
Piątek
08:00 – 12:00
Kontakt
Ortopeda Kraków
Poradnie ortopedyczne zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z układem mięśniowo-szkieletowym, w tym problemów związanych z kośćmi, mięśniami i tkankami podtrzymującymi. Nieprawidłowości zwykle wynikają z urazów sportowych lub kontuzji, wrodzonych wad postawy lub chorób zwyrodnieniowych i reumatoidalnych. Konsultacja ortopedyczna pozwala na podstawienie właściwej diagnozy oraz podjęcie dedykowanego leczenia.
Ortopeda Kraków – dlaczego warto udać się do specjalisty?
Ortopeda to specjalista, który pomaga w powrocie do pełnej sprawności fizycznej po kontuzjach, operacjach czy przewlekłych schorzeniach. Indywidualnie dostosowane plany terapeutyczne obejmują różnorodne terapie, ćwiczenia i zabiegi mające na celu poprawę zakresu ruchu i siły mięśniowej, a czasem także odpowiednie leki. Lekarz, dokonując całościowej oceny stanu układu ruchu, może zalecić także dedykowane działania profilaktyczne pozwalające na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych w przyszłości oraz zapobieganie powikłaniom. Bardzo ważnym elementem konsultacji ortopedycznej jest zwiększanie świadomości pacjentów w zakresie prowadzenia zdrowego stylu życia, zachowywania właściwej postawy ciała oraz wykonywania poszczególnych ruchów w prawidłowy sposób. Profilaktyka ortopedyczna uwzględnia także regularne badania kontrolne, szczególnie w przypadku osób aktywnych fizycznie oraz podatnych na kontuzje, ponieważ pozwalają one na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Konsultacja u ortopedy – wskazania
Głównym wskazaniem do wizyty u ortopedy są dolegliwości związane z bólem, dyskomfortem, ograniczeniem ruchu czy osłabioną siłą mięśniową. W przypadku wystąpienia tego typu objawów warto skonsultować je ze specjalistą, aby nie dopuścić do ich zaostrzenia i pojawienia się powikłań. Lekarz ortopeda zajmuje się także wszelkimi urazami układu mięśniowo-szkieletowego, w tym urazami czy stanami zapalnymi ścięgien i więzadeł oraz innymi przypadłościami, takimi jak zespół cieśni nadgarstka, artretyzm, złamania kości, stany przeciążeniowe, naderwanie mięśni czy niewyjaśnione bóle stawów lub pleców. Do specjalisty powinni udać się także pacjenci z nieprawidłowościami anatomicznymi wynikającymi z wad wrodzonych lub nabytych.
Na czym polega wizyta u ortopedy?
Wizyta u ortopedy rozpoczyna się od wywiadu medycznego, podczas którego pacjent proszony jest o scharakteryzowanie swoich dolegliwości, podanie ich czasu trwania, nasilenia oraz ewentualnych czynników zaostrzających lub łagodzących ból. Wywiad uwzględnia także informacje na temat wcześniejszych urazów, operacji, chorób przewlekłych czy predyspozycji genetycznych wynikających z historii rodzinnej. Następnie ortopeda przeprowadza badanie fizykalne, skupiając się na problematycznym obszarze i dokonuje oceny ruchomości stawów, siły mięśniowej i ogólnej postawy ciała. W tym celu pacjent może być poproszony o zmienianie swojej pozycji, aby specjalista mógł dokładnie przyjrzeć się poszczególnym strukturom. W niektórych przypadkach ortopeda może zalecić dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak RTG, tomografia komputerowa czy badania laboratoryjne, aby postawić dokładną diagnozę. Na podstawie zebranych informacji i wyników badań możliwe jest opracowanie planu leczenia uwzględniającego farmakoterapię, kompleksowe rehabilitacje, fizjoterapie czy zabiegi, w zależności od danego problemu medycznego. W wielu przypadkach wskazana jest terapia podstawowa połączona z rehabilitacją, która pozwala odzyskać elastyczność, zakres ruchu, siłę i ruchomość po operacji lub urazie.