Wrocław – Hospicjum
Opieka paliatywna i hospicyjna to wszechstronna i całościowa opieka nad chorymi. Polega na objawowym leczeniu chorób nieuleczalnych – w tych przypadkach nie można leczyć przyczyn, a choroba postępuje i znacznie ogranicza pacjentów.
Hospicjum Stacjonarne Św. Jana Bożego
To miejsce, w którym profesjonalny zespół z troską i czułością opiekuje się ciężko chorym i umierającym Pacjentem. Lekarze, pielęgniarki, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, terapeuta zajęciowy, muzykoterapeuta, kapelan i wolontariusze dbają o jak najwyższą jakość życia przebywających tu chorych.
Hospicjum jest położone w spokojnej dzielnicy Wrocławia wśród pięknego starodrzewia, który zapewnia możliwość wypoczynku i spotkań wśród pięknej zieleni. Do dyspozycji pacjentów mamy pokoje 2 – osobowe, 3 – osobowe i 1 – osobowe. W sumie możemy zaopiekować się jednocześnie 39 pacjentami. Opieka jest całkowicie nieodpłatna i świadczona w ramach kontraktu z NFZ. W Domu Hospicyjnym jest także pokój dla rodzin, pokój terapii zajęciowej oraz kaplica.
Hospicjum Domowe
Oferujemy wszechstronną i kompleksową opiekę ukierunkowaną na leczenie objawów postępującej choroby i poprawę jakości życia oraz na łagodzenie cierpienia psychicznego, socjalnego oraz duchowego.
Profesjonalny zespół medyczny (lekarz, pielęgniarka, psycholog, fizjoterapeuta) przy współpracy z braćmi Bonifratrami opiekuje się nieodpłatnie (w ramach kontraktu z NFZ) pacjentami w ostatniej fazie choroby w ich własnym domu, a także w razie potrzeby udzieli wsparcia ich rodzinom. W sytuacji braku możliwości opieki nad pacjentem w warunkach domowych pacjent zostanie skierowany do Hospicjum Stacjonarnego.
Poradnia Medycyny Paliatywnej
Świadczenia w warunkach Poradni Medycyny Paliatywnej są przeznaczone dla chorych, których stan ogólny jest stabilny oraz którzy mogą przybyć do poradni medycyny paliatywnej sami. Również ci, którzy ze względu na ograniczoną możliwość poruszania się wymagają porad lub wizyt w domu.
Korzyści płynące z opieki paliatywno-hospicyjnej
Opieka paliatywna w hospicjum jest ukierunkowana na wszystkie potrzeby fizyczne, emocjonalne i duchowe pacjenta i uwzględnia życzenia pacjentów dotyczące opieki oraz ich oczekiwań. Jej głównym celem jest zapewnienie komfortu i utrzymanie w możliwie największym stopniu jakości życia pacjenta zmagającego się z chorobą lub stanem terminalnym ograniczającym normalne funkcjonowanie. Przebywanie pod opieką wykwalifikowanej kadry pracowników w hospicjum przynosi ulgę w cierpieniu, zapewnia godne traktowanie i ułatwia codzienne funkcjonowanie. Gwarantuje także należyte wsparcie dla członków rodziny i opiekunów pacjenta oraz zapewnia wsparcie bliskich w zakresie pomocy w odpowiednim zatroszczeniu się o chorych, gdy leczenie paliatywne odbywa się w warunkach domowych.
Zespół medyczny jest specjalnie przeszkolony w zakresie opieki osób będących u schyłku życia, którą zapewnia w dogodnym dla pacjenta i jego rodziny miejscu. Oprócz leczenia bólu i objawów świadczenia opieki w hospicjum obejmują wsparcie emocjonalne i duchowe pacjentów i ich rodzin, pomoc w utrzymaniu higieny osobistej oraz edukację bliskich w zakresie prawidłowego obchodzenia się z chorym. Dzięki pomocy interdyscyplinarnego zespołu pacjenci otrzymują pomoc dostosowaną do ich aktualnych potrzeb, która obejmuje rozmowę, podanie odpowiednich leków czy wsparcie w podstawowych czynnościach i poruszaniu się. Takie kompleksowe podejście zapewnia im godne życie bez względu na to, czy znajdują się w specjalistycznym ośrodku, czy w hospicjum domowym.
Główną zaletą opieki paliatywnej świadczonej w domu pacjentów jest zapewnienie im poczucia ulgi i kontroli oraz możliwość przebywania w przyjaznym środowisku. Regularne wizyty pielęgniarki czy fizjoterapeuty pozwalają zmniejszyć ból oraz złagodzić inne objawy, dzięki czemu chorzy mogą zyskać odpowiednie wsparcie w komfortowych i znanych im warunkach, blisko członków rodziny, bez konieczności przebywania w szpitalu czy specjalnym ośrodku.