O nas - Historia Łódź

Historia Bonifratrów w Łodzi

„Działo się w Chojnach pod Łodzią 26 sierpnia 1928 roku, w przededniu dziesięciolecia wskrzeszenia Państwa Polskiego, kiedy Prezydentem RP był Ignacy Mościcki, pierwszym Marszałkiem Polski i premierem rządu Józef Piłsudski.” 

Tak zaczyna się historia szpitala, choć Bonifratrzy przyjechali do Łodzi cztery lata wcześniej, w 1924 roku. I pod rządami ówczesnego przeora Eustachego Mikołajewskiego od razu ostro zabrali się do pracy:

  • Władzom miasta zadeklarowali, że własnym kosztem postawią szpital na 300 łóżek, z którego będą korzystać ubodzy mieszkańcy Łodzi.
  • W 1928 roku zaczęli wznosić duży, nowoczesny dwuskrzydłowy szpital i w nieco ponad rok wybudowali pierwsze skrzydło.
  • Wybuch wojny nie pozwolił na zaplanowane na jesień 1939 roku uroczyste uruchomienie całego szpitala, do którego Bonifratrzy mogli wrócić dopiero po 50 latach, w 2000 roku – po wojnie szpital przejęło miasto.
  • Po odzyskaniu szpitala zakon go odnowił i w 2010 roku rozbudował – budynek powiększył się o dwie kondygnacje, w których – obok komfortowych sal pacjentów – ulokowano doskonale wyposażony, nowoczesny blok operacyjny.
  • I na tym nie koniec – w lutym 2022 roku ruszyła budowa dodatkowego skrzydła szpitala: będą tutaj zlokalizowane: oddziały szpitalne, diagnostyka obrazowa, Centralna Sterylizatornia

Obecnie

Zespół doświadczonych lekarzy wielu specjalności, pielęgniarek i fizjoterapeutów opiekuje się pacjentami w doskonale wyposażonym szpitalu na oddziałach: Chorób Wewnętrznych, Chirurgii Ogólnej, Ortopedycznym, Okulistycznym, Medycyny Paliatywnej, Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Onkologii Klinicznej i Wieloprofilowy Oddział Zabiegowy. Szpital dysponuje nowocześnie wyposażonym blokiem operacyjnym, na którym wykonywanych jest ponad 3,5 tysiąca zabiegów i operacji rocznie. Specjaliści z oddziału chirurgicznego operują chorych, wykorzystując techniki małoinwazyjne, głównie laparoskopowe – tą techniką wykonywana jest już prawie co druga operacja w naszym szpitalu. Wiele z nich, to skomplikowane operacje onkologiczne, wielonarządowe.

Proponujemy naszym pacjentom kompleksową ofertę usług medycznych – od porady w Przychodni POZ, poprzez wizytę w jednej z Poradni Specjalistycznych, po leczenie w szpitalu i rehabilitację. Wszystko w jednym miejscu! Nasza Poradnia Rehabilitacyjna, mieszcząca się w Centrum Medycznym im. dr. Wacława Łęckiego, jest jedną z największych i najnowocześniejszych w Łodzi, jest wyposażona w najnowszy, wszechstronny sprzęt rehabilitacyjny. Zajmujemy się kompleksowym leczeniem usprawniającym pacjentów ze schorzeniami reumatycznymi, neurologicznymi oraz urazowo-ortopedycznymi: od porady lekarskiej przez zabiegi fizjoterapeutyczne po leczenie w Ośrodku Rehabilitacji Dziennej. Mamy własne laboratorium medyczne i rozbudowaną diagnostykę. Wykonujemy badania: RTG, USG, tomografię komputerową, endoskopię, mamy pracownię prób wysiłkowych. Prowadzona i znana w całej Polsce z Poradnia Ziołolecznicza działa nieprzerwanie od 1945 roku, kontynuując tradycję wileńskiego ziołolecznictwa prowadzonego od stuleci przez Bonifratrów. Mamy własną Aptekę Ziołoleczniczą. Szpital św. Jana Bożego w Łodzi jest jednym z katolickich Zakładów Opieki Zdrowotnej wspieranych przez przez Fundację św. Jana Bożego.

Pacjent na pierwszym miejscu

W praktyce realizujemy bonifraterskie hasło: „Miłość zwycięża cierpienie” – dokładamy  wszelkich starań, by nasi Pacjenci byli leczeni na najwyższym poziomie, z uwzględnieniem nie tylko najnowszych osiągnięć medycyny, ale również z poszanowaniem sfery duchowej chorego. Wysoką jakość usług medycznych, potwierdza m.in. przyznany nam już kilkakrotnie certyfikat akredytacyjny Ministra Zdrowia.

W Szpitalu Zakonu Bonifratrów w Łodzi leczy się najwięcej pacjentów w Polsce, cierpiących na wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Szpital przyjmuje ich w ramach specjalnego programu lekowego, finansowanego przez NFZ. Chorzy praktycznie nie czekają na leczenie, kwalifikacja do zabiegu uruchamiana jest natychmiast po zgłoszeniu się pacjenta z kompletem badań wstępnych. Specjaliści z oddziału chirurgicznego operują chorych, wykorzystując techniki małoinwazyjne, głównie laparoskopowe – tą techniką wykonywana jest już prawie co druga operacja w naszym szpitalu.