Poradnia Gastrologiczna
Poradnia gastrologiczna zajmuje się zapobieganiem, diagnostyką i leczeniem chorób przewodu pokarmowego. Do najczęstszych schorzeń należą: choroba wrzodowa, choroba refluksowa przełyku, choroby zapalne jelit, choroby wątroby i trzustki oraz choroby dróg żółciowych. Pacjenci mogą skonsultować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy, jak również w celu monitorowania ich stanu i leczenia.
Pacjenci mogą również otrzymać porady dotyczące diety i stylu życia, które są pomocne w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.
W celu umówienia się na wizytę bardzo prosimy o dokonanie wcześniej rejestracji telefonicznej lub osobistej w Rejestracji Przychodni:
22 390 33 00
ul. Sapieżyńska 3, 00-215 Warszawa
Kadra medyczna
- lek. Antoni Błaszak
poniedziałek 15.00-19.00
Dowiedz się więcej o naszych lekarzach
lek. Antoni Błaszak
W 1985 roku ukończyłem Wydział Lekarski Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Staż oraz specjalizację pierwszego i drugiego stopnia w zakresie chorób wewnętrznych a także gastroenterologii uzyskałem w obecnym Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie przy ul. Szaserów. Od 1990 roku do 2010 roku pracowałem w Klinice Gastroenterologii WIM wykonując badania i zabiegi endoskopowe w zakresie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Wykonywałem również badania USG jamy brzusznej, pH -metrię i manometrię przełyku a także elektrogastrografię.
W Bonifraterskim Centrum Medycznym przyjmuję pacjentów gastroenterologicznych.
Gastrolog Warszawa – czym dokładnie się zajmuje?
Gastrolog to lekarz specjalizujący się w chorobach i stanach wpływających na narządy i struktury trawienne, w tym:
- przełyk,
- żołądek,
- jelito cienkie,
- okrężnicę,
- odbytnicę,
- trzustkę,
- pęcherzyk żółciowy i przewody żółciowe,
- wątrobę.
Poradnie gastrologiczne nie tylko zajmują się leczeniem już istniejących schorzeń, ale również skupiają się na profilaktyce i edukacji pacjentów. Specjaliści zalecają regularne badania kontrolne, zwłaszcza dla osób z genetycznymi lub środowiskowymi predyspozycjami do schorzeń gastrologicznych. Ponadto, pacjenci są informowani o zdrowych nawykach żywieniowych, które mogą im skutecznie pomóc w utrzymaniu zdrowia układu pokarmowego.
Gastrolog Warszawa – kiedy się zgłosić do specjalisty?
Na konsultację do poradni gastrologicznej powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, u których wystąpiły niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, w tym:
- trudności z połykaniem
- krew w stolcu
- częste problemy trawienne
- zmiany w regularności wypróżnień, ból podczas defekacji
- ból brzucha (ostry lub przewlekły)
- nudności i wymioty
- częste wzdęcia
- zgaga występująca częściej niż kilka razy w tygodniu (może wskazywać na chorobę refluksową przełyku, która nieleczona może prowadzić do wystąpienia powikłań)
- biegunka
- zaparcia (uważa się, że zaparcia występują wtedy, gdy wypróżnienia mają miejsce rzadziej niż trzy razy w tygodniu)
- objawy żółtaczki.
Gastrolodzy zajmują się wszelkimi zaburzeniami trawienia oraz chorobami związanymi z układem pokarmowym, takimi jak choroba refluksowa przełyku, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego, zapalenie trzustki czy wrzody żołądka lub dwunastnicy. Ze względu na fakt, że choroby te istotnie oddziałują na zdrowie całego organizmu, w przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości lub podejrzenia rozwoju stanu zapalnego należy się jak najszybciej udać się do gastrologa, w celu postawienia właściwej diagnozy oraz rozpoczęcia ukierunkowanego procesu leczenia. Lekceważenie objawów i zwlekanie z wizytą u specjalisty może spowodować znacznie pogorszenie się stanu zdrowia oraz wystąpienie powikłań. W wielu przypadkach problemy trawienne są związane z prowadzeniem niezdrowego trybu życia, co wymaga wprowadzenia niezbędnych modyfikacji, uwzględniających zdrową dietę bogatą w błonnik, a także podejmowanie odpowiedniej dawki ruchu każdego dnia, wspomagającego metabolizm. Innym razem mogą wskazywać na poważne zaburzenia, w przypadku których zaleca się natychmiastowe leczenie.
Poradnia gastrologiczna Warszawa
Specjalistyczna wiedza z zakresu gastrologii pozwala lekarzom dokładnie ocenić stan pacjenta oraz podjąć odpowiednie postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne. Skonsultowanie się z gastroenterologiem może pomóc w zidentyfikowaniu czynników środowiskowych, dietetycznych i stylu życia, które mogą wpływać na funkcjonowanie układu pokarmowego. Poradnie gastrologiczne odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia narządów trawienny, skupiając się zarówno na diagnostyce i leczeniu, jak i na profilaktyce i edukacji pacjentów oraz wykorzystywaniu najnowszych technologii, warunkujących maksymalne bezpieczeństwo i komfort pacjentom.